Opwekken groene stroom kost zeeën aan land 7 Na energie slurpende gloeilamp gaat nu ook halogeen in de ban De halogeenlamp verdwijnt vanaf zaterdag uit de schappen. Na het uitbannen van de gloeilamp is dat de volgende stap van de EU om energie te besparen op verlichting. Lampen die in de Euro pese Unie in de handel worden gebracht, moe ten vanaf r september minimaal energielabel B hebben. Halogeenpeertjes zijn minder energiezuinig: ze hebben doorgaans energielabel C of D en vallen daarom af. De Britse tabloids beklagen zich over de maatregel als wéér een be moeienis van Brussel die de 'ge wone consument' op kosten jaagt - en dus een goede reden om uit de EU te stappen. „Consumenten zijn hier financieel de dupe van en het zijn altijd de armsten die te lij den hebben onder dit soort be leid", jammert een woordvoerder van pro-brexitpartij Ukip tegen krant The Guardian. „Klanten moeten de vrijheid hebben om zelf hun lampen te kiezen. Dat mag niet worden opgelegd door de EU." Dat de halogeenban consu menten geld gaat kosten, is vol gens voorlichtingsorganisatie Mi lieu Centraal echter onzin. Sterker: wie geld wil besparen, doet er slim aan om alle halogeenlampen in huis vandaag nog te vervangen door zuiniger ledlampen. „Nor maal is zo lang mogelijk met je spullen doen goed voor het milieu, maar dat geldt niet voor onzuinige lampen", zegt woordvoerder Kir- sten Palland van Milieu Centraal. „Een ledlamp verbruikt 75 procent minder energie dan een halogeen lamp en 80 procent minder dan een gloeilamp." De aanschafprijs van ledverlichting is weliswaar hoger, maar door het lage stroom verbruik verdien je die volgens de voorlichtingsorganisatie binnen vijfjaar terug. Daarna begint het besparen, omdat een ledlamp lan ger meegaat - zo'n 15.000 brandu- ren. Op een gemiddelde energiere kening scheelt het vervangen van halogeen- door ledverlichting zo'n 50 euro per jaar. Voorraad U hóeft uw lampen echter niet weg te gooien: halogeenlampen mogen gewoon blijven branden tot ze stukgaan. Voorlopig blijven ze ook nog wel even te koop, want winkels mogen hun bestaande voorraad nog verkopen. De uitfasering van halogeen is al aangekondigd in 2009, toen ook de gloeilamp werd 'verboden'. De verlichtingsindustrie kreeg in stapjes de tijd om energiezuiniger lampen te gaan maken. De over gang naar ledverlichting moet Eu ropa in het jaar 2025 een besparing van 15,2 miljoen ton C02 hebben opgeleverd. De eerste typen halo- geenspots (van 230 Volt) gingen in 2016 al in de ban. Philips Lighting, dat tegenwoordig Signify heet, sloot zijn laatste productie lijn voor halogeenlampen in Eu ropa al twee jaar geleden. De ban op gloeilampen riep des tijds veel weerstand op. Consu menten én handelaren sloegen massaal aan het hamsteren. Tot de dag van vandaag zijn in Nederland gloeilampen te koop. Bijvoorbeeld bij webshop Wijverkopennog- gloeilampen.nl. Die doet al jaren goede zaken, zegt verkoper Alain Bachofner. „Vroeger kostte een gloeilamp een euro, inmiddels wel drie. De eigenaar heeft er goud geld mee verdiend. Er is nog altijd volop vraag naar. Vooral van ou dere mensen. Die vinden een gloeilamp gezelliger. Maar ook ca fés en restaurants zoeken gloei lampen. Die geven toch een war mere sfeer." Zolders vol gloeilampen had de webshop op voorraad. Maar de bo dem komt langzaam in zicht, zegt Bachofner. „Helaas." Van de ban op halogeen verwacht hij geen grote klapper. „Het heeft niet zo veel zin om daar voorraden van in te slaan, omdat er inmiddels voor bijna alle halogeenlampen goede ledvervangers zijn." Niet nostalgisch Bij halogeen hebben mensen bo vendien niet zo'n nostalgisch ge voel als bij de gloeilamp, merkt de verkoper. „Halogeenspotjes geven toch vooral praktisch licht. Harder, feller. Heel geschikt voor in je af zuigkap, omdat je wilt zien wat je kookt. Niet per se omdat het zo ge zellig is." Voor mensen die hun hele plafond vol hebben hangen met dimbare halogeenspotjes is de ban op termijn echter wel verve lend, zegt hij, omdat zij bij een overstap op led ook de dimmers moeten vervangen. In Nederlandse huizen hangen tientallen miljoenen halogeen lampen. Hoeveel precies is niet be kend; het laatste onderzoek daar naar dateert van eind 2015. Toen had een gemiddeld gezin dertien halogeenlampen, elf gloeilampen, acht ledlampen en tien spaarlam pen in huis. Op spaarlampen komt geen ban: ze zijn net zo zuinig als ledlampen. Ze hebben echter wel andere nadelen: zo zit er giftig kwik in en duurt het langer voor dat ze genoeg licht geven. Wie een nieuwe lamp koopt, kan volgens Milieu Centraal daarom beter voor led kiezen. In gebruik in EU Verbruik bij 1250 lumeiV 1879 - 2016 Dat blijkt uit onderzoek van de Leidse milieuwetenschappers Paul Behrens en John van Zalk dat van daag is gepubliceerd in vakblad Energy Policy. Zij becijferden voor negen verschillende energiebron nen hoeveel vermogen ze opwek ken per vierkante meter. Voor zonne- en windenergie blijkt 40 tot 50 keer meer ruimte nodig dan voor steenkool en 90 tot 100 keer meer dan voor aardgas. Biomassa levert per vierkante meter de minste energie op (0,8 Watt), aardgas het meeste (1000 Watt). Zonneparken en windmolens dreigen het Nederlandse landschap verder te verrommelen, waar schuwde Rijksadviseur en land schapsarchitect Berno Strootman dit voorjaar in deze krant. De op wekking van zonnestroom ver plaatst zich steeds meer van daken naar akkers en weilanden. Milieu- en landbouworganisaties maken zich zorgen over die trend. Groot schalige zonneparken gaan volgens hen ten koste van het landschap, de natuur en de voedselproductie. Schaars Door de overgang naar schone energiebronnen en de groeiende wereldbevolking die voedsel en woonruimte nodig heeft, wordt land een schaars goed. Die kostbare grond gebruiken voor de teelt van biomassa is daarom geen goede op lossing, zegt Behrens. „De verbran ding van biomassa levert relatief weinig energie op, terwijl de grond waarop deze geteeld wordt ook ge bruikt kan worden gebruikt om voedsel te verbouwen." Zonnepanelen op daken zijn qua ruimtebeslag volgens hem de beste optie. „Daken concurreren niet met ander landgebruik. Ook windparken op zee nemen weinig ruimte in beslag." Verder ziet de onderzoeker kansen voor toekom stige technologieën zoals algenpar- ken om landconcurrentie te voor komen. De wetenschappers pleiten ervoor de schaarse ruimte voor meerdere toepassingen te benutten, zoals landbouw op de grond waar wind molens staan. Uit hun onderzoek blijkt bovendien dat zonnepanelen dankzij verbeterde technieken in de loop der tijd meer energie zijn gaan opwekken. Behrens: „De trend is dat nieuwe ontwerpen tegen het midden van de eeuw meer dan drie tot vijf keer de huidige opbrengst kunnen bereiken. We moeten ac cepteren dat ons landschap veran dert. Onze energiesystemen zullen in de toekomst overal te zien zijn." woensdag 29 augustus 2018 GO Annemieke van Dongen Brussel GLOEILAMP VERBODEN SINDS 2016 I^EDLAjVJP Gloeilamp HALOGEENLAMP Spaarlamp Ledlamp (wit) lichtopbrengst 1900 1950 2000 50 100 150 Watt Het produceren van duurzame energie neemt tot wel duizend keer zoveel ruimte in beslag als het opwekken van stroom uit fossiele brandstoffen. Biomassa kost met stip het meeste land. Annemieke van Dongen Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7