NYNKE DE JONG Stress op de scholen: digitale leshulp hapert 6 Column Lili en Howick, de broer en zus van 12 en 13 jaar oud die begin volgende maand uit gezet worden naar Armenië, zaten gisteren bij Laat op 1 om hun ver haal te doen. Ze waren 2 en 3 jaar oud toen ze met hun ouders naar Nederland kwamen. Maar Arme nië is een veilig land, en daarom krijgen de twee nu geen verblijfs vergunning. Ook al zijn ze inmid dels zo Hollands als pindakaas. maal het kabinetsbeleid is. Ik wil het even hebben over Lili en Ho wick en hoe ze daar aan de talk showtafel zaten. Twee kinderen van 12 en 13 jaar, die rustig en wel overwogen over hun situatie ver telden. De onmacht, de woede en het verdriet las je in hun ogen. Maar ze bleven zó beleefd en be heerst. Doorgaans zijn de puberja ren de jaren van de Grote Emoties. Van het woedend worden om niks, om iets wat je ouders zeiden, of diep verdriet omdat die ene jon gen je niet ziet staan. En zo hoort dat. De redelijkheid komt bij normale pubers een paar jaar later wel weer. Lili en Howick krijgen die tijd niet. Die zijn al vol wassen gemaakt. Die maken zich geen zorgen om een onverwachte overhoring voor Duits, die maken zich zorgen over het kindertehuis waar ze straks terechtkomen. En of er daar überhaupt een bed voor ze is. Zaken waar je over mag janken, vloeken, schreeuwen. Maar ze bleven rustig en beheerst. Peter R. de Vries, die tegenover hen aan tafel zat, zei 'je neemt ze hun leven af. Pas toen zagen we voorzichtige tranen in de ogen van Lili. Ze bleven beheerst. Lili en Howick zijn al volwassen gemaakt Met Snappet kunnen leerlingen di gitaal werken bij vrijwel alle vak ken. Het schrift of werkboek maakt plaats voor een tablet: via de app krijgen leerlingen extra instructies, oefenstof en toetsen. De populaire onderwijs-app kijkt opgaven na en past het niveau automatisch aan. Een op de drie basisscholen werkt inmiddels met Snappet. Maar deze en vorige week kampt de digitale leshulp met storingen, zo blijkt na meldingen van scholen in onder meer Den Haag, Tilburg enTholen. Het probleem: inloggen lukt niet. „Snappet lag er gisteroch tend weer uit", zegt docent Paul Schipaanboord van een basisschool in het Zeeuwse Rilland. „Vorige week begonnen we weer na de zo mervakantie, en toen was het ook al mis", zegt de leraar van combina tieklas 7/8. „De dag ervoor was het ook weer raak." Voor een docente uit Den Haag was het begin van de lesweek ook 'even stressen': „Reke nen, spelling, taal: alle basisvakken gaan bij ons via de app." Improviseren Dus moeten de basisschoolleraren improviseren, zegt docente Anouk Pouwelse van basisschool De Vijf Hoeven in Tilburg, ook getroffen door de storing. „Gelukkig is er ge noeg oefenmateriaal online te vin den, en we kunnen op papier ook nog van alles doen." De storing van gisteren plaagde volgens Snappet 'een paar honderd scholen'. De hapering werd veroor zaakt door 'verschillende techni sche aspecten' en is inmiddels voorbij, aldus de uitgever gister middag in een reactie: „Voor nu is het verholpen, op dit moment wordt hard gewerkt om zulke sto ringen in de toekomst te voorko men", meldt een woordvoerder. Ik kan hier schrijven over hoe idioot deze situatie is, dat het ka binet eens voorbij de regels en de wetten moet kijken. Maar ik heb het gevoel dat de coalitie lekker blijft vasthouden aan hun hou ding van 'als we hier 'ja' tegen zeg gen dan moeten we dat ook tegen andere kinderen zeggen en dan blijven we aan de gang'. En dat zelfs de politieke partijen die voorlaeen het 'heb uw naasten lief van de daken schreeuwden, nu angstvallig stil blijven, omdat dat nu een- Voor de erfgenamen was het nogal een vraagstuk: wat doen we met die zeld zame en uitgebreide verzameling ro bots van vader? Karin Titulaer, dochter van de beroemde sterrenkundige en tv-presentator Chriet Titulaer (1943- 2017), is dus 'hartstikke blij' dat de ver zamelobjecten nu eindelijk weer eens voor iedereen te zien zijn. Op de tentoonstelling 'Robots Love Music' in Museum Speelklok in Utrecht worden vanaf 21 september maar liefst 250 van de 400 robots geëx poseerd die de wetenschapper met het kenmerkende ringbaardje verzamelde. Karin Titulaer (49): „Mijn vader is in de jaren tachtig met zijn verzameling begonnen en vond het zó leuk dat hij ook exemplaren uit de tijd daarvoor heeft gekocht. De collectie strekt zich dus over meerdere decennia uit." Een van de robots op de expo die de kijkers van Titulaers tv-program Won dere Wereld (1983-1989) misschien wel herkennen: de witte 'Topo' die ook kan lopen. Karin Titulaer: „Maar de meeste van deze robots zijn nooit voor het grote publiek te zien geweest. Ze ston den in vitrines in mijn ouderlijk huis." Verzamelaar Wat er na de bruikleen aan het mu seum in Utrecht van de robots moet worden, weet Chriets dochter nog niet. „Een tijdje terug waren we er als familie überhaupt nog niet aan toe om daarover na te denken, maar nu zou den we het, denk ik, wel mooi vinden als een andere verzamelaar de collectie als geheel overneemt. Dat is fijner dan alle robots apart op de markt te bren gen: het geheel toont prachtig aan hoe de techniek zich in de loop van de tijd heeft ontwikkeld." Ebelin Boswinkel van Museum Speelklok is 'dolblij' met de aanvulling op de tentoonstelling over muzikale robots die sowieso al voor september stond gepland. „Toen Karen ons deze bruiklenen aanbood, dachten we meteen: wow." woensdag 29 augustus 2018 @nynke Pubers Storingen bij de grootste digi tale leshulp van Nederland be zorgen docenten van honderden basisscholen kopzorgen. Na de zomervakantie kunnen leerlin gen soms urenlang niet inloggen op Snappet, het systeem dat 2800 scholen gebruiken voor bijvoorbeeld reken- en taalon derwijs: 'Dit is wel even stres sen'. Niels Klaassen Den Haag Kijk op de site bij /video De schrijfrobot die leerlingen leert schrijven Robot 'Schattige' robots Chriet Titulaer eindelijk weer te zien Voor de erfgenamen was het nogal een vraagstuk: wat doen we met die zeldzame en uitgebreide verzame ling robots van vader? Karin Titu laer, dochter van de beroemde ster renkundige en tv-presentator Chriet Titulaer (1943-2017), is dus 'hart stikke blij' dat de verzamelobjecten nu eindelijk weer eens voor ieder een te zien zijn. Eefje Oomen Een greep uit de bonte verzameling robots die nu voor iedereen te zien zijn in het Utrechtse Museum Speelklok. FOTO'S PRIVÉCOLLECTIE EN ANP Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6