Miljoenen meer naar gemeente 7 POORTAMBACHT MAALTIJDEN Liters smaakvolle soep worden rondgedeeld. En bakken vol heerlijk ruikend stoofvlees. Toch draait het niet om eten bij de maaltijden in Poortambacht. Wel om het samenzijn. Weststratevalt over 'Arabische cijfers' Extra bijdrage jubileumsfeest in Bruinisse Paprikasoep? Misschien niet de meest gangbare smaak soep, maar wel érg lekker. Dat vond Zoë de Vries (13) uit Zierikzee toen ze 'm voor het eerst proefde. Voor bewoners van de wijk Poortambacht maakte ze dinsdag een pan vol. Tegen de dertig wijkbewoners schoven 's avonds aan tafel bij lunchroom De Punt van Gors. Vol lof over de soep, maar ook over het initiatief'samen eten in de wijk'. Dat is een opzetje van welzijnsor ganisatie SMWO, die mensen en organisaties in de wijk met elkaar probeert te verbinden. Met dik 5000 bewoners is Poort ambacht niet bepaald een kleintje. „Het is een megawijk. Eigenlijk is Poortambacht gewoon een dorp op zich", constateert medewerker welzijn Monique Schipper van SMWO. Aan die organisatie de taak voor verbinding te zorgen. Niets dat makkelijker verbindt dan lekker samen eten. „Maar dan heb je wel kokers nodig. En instellingen die ruimte beschikbaar stellen. Uit eindelijk zijn het de mensen en organisaties in de wijk zelf die het doen." En hoe. In de keuken van de lunchroom staat Zoë met haar va der Marco en moeder Sandra te roeren in megapannen. Want na het soepje volgt het hoofdgerecht: aardappelstamp met rode kool en stoofvlees. En daarna nog een toe tje a la Zoë, waarvoor ze inspiratie uit een kinderkookboek haalde. „Een soort appeltaartje maar dan anders." Geen stress Het gezin, inclusief broertje De- lano van 8, schoof bij de vorige editie van 'samen eten in de wijk' als gast aan. Leuk om zelf een keer de maaltijd te verzorgen, bedacht de familie. Stress om die vele mee- eters hebben ze niet. Zoë houdt simpelweg van koken en moeder Sandra draait als voormalig instel lingskok haar hand niet om voor een eter meer of minder. Boven- Dit voorziet in de behoefte van veel mensen om samen te zijn en samen te eten dien zijn daar ook nog Jako, Syl- vana en Edmée: cliënten van Gors die als vrijwilliger meehelpen bij het serveren, opruimen en afwas sen. Aan de tafels is het ondertus sen een gezellige boel. Eters Dirk de Jong, Nelly van der Linde en Eva Lokker zijn vol lof over hun 'mooie en leuke wijk'. Die nóg be ter geworden is dankzij deze geza menlijke maaltijd, waarvan dins dag de derde editie is gehouden. De bedoeling is er zes per jaar te doen. Wat Lokker en Van der Linde betreft mag het wel elke week. „Dit voorziet in de behoefte van veel mensen om samen te zijn en samen te eten." De twee dames die elkaar bij het koffiedrinken van het Rode Kruis (nog zo'n ini tiatiefin de wijk) hebben leren kennen, komen nooit bij elkaar over de vloer. Maar genieten wel van hun ontmoetingen elders in de wijk. „Hartstikke leuk zo. We zijn in eikaars lief en leed geïnte resseerd." Poolse avond Wat kok Sandra betreft, schuiven meer onbekenden aan in de toe komst. „Je krijgt mensen niet echt te pakken. Dat vind ik wel jammer. Je ziet veel dezelfde gezichten." De bedoeling is uiteindelijk een zo breed mogelijke doelgroep te trek ken, zegt Schipper. „Het idee is om er thema's aan te hangen. Hoe leuk zou het bijvoorbeeld zijn om een keer een Poolse avond te organise ren? Dan kun je ook Poolse men sen er bij betrekken. We zijn nu nog aan het opstarten, maar dat is wel het plan." KRUININGEN De term 'Arabi sche cijfers' hoort niet thuis in een document van een Neder landse gemeente. Dat vindt Ma rien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal. „Kan die zin niet geschrapt worden?", vroeg hij gisteravond tijdens de behande ling van de verordening naam geving en nummering. „Had de ambtenaar bij het schrijven van de verordening een glaasje te veel op of is het ge woon van Wikipedia gekopi eerd?", zei Weststrate. „Dit is ge woon niet passend in Neder land." Wethouder Jaap Sinke be loofde dat de vraag van West strate wordt uitgezocht. „We gaan samen met het Rijk de trap op", concluderen burgemees ter en wethouders tevreden in hun raadsvoorstel naar aanleiding van de zogeheten mei-circulaire. De ge meente mag in principe zelf beslis sen waar ze het extra geld aan uit geeft. Maar de Vereniging Neder landse Gemeenten heeft wel af spraken gemaakt over hoeveel geld gemeenten meebetalen aan lande lijke doelen, zoals de klimaatop- gave. Gemeenten worden geacht een deel van de kosten van die plannen voor hun rekening te ne- Onder aan de streep heeft de gemeente rond de zeven ton extra zelf te besteden men. Het college wil daarvoor de komende vier jaar in totaal ruim 1,6 miljoen euro opzij zetten. Dat sluit aan bij de eigen energie-opgave in het collegeprogramma, aldus wet houder Daniël Joppe. Ondanks het positieve nieuws uit Den Haag, handhaven burgemees ter en wethouders de rem op de uit gaven. „Veel van de kosten van ons aandeel in het interbestuurlijk programma (waaronder het klimaat) zijn im mers nog niet bekend", verklaart Joppe die zuinigheid. Helemaal on der aan de streep levert de hogere algemene uitkering rond de zeven ton aan extra ruimte op, aldus Joppe. Aan doeluitkeringen (dus niet vrij besteedbaar) krijgt Schouwen- Duiveland voor de komende vier jaar 16,5 miljoen euro meer uit het gemeentefonds. Daarvan is er zo'n tien miljoen euro extra voor het so ciale domein van onder meer jeugdzorg en maatschappelijke on dersteuning. BRUINISSE Om te vieren dat het dorp 550 jaar bestaat, krijgt Bruinisse subsidie van de ge meente Schouwen-Duiveland. Het gaat om een bedrag van 2200 euro. Dat geld gaat in het potje waaruit een hele reeks activitei ten op vrijdag 14 en zaterdag 15 september worden betaald. Zo is er een mosselboulevard en opent vice-premier en oud- Bruënaar Hugo de Jonge samen met Jean-Marie Pfaff'de grootste mosseltafel uit de Bruse geschie denis'. Ook zijn er spellen en is er een puzzeltocht. Ter afsluiting wordt er een groot feest gehou den. woensdag 29 augustus 2018 SD Samen eten maakt wijk nóg leuker Esme Soesman Zierikzee -Eva Lokker, deelnemer Het gaat goed met de BV Neder land en dat voelen gemeenten nu ook in hun portemonnee. Het Rijk verhoogt de algemene uit kering voor Schouwen-Duive- land volgend jaar met bijna twee miljoen euro. Die verhoging loopt op tot zo'n vijf miljoen euro in 2022. Marcel Modde Zierikzee Zoë de Vries maakt haar paprikasoep af. Op de achtergrond de eters, met helemaal links Dirk de Jong, rechts van hem Nelly van der Linde en naast haar Eva Lokker, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50