II 8 Wie de term ridderschap hoort, denkt waarschijnlijk aan de middeleeuwen, zwaarden, en kastelen. Maar de Zeeuwse Ridderschap bestaat nog. Zaterdag kwamen de leden bijeen voor de jaarvergadering in Staven isse. I en voor een komen ze de kerk binnen, nadat ze met hun auto een plekje gevonden heb- I ben in de kleine dorps kern van Stavenisse. Allemaal netjes gekleed, met dezelfde das: donkerblauw met gouden stre pen en het Zeeuws wapen. Mét kroontje erboven. Ze groeten el kaar hartelijk. Mannen van adel, met namen als Boddaert, Van Citters, en Van Panhuys. Geschiedenis De meesten van hen zijn boven de vijftig. „De jongere leden heb ben het druk met hun kinderen en families", legt tresorier (pen ningmeester) Aernout van Cit ters uit. „Ze wonen in de rand stad. Eens per jaar hebben ze daar een bijeenkomst. Dan gaan ze borrelen, of eten, of golfen. Het zijn vaak kinderen van heren die hier rondlopen. Dan gaat het niet over geschiedenis, maar over din gen waar iedereen over praat." In Stavenisse gaat het wél voor een groot deel over geschiedenis. Niet raar, want één van de doel stellingen van de Ridderschap is om Zeeuwse cultuur en historie te ondersteunen. De hervormde kerk, het decor van deze ochtend, krijgt een gift. Betaald vanuit schenkingen van leden of fami liefondsen. Na de formele verga dering zijn er lezingen over de historie van Sint-Maartensdijk en over Hieronymus van Tuyll van Serooskerken, die veel betekend heeft voor Stavenisse. Later is er een lunch in Sint-Maartensdijk. „De tweede doelstelling is om de verbondenheid van de adel lijke families in stand te hou den", zegt Van Citters. „Dat loopt best goed. We hebben tachtig le den, uit ongeveer tien families. Een aantal heeft een huis in Zee land en is op die manier verbonden, zoals Roell. Badgas ten noemen we die. Ze zijn tijde lijk lid." De Zeeuwse Ridderschap heeft al lang geen politieke functie meer. Die is halverwege de ne gentiende eeuw afgeschaft. Daar mee kwam toendertijd ook een einde aan de Ridderschap, want die vond dat ze geen be staansrecht meer had. Pas in 2004 werd deze her opgericht. Traditie „Ridder schap klinkt zwaar", zegt Van Citters. „Het is geboren uit de traditie. Maar we willen niet onderschei dend zijn door iets wat we door overerving zijn: van adel. We zijn niet anders dan anderen. We zijn hier om een band te smeden. Voor een aantal mensen is het aardig om familie weer te zien. En zo langzamerhand krijg je ook vriendschappen met men sen die je niet kende." „Ja, het is een besloten club. Alle Zeeuwse families hebben we nu wel bereikt. Mijn kin deren zijn nog te jong. Mis schien dat ze over tien jaar lid worden. Ze weten er wel van, maar vinden het een ver-van-hun-bed- show. Die zijn met heel andere dingen bezig. Snappen niet dat ik bezig ben met een familiepor tret. 'Papa, koop eens een goede auto', zeggen ze dan. Geschiedenis en erfgoed komt later pas." Een aantal families heeft een huis in Zeeland en is op die manier verbonden. Badgasten noemen we die woensdag 29 augustus 2018 'uinin MSnwni De Zeeuwse Ridderschap voor Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk, foto's ruben oreel Ridderschap draait om historie en verbondenheid Michiel Bouwman Stavenisse - Aernout van Citters, Zeeuwse Ridderschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40