m Ga de escaperoom in van Laboratory of Man mBS 4 KUNSTENAAR DIGITAL DETOX Het is een beeld dat zo gewoon is dat het eigenlijk niet eens meer opvalt: mensen die op hun telefoonscherm turen, waar je ook komt of kijkt. Voor kunstenaar Rem van den Bosch uit Ellewoutsdijk reden om een Digital Detox Donderdag in het leven te roepen. Het idee is simpel. Mensen die hun tele foon beu zijn, kunnen langskomen en leve ren hun toestel in. Vervolgens wordt gezamenlijk een activiteit uit het 'pre-digitale tijd perk' ontplooid. „Een wandeling, een boekbespreking, lunchen of een mooi gesprek", geeft Van den Bosch een voorzet. „Toen ik vroe ger vanwege mijn studie veel in de trein zat, had ik vaak ongelofelijk leuke gesprekken met mensen die ik daarna nooit meer zag. Maar als je nu om je heen kijkt, zie je ieder een op zijn of haar telefoon bezig zijn. En ik merk dat mensen zich bijna geamputeerd voelen als ze hun telefoon niet bij zich hebben." Zelfheeft Van den Bosch, onder t 'i. V-f'- meer bekend van het project A Muse A Day, ook wel de neiging om zijn telefoon te pakken als hij bijvoorbeeld door een natuurge bied of op het strand loopt. „Maar eigenlijk moet je op zo'n moment je zintuigen laten werken." Hinderlijk De kunstenaar vindt smartphones desondanks een 'goede aanvulling' op het dagelijks leven. „Maar soms is het hinderlijk, als je bijvoor beeld zit te lunchen en iemand pakt voortdurend zijn telefoon." Of hij het apparaat zelf makkelijk kan wegleggen? „Aan de ene kant wel, aan de andere kant ook niet. Ik wil bereikbaar kunnen zijn voor mijn kinderen, maar ja, vroeger wisten je ouders soms ook een hele middag niet waar je was." De telefoonloze dag is vooral be doeld voor mensen die weer eens even analoog willen leven, niet zo zeer als therapie of om versla vingsproblematiek aan te pakken. Op de oproep van de kunstenaar op Facebook om mee te doen wordt positief gereageerd, al vin den de meeste mensen donderdag niet zo'n handige dag. „Als dat Ik merk dat mensen zich bijna geamputeerd voelen zonder hun telefoon voor te veel mensen een probleem is, verplaats ik het misschien naar een weekend", zegt hij. De digital detoxdag vindt plaats in het voormalige schooltje in El lewoutsdijk, waar Van den Bosch woont en werkt. „De bedoeling is om vanuit daar op pop-upbasis evenementen te houden zoals ex posities, voorstellingen, concerten, boekbesprekingen en culinaire activiteiten, om mensen naar het dorp te halen. Tilias, zoals het cultureel ontmoetingscen trum is gedoopt, is sinds kort ge opend. Zeeland Nazomerfestival Escaperooms zijn populair. Voor wie liet niet kent: je wordt opge sloten in een kamer (of in een ge bouw) en met behulp van op te sporen aanwijzingen, op te lossen raadsels en andere 'sleutels' moet je binnen een gegeven tijd de uit weg zien te vinden. Meestal doe je dat in groepsverband, en het 'sa- men'-gevoel is deel van de pret. Zes paar ogen zien meer dan één. De verlossing is de beloning. In Laboratory of Man is dat prin cipe van de escaperoom een be langrijk deel van de voorstelling, maar de 'beloning' is anders. Elke keer dat je - in samenwerking met je groepsgenoten - een stapje ver der komt in de oplossing, krijg je uit onverwachte hoek een stuk dans te zien. Natuurlijk is er de spanning van het onbekende. Wat gaat er gebeu ren? Wat moeten we doen? Maar al snel verdwijnt dat achter de op winding van het speurwerk. De aanwijzingen zijn wel duidelijk, maar waar zijn de antwoorden op de opdracht (die meestal per tele foon wordt doorgegeven) te vin den? De sfeer van dat geheimzin nige kamertje, met zijn bevreem dende voorwerpen (meest kastjes in allerlei vormen), krijgt je te pak ken. Al snel snap je wel dat hier geldt: hoe meer ogen en hoe meer breinen, hoe sneller we het zullen weten. En dan de verbazing, als je na de eerste geslaagde oplossing ('toch slim om die link te leggen'-trots) plotseling als vanuit het niets een dans te zien krijgt. Urban dance, die verzamelnaam voor diverse straatdansvormen die je met hip hop kunt associëren. Dansvormen die zowel technisch knap als emo tioneel geladen zijn. Die je ergens toch wel raken, ondanks (of dank zij?) een glazen wand. In volgende stappen blijkt dan dat dans en 'escape' met elkaar ver weven zijn. Voor een volgende op dracht moet je heel goed luisteren, voor een andere dan weer heel goed kijken. En durven interprete ren. Elet zijn veel indrukken, er blijft die spanning van de ongewone si tuatie, het nog altijd niet weten hoe het zal aflopen. Tenslotte heb ben wij het in onze groep tot vier dansen geschopt. Het had er nog ééntje meer kunnen zijn, werd ons onthuld in een kort maar leuk na- gesprek. Het was tof, zeker eens doen! Met maximaal 8 per keer. woensdag 29 augustus 2018 GO 'Een dag zonder je telefoon' Luc Oggel Ellewoutsdijk Rem van den Bosch lust zijn telefoon soms rauw. foto facebook rem van den bosch - Rem van den Bosch Mensen die willen meedoen aan Digital Detox Donderdag (van 10.00 tot 16.00 uur) kunnen zich via info@amuseaday.com aan melden. De kosten zijn 15 euro, inclusief koffie, thee en lunch. 21 augustus t/m 1 september Naast de locatievoorstellingen presenteert het Zeeland Nazo merfestival diverse kleinere pro ducties. In de TCR-garage in Middelburg is Laboratory of Man te zien, een combinatie van een escaperoom en een dansvoor stelling. Willem Nijssen Middelburg Scène uit Laboratory of Man. FOTOEDDYWENTING Nog te zien: woensdag 29 en don derdag 30 augustus om 13.30, 15.00,16.30,18.00,19.30 en 21.00 uur, vrijdag 31 augustus en zater dag 1 september om 12.00,13.30, 15.00,16.30,18.00,19.30 en 21.00 uur. Locatie: TCR-garage, Indu strieweg, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36