Ooastmaand 1,6 miljoen voor negen plannen Boek sommelier van Inter Scaldes over Nederlandse wijn 2 JANVANDAMME Column De groente is duur. U zag vast ook de komkommer in de krant. De droogte, logisch. Hoe vergaat het uw aardappels dit jaar? En uw boontjes, uw witte kool? Ik zie de kommervolle blikken in mijn om geving. Schriel, ondermaats, als er al iets is opgekomen. Axel langs een veld onderge- ploegde uien. Tot grondverbete- raar omgetoverd, omdat ze te klein waren voor de markt. In een min der stabiele zomer zouden nu de laatste restjes stro van het land worden gehaald. Bovenop waren de verbrokkelde tarwestengels dan al een beetje vergrijsd. Een bui, een zonnetje, weer een bui, dauw, opnieuw zon: het geel is daar niet tegen bestand. combine achtergelaten spoor, dan kwam de hoogzomerse kleur toch weer meteen tevoorschijn. In droge jaren reed mijn vader extra oplettend rond in de Groese pol ders. Dat had met zijn handels geest te maken. Weinig hooi en stro op het land, hongerige koeien in de stal, hem hoorde je niet kla gen als er al een flinke voorraad in de schuur en de hangar was opge stapeld. 'Je hebt daar wel een pakje van twintig gulden aan de haak', glunderde hij als ik op de akker een baal stro in het gelid sleepte voor de laadploeg. benul van prijsontwikkeling, schaarste of overaanbod. Mijn va der was de marktbarometer. In deze tijd van het jaar, eind augus tus begin september, reed hij langs zijn aardappelpercelen. Op een uitgespreide juten zak telde hij de aardappels van één struik en schatte het percentage dat straks als frites de deur uit kon. Die blanke knollen met hun nog tere velletje, ze lagen er kwetsbaar bij. nog niet geploegd. Een verdwaalde fazant bestempelt me luid kokke lend tot ongenode gast. Ik heb het opgezocht: Engelsraai doet op dit moment het dubbele van vorig jaar. Mijn vader zou tevreden zijn. Een verdwaalde fazant bestempelt me luid kokkelend tot ongenode gast DESTELLING Vandaag: Afschieten van reeën is onvermijdelijk Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MEER AANGIFTEN VAN SMARTPH0NE6EBRUIK ACHTER HET STUUR Man overleden na ongeluk Fietser gewond bij aanrijding Geld voor X-Treme Mountainbike Challenge in boswachterij Het geld komt uit het Europese Plat telandsontwikkelingsprogramma (POP). Voorwaarde voor de subsidie is dat minstens de helft van het to taal benodigde bedrag wordt betaald door een regionale overheid: provin cie of gemeenten. De Stichting Deelnemers Bui tengebied Caissons Ouwerkerk (SDBCO) krijgt 150.000 euro voor de bouw van een aanlegsteiger op de Oosterschelde. Hetzelfde bedrag gaat naar het project 'Bruggen bouwen' in Wol- phaartsdijk, waarin het recreatiege bied wordt opgeknapt. Ook 'Aardenburg Ontdekt', dat de leefbaarheid van Aardenburg wil vergroten, ontvangt 150.000 euro. En datzelfde bedrag gaat naar Re- tranchement, waar de dorpsraad de uitbreiding van natuurgebied Het Zwin aangrijpt om de historie van het dorp en de band met de natuur op de kaart te zetten. Het ZLTO- initiatief'Gezonde voeding van dichtbij' in de gemeenten Veere en Noord-Beveland, waarmee een im puls aan lokaal, gezond voedsel wordt gegeven, ontvangt 46.000 euro. De Stichting Behoud Julianabad krijgt 45.000 euro voor renovatie van dat zwembad in Arnemuiden. De proef van ondernemers om op Schouwen-Duiveland nieuwe gewassen als zeevenkel en zeeba naan te kweken, krijgt 44.000 euro subsidie. Minstens de helft van het benodigde bedrag wordt betaald door een regionale overheid Het plan om kinderboerderij De Punt in Zierikzee om te vormen tot moderne stadsboerderij, wordt met 34.000 euro gesteund. En 33.000 euro gaat naar de bouw van een verplaatsbaar, duurzaam 'tiny house'. Vastgoedbeheer Zee land wil dat op Schouwen-Duive land realiseren. Nederland telt zo'n honderd wijn boeren. Van der Plas trok het afge lopen jaar door door Nederland op zoek naar gastronomische wijn. Wijn die kwalitatief zo goed is dat hij complexe gerechten in topres taurants waardig kan begeleiden. „Ik had op voorhand geen idee of we in Nederland überhaupt genoeg wijnmakers hadden om er een boek over te maken. Maar ik kan je zeg gen: dat is zeker het geval." De sommelier putte uit eigen kennis en uit bevindingen van col lega's. Vaak werken die samen met wijnboeren in hun regio. Van der Plas maakte eerst een selectie. Ne gentig wijnen van dertig wijnboe ren uit acht provincies werden blind geproefd. De proefnotities re kenden keihard af met het idee dat 'Nederlandse wijn zure meuk is'. Vervolgens bezocht hij samen met journalist Etienne Verhoeff en foto grafe Maaike Pertri negentien wijn makers. Eén van de verhalen gaat over De Kleine Schorre in Drei schor, hofleverancier van KLM. Wijn Spijs uit NL verschijnt bij uitgeverij Trichis en ligt vanaf 12 september in de boekhandel. 2/3 dagen luxe 4*-designhotel bijhetVeluwemeer woensdag 29 augustus 2018 Gisteren reed ik in de buurt van Aaide je even over het door de Ik was geen handelaar, had geen De meeste stoppelvelden zijn Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik let niet op de prijs van groente 760 reacties am ZOIK HEB ER WEER EENTJE NIEUWDORP De 25-jarige Hans Witte uit Nieuwdorp is zaterdag overleden aan de gevol gen van een eenzijdig auto-ongeluk dat 17 juli plaatsvond in 's-Heeren- hoek. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt, in navolging van publica tie van zijn overlijdensbe richt in deze krant. De man was op de Lange Noordweg op een boom gebotst en in een sloot beland. Hij werd vervol gens met de traumaheli kopter naar een zieken huis in Rotterdam ge bracht. KRUININGEN Een fietser is gisteroch tend gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Dat gebeurde op de kruising van de Oude Rijksweg (N289) met de Stationsweg. De man op de fiets werd geraakt door de automo biliste toen hij de weg wilde oversteken terwijl de automobiliste de Sta tionsweg wilde inslaan. De fietser is met de am bulance naar het zieken huis gebracht. BURGH-HAAMSTEDE Mountainbikevereni ging X-Treme krijgt 2500 euro extra subsi die van de gemeente Schouwen-Duiveland, voor een tweedaags wedstrijdevenement in de Boswachterij Wes- terschouwen. De club had eerder met succes aangeklopt voor financiële ondersteu ning. Hoewel de regels voorschrijven dat een projectsubsidie maar één keer wordt ver strekt, hebben burge meester en wethouders in de eigen Evenemen tenvisie de uitzonde ring op die regel gevon den. Bij de wedstrijden op 1 en 2 september is een belangrijke rol wegge legd voor de jeugd. Negen Zeeuwse initiatieven die goed zijn voor leefbaarheid of economie krijgen Europese sub sidie. Het gaat om bij elkaar ruim 1,6 miljoen euro. Martijn de Koning Middelburg Sommelier Koen van der Plas van driesterrenrestaurant Ma noir Inter Scaldes in Kruiningen lanceert in september een boek over wijn van Nederlandse bodem. Ook wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor komt aan bod. Frank Balkenende Kruiningen A Koen van der Plas. Hotel De Roode Schuur hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 1 of 2 overnachtingen 1 of 2 x ontbijtbuffet t.w.v. €14,50 p.p.p.d. y Rituals producten in de badkamer y Landelijk gelegen op de Veluwe Gratis gebruik van de sauna

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2