Lief Dagboek Brard Jekel: VetGelukkig rULTUUR 29 De NPO zet de deuren open voor kijkers met een origineel programma- voorstel. De beste voorstellen worden wellicht volgend jaar op NP01 uitgezonden Loop je al jaren rond met een geniale tv- formule, maar zijn er geen connecties met de mediawereld? „Kom maar, laat maar zien", aldus be stuurshoofd Shula Rijxman van de NPO gisteren tijdens een najaarspre sentatie. Met dit idee wil de publieke omroep ook de 15 procent van Ne derland aanspreken die nu nog niet wordt bereikt. Dat zijn vooral jonge ren tussen de 13 en 19 jaar en mensen met een niet-westerse achtergrond. Van oudsher de meest lastige groep voor alle zenders, wil de NPO graag benadrukken. Rijxman: „De publieke omroep is van en voor iedereen, dus waarom stel je hem niet letterlijk open? We moeten dit plan de komende periode nog gaan uitwerken, maar ik denk aan een soort Beste Idee van Neder land. Iedereen met een uitgewerkt idee kan bij ons aankloppen. Er komt een onlineloket, misschien organise ren we ook wel een tweedaags eve nement waarbij iedereen plannen rechtstreeks bij ons kan pitchen." De raad van bestuur-voorzitter hoopt het 'onlineloket' nog dit jaar te kunnen openen. „Dat is de ambitie dus daar gaan we zeker voor." Naast de aankondiging van nieuwe programma's stond de najaarspre sentatie gisteren vooral in het teken van de dreigende bezuinigingen. De publieke omroep moet 62 miljoen euro inleveren door tegenvallende reclame-inkomsten. Op journalistiek zal niet worden bezuinigd, klonk het stellig op de seizoenspresentatie van de publieke omroep. De NPO reageerde daarmee op de uitgelekte plannen om pro gramma's als Zembla te korten. Toch worden die programma's wel dege lijk aangepast. Zo wordt Andere Tij den gehalveerd in aantal afleveringen en gaat Brandpunt+ alleen online ver der. Dat gebeurt vooral in het kader van vernieuwingen, legde de NPO 2- netmanager Gijs van Beuzekom uit. De jongere liefhebbers van zulke programma's zijn namelijk (steeds) beter te bereiken via internet. Van Beuzekom: „De laatste jaren is het kijkgedrag van ons publiek sterk ver anderd. Mensen willen zelf bepalen wanneer ze kijken. Het is niet meer vanzelfsprekend om op zondag avond vijftig minuten Tegenlicht te kijken." „De hoop dat de bezuinigingen niet doorgaan is er nog steeds", laat Shula Rijxman na afloop van de pre sentatie weten. Directeur video Frans Klein wil om die reden geen antwoord geven op vragen of de talkshow M met Margriet van der Linden volgend jaar terugkeert. „Dat hangt er onder meer vanaf of we straks het budget hebben om in de zomer weer te investeren." Als de korting wel moet worden doorgevoerd, zal worden gesneden in het aantal programma's dat 's middags wordt uitgezonden. Daar naast zal NPO 3 meer dan nu varen op goedkope producties en herhalin gen. Op 6 september vindt in de Tweede Kamer het debat over de me diabegroting plaats. Bezuiniging of niet, van de bud getten voor documentaires, jeugd- Hoop dat de bezuinigingen niet doorgaan is er nog steeds programma's, journalistiek en drama blijft de NPO af. Voor dat laatste genre zijn zelfs grootse plannen. Genrecoördinator Drama Suzanne Kunzeler wil jaarlijks één grote 'land- mark'-serie. „Ik denk dan aan histori sche series op NPO 1 over onze vader landse geschiedenis. „Wij hebben er al enkele in ontwikkeling. In dit geval komt er een historische serie De Stamhouder naar het gelijknamige boek van journalist en biograaf Alexander Münninghoff. Ook in de maak: een dramaserie over het Nederlandse luchtvaartbe drijf Fokker. woensdag 29 augustus 2018 GO Goed welkom Mensen lezen voor een volle zaal voor uit het dagboek dat ze schreven in hun puberteit. Het kunnen liefdesbrieven, gedichten of liedjes zijn, ontroerend, lachwekkend of gênant. Marc- Marie Huijbregts presenteert. Vanaf 28 oktober op NPO 1 Gudo Tienhooven 44 —Shula Rijxman, NPO-baas Patty Brard en Diederik Jekel vormen een tv-duo in dit sociaalwetenschappelijk programma. In vier afleveringen onderzoeken ze vanuit hun persoonlijke erva ring de wetenschappelijke en culturele kanten van overgewicht. Vanaf 30 oktober op NPO 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29