GELD&GOED Waarvan Akte ransactie Goeie koop Feesten met een vette bas 24 Zonnebrillen Tijd voor een nieuwe zonnebril? Kijk verder dan een hip montuurtje, waarschuwt ons panel opticiens. Over stralingsgevaar, gevlekte voorruiten en gesjoemel met stickertjes. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Nederlandse en Belgische hoogwaardig heidsbekleders, plaatselijke politici, pro jectleiders, omwonenden, journalisten en andere betrokkenen zijn geanimeerd in gesprek. Ik zie een hoge provinciale bestuurder een steelse blik werpen op de bierpomp, de wijn en de schalen met lekkere hapjes waarachter het bedienend personeel al klaarstaat. Hij moet nog even geduld hebben. Vooralsnog wordt alleen koffie met petit fours geserveerd. Ik bevind mij in een natuurgebied op de grens van Nederland en België en ben hier om een grote grondtransactie af te ronden. Het is het sluitstuk van een complex en langjarig proces waarbij natuurorganisaties, boeren en overhe den gronden hebben geruild om ruimte te ma ken voor de inrichting van een aaneengesloten natuurgebied dat zich over Nederland en België uitstrekt. Mijn Belgische collega en ik zitten aan een ta fel bij een grenspaal. Zij aan de Belgische kant, ik aan de Nederlandse. Nadat de hoogwaardig heidsbekleders klaar zijn met hun toespraken komt de meute naar onze tafel. Daar zullen de vertegenwoordigers van de betrokken partijen hun handtekeningen zetten onder de aktes die de Belgische notaris en ik hebben opgesteld. Al tijd een plechtig mo ment, dat wordt vastge legd door een fotograaf. Ik heb vaker dit soort bijeenkomsten meege maakt en weet dat nie mand zit te wachten op lange verhalen. Mijn praatje, waarin ik een toelichting geef op de documenten die voor ons liggen, beperk ik daarom tot een minuut of tien. Mijn Belgische collega daarentegen heeft geen boodschap aan kort. Ze begint de drie aktes van A tot Z voor te lezen. Dit gaat eindeloos du ren, besefik. Mijn collega begint de drie aktes van A tot Z voor te lezen De omstanders krijgen er al snel genoeg van en vertrekken massaal naar de partytent waar ze zich laven aan de drank en de hapjes. Hun ge roezemoes overstemt de woorden van mijn Bel gische collega, maar ze gaat stug verder. Ik zie hoe de mannen en vrouwen die hun handteke ning moeten zetten ongedurig worden; ze snak ken naar een borrel en een snack. Pas na drie kwartier is zij klaar en kunnen de handtekenin gen worden gezet. De fotograaf slaakt een zucht van opluchting. Bijna snelwandelend begeven de onder tekenaars zich naar de partytent. Mijn collega en ik ruimen onze spullen op. „Dat ging goed hè", zegt ze. Ik laat haar in die waan. Nu eerst een biertje. nze ervaren oog deskundigen heb ben alle zonne brillen al eens voorbij zien ko men. Van model letje Nana Mous- kouri tot John Lennon en van piloot tot motorbendebril. „Ik weet nog dat half Nederland met een Miami Vicebril rondliep", vertelt opticien Ton Juffermans. „De glazen waren hartstikke zwart, maar lieten alle uv- straling door. Gevaarlijke dingen." Hij wil maar zeggen: waar de meeste consumenten voornamelijk een modieus montuurtje op de neus willen, zou men minstens evenveel aandacht moeten schenken aan vei ligheid. Dat je huid beschermd dient te worden tegen zonlicht mag inmid dels een open deur heten. Dat die- Donkere glazen zegt niets over bescherming ONS PANEL zelfde uv-straling verantwoordelijk is voor staar, hoornvliesontstekingen en zelfs oogmelanomen wordt snel vergeten. En dat terwijl dit allerminst nieuws is. De Inuit kerfden uit ren diergeweien en walrus-ivoor eeuwen geleden al provisorische zonnebril len met slechts een spleet in het mid den. „Ik heb dan ook zelden een es kimo in de stoel", grapt optometrist Michael Boon. Korreltje zout Het panel houdt college aan de hand van zes zonnebrillen, van prijscate gorie toeristentoko tot sterrenoptiek. Allereerst wordt de uv-bescherming tegen het licht gehouden. Boon ont kracht direct een hardnekkig misver stand. „De donkerte van de glazen zegt niets over de mate waarin ze te gen uv-stralen beschermen." De straling kan op verschillende manieren worden tegengehouden, legt hij uit. Materiaalkeuze van het glas. Pigment. Of een extra coating. Een kleurloze leesbril kan zo best alle uv-straling tegenhouden, terwijl een pikzwarte zonnebril de sluizen soms volledig openlaat. „Een donker glas dat geen uv-straling tegenhoudt is bovendien extra link omdat je pupil wel groter wordt." Vandaar dat fabrikanten prat gaan op een wildgroei aan stickertjes. UVioo% of UV400 bijvoorbeeld; beide het teken dat een bril volledige bescherming tegen uv-licht zou bie- woensdag 29 augustus 2018 GO Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Het oog wil ook wat Matthijs Meeuwsen Michael Boon ■-> IS Ton Juffermans (59) Ondernemer, al dik 40 jaar in de optiekbranche. Riens Gort (67) Door de wol ge verfde optometrist, van Riens Optiek. Michael Boon (32) Erudiet opto metrist van Bril- mode Rob Boon. Bij een fijn feestje hoort goede muziek, liefst met een goed vo lume en stevige bas. Met een goede partyspeaker kun je lekker los gaan. Als je een riante tuin of kamer vol mensen wil laten swingen, heb je wel een spea ker met 'body' nodig. Een mooie klus voor een partyspeaker. Deze speakers zijn groot, hebben een retro design en zijn aangekleed met mee- swingende ledlamp jes. Meteen een leuke blikvanger dus. Je kunt muziek van di verse bronnen afspe len, zoals bluetooth, USB, cd of via een aux-kabel. Ook heeft haast elke partyspea ker wel 'geinige' extra's, zoals geluids effecten, een turbo- knop of de mogelijk heid tot mixen. Meer dan geinig is het ech ter meestal niet. Partyspeakers zijn er al vanaf zo'n 50 euro. Maar wil je een beetje formaat, dan begin nen de prijzen bij circa 150 euro. Het panel van Bestepro duct testte tot een prijskaartje van 600 euro. Bijna alle spea kers creëerden een behoorlijk volume, maar het verschil in geluidskwaliteit was groot. Over twee par tyspeakers zijn we hartstikke enthousiast en nummer 3 is een aparte die we ook graag aanraden. —Tom Haze Zie ook besteproduct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24