Engelandvaarders komen voor het laatst bij elkaar Minister voor kweken 'minivee' Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Walcheren Slotreünie. De verzetsstrijders worden te oud en er zijn er nog maar een paar»ps De provincie stelt de jacht op (vooral mannelijke) reeën het hele jaar open. Zo moeten de overpopulatie en daarmee het aantal aanrijdingen met de dieren worden tegengegaan. Verkeersveiligheid gaat voor de natuur, redeneren Gedeputeerde Staten. Milieuclubs slijpen de „We staan waarschijnlijk aan de vooravond van een sterke groei van het gebruik van insecten als pro- ductiedier", schrijft minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit deze week aan de Tweede Kamer. Volgens Schou ten is de insectenkweek milieu vriendelijker dan de traditionele veehouderij, omdat veel minder water, voedsel en land nodig is. Ook is de uitstoot van broeikasgassen flink lager. Meelwormen en krekels, rijk aan eiwitten, worden nu al verwerkt in vleesvervangers, zoals insectenbur gers. Maar vooral in de vorm van veevoer is veel geld te verdienen met insecten. „Als je 1 procent van het kippenvoer vervangt door in secten, heb je ongeveer 140.000 ton nodig", zegt Arnold van Huis, in sectenprofessor van de Wagenin- gen Universiteit. „Dat geeft aan dat het potentieel enorm is." Nederland telt enkele tientallen insectenhouderijen. „Sinds de uit braak van de gekkekoeienziekte is het in Europa verboden om dieren te voeren aan dieren", zegt Van Huis. „Maar niemand heeft toen ge dacht aan een uitzondering voor insecten. Inmiddels mag van insec ten alleen visvoer worden gemaakt. De verwachting is dat insecten bin nen twee jaar ook aan varkens en kippen mogen worden gevoerd." Vanaf dat moment neemt de in- sectenhouderij een enorme vlucht, verwacht Van Huis. „Nu ken ik al boeren die graag willen omschake len naar insecten. Dat aantal zal al leen maar toenemen. Insecten zijn minivee, het is echt een nieuwe veeteeltsector." Minister Schouten is enthousiast, maar ze stelt wel dat de sector flink moet uitbreiden om te kunnen Het aantal boeren dat wil omschakelen naar insecten, neemt alleen maar toe concurreren met andere eiwitpro ducten, zoals soja. Ook wijst ze op het welzijn van insecten. De Raad voor Dieraangelegenhe- den adviseert insecten als 'voelende wezens' te zien. „Tot dusver is niet aangetoond dat ongewervelde die ren kunnen lijden, maar ook niet dat ze het niet kunnen", schrijft de raad. „Bij hommels is nu al aange toond dat zij bepaalde emoties kun nen ervaren", waarschuwt ook Van Huis. „De insectenhouderij kan daar beter nu al op inspelen." Morgen de bijlage over'ons' filmfestival Beschermen zonnebrillen wel echt tegen uv-licht? messen.zeeland 2 Nieuwsmedia VA M Insect is koe van de toekomst Het kweken van insecten maakt de komende jaren een sprong. Boeren zien er toekomst in. Des kundigen noemen de meelwor- men-, vliegen- en krekelhouderij 'een nieuwe veeteeltsector'. Mi nister Schouten van Landbouw is enthousiast. Peter Winterman Den Haag —Arnold van Huis, insectendeskundige woensdag 29 augustus 2018 Bewolkt en regen. Het regent soms 19°C flink door. pzc.nl Ook voor het laatste tn) regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1