Dossiers oude zedenzaak vernietigd 79.-1 4 dagen Brabant**** 5 Brech zal snel op vliegtuig worden gezet êisu derdak, daarna installeerde Brech zich op een stuk grond tussen de bo men op 200 meter van het huis. De Nederlander spande er zijn gebrui kelijke hangmat tussen twee bomen, met een zeil erboven voor de dagen dat het regende. Lucas laat de plaats zien: resten van een kampvuur, een schommel, en een kleurrijk sym booltje van de commune in de strui ken. De hangmat is door de politie meegenomen, net als de grote, over volle rugzak van de Nederlander. Met onder andere visgerei, boeken over eetbare en medicinale planten en gedroogd voedsel. En zijn pas poort, dat de politie in staat stelde hem te identificeren. „Jos wist onge looflijk veel van planten, hij heeft ons dat allemaal geleerd", zegt een Poolse bewoner van de gemeen schap. „Hij sprak ook een beetje Pools, omdat hij daar op scouting was geweest." De Nederlander werkte hard op het land en in de commune; daardoor mocht hij altijd mee-eten, voor hij zich weer in zijn hangmat terugtrok. Boodschap „Het was een vreemde man, dat wel, Een beetje autistisch, dachten we. Hij sprak heel weinig. Was niet on aardig of zo, maar er was geen hoogte van hem te krijgen", zegt een jonge vrouw. Soms vergezelde hij een van de mannen in de auto voor een boodschap, maar hij stapte nooit uit. Hij vertelde de mensen van de commune dat hij vijfjaar geleden de consumptiemaatschappij vaarwel had gezegd en in de bossen was gaan wonen. In half Europa, maar ook in Tibet en Nepal. „We geloofden hem. Hij had geen telefoon bij zich, interesseerde zich niet voor internet, niets", aldus Lucas. Dus heeft Jos Brech misschien niet eens geweten dat de politie in Limburg vorige week woensdag zijn naam bekendmaakte als verdachte van de moord op Nicky Verstappen in 1998. En zijn foto verspreidde. „Hij ziet er nu nog precies zo uit als op die foto's", zeggen ze in het kamp, waar ze de Nederlandse media op in ternet hebben nageplozen. Als de politie zich zondagmorgen telefonisch bij Lucas meldt, maakt hij een deal met de agenten. Hij zal Jos naar een plek brengen waar hij eenvoudig te arresteren zal zijn, dichtbij het huis, op het pad langs een open veld dat omringd wordt door strobalen en bomen. Hij stelt Jos voor brandhout te gaan zoeken. Als ze op de plek aankomen, worden beiden door twintig zwaarbewapende agenten, die niet weten wie de 'goede' en wie de 'slechte' is, tegen de grond ge werkt. „Ik heb nog nooit zoiets mee gemaakt", zegt de Argentijn. Hij is op een van de politiefoto's te zien, op de knieën en de handen op de rug, maar wordt direct weer vrijgelaten. Opgelucht dat de kinderen in het kamp dit niet hebben hoeven mee maken. Hij hoopt dat de aandacht snel weer overwaait. „De mensen komen hier voor de rust." En die is er, in en rond La Encantada, ver weg van alles en iedereen. Brech betastte al in 1985 twee jon getjes in het bos in Wijnandsrade, verklaarde een politierechercheur gisteren tegen deze krant. Ondanks een bekentenis van Brech werd hij voor de ontucht niet vervolgd. Hij kreeg een proeftijd van twee jaar. Te mager, vindt de rechercheur die hem toen verhoorde: „Dat is geen straf in mijn ogen. Als politieman werk je ervoor dat iemand altijd ge straft wordt voor zijn daden." Justitie kan niet meer reconstru eren waarom Brech destijds niet vervolgd werd: „De dossiers zijn volgens de archiefregels vernie tigd", zei hoofdofficier Jan Eland gistermiddag op het politiebureau van Maastricht. „We weten dus niet wat de onderliggende feiten zijn op basis waarvan onze voor gangers dat besloten hebben. Maar onder voorwaarde seponeren is op zichzelf niet zo raar: dat doen we vandaag de dag ook nog." De eerdere zedenzaak van Brech was - zonder verdere details - be kend bij justitie, maar dat alleen was niet genoeg om hem als ver dachte aan te merken, aldus Eland: „Het dna was gewoon een verrassing. Vergeet niet: we heb ben dit jaar besloten alle passan ten (Brech was als 'toevallige pas sant' in het dossier opgenomen, red.) mee te nemen in het vrij willige dna-onderzoek." De poli tie neemt oude zaken van Brech nog mee in het lopende onder zoek. Justitie hoopt dat Brech snel naar Nederland komt, zodat hij berecht kan worden. Eland: „Er is met heel veel vasthoudendheid gewerkt aan deze zaak. Wat er ge beurd is, is het spookbeeld voor iedere ouder: een 11-jarige jongen die op kamp verdwijnt. Nu vallen alle puzzelstukjes stukje bij beetje op hun plek." www.Zoweg.nl/krant of bel 0900-235969370c Kloosterhotel j .cJ- 1 Groningen diner Park Weerterbergen dinsdag 28 augustus 2018 GO Girona Castelltercol Manresa Lloret De Mar Barcelona Verbleef hier de afgelopen maanden O Kijk op de site bij naar beelden van de arrestatie, de persconferentie en de reactie van Peter R. de Vries UITLEVERING Jos Brech zal nog deze week door Spanje worden uit geleverd aan Ne derland. Tijdens een verhoor door rechter Carmen Lamela van de rechtbank in Ma drid, die internatio nale rechtsverzoe- ken behandelt, gaf de Nederlander aan zich niet te verzet ten tegen een snelle uitleverings procedure. Had hij dat wel ge daan, dan had de zaak nog maanden in beslag kunnen nemen. Brech legde zijn verklaring via een videoverbinding af vanuit de recht bank in Granollers, een stadje tussen Castelltergol, waar hij werd gearres teerd, en Barcelona, waar hij een dezer dagen op het vlieg tuig naar Amster dam zal worden gezet, vergezeld van agenten. Hij verklaarde tegen over de rechter ook dat hij al in maart in Spanje was aange komen, 'zonder een concrete bestem ming'. Olot Figuères Dat Jos Brech met zijn zeden verleden niet eerder een 'rood kruis' achter zijn naam kreeg in het onderzoek naar de dood van Nicky Verstappen wekt verba zing. Maar hoofdofficier van jus titie Jan Eland blijft erbij: er was 'geen aanleiding' Brech eerder als verdachte te beschouwen. Niels Klaassen Maastricht Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Slaap in dit voormalig klooster midden in de natuur! Tip: De Deurnse kastelen 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) O 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! J 3* Best Western Groningen Plaza (8,0) Weekend, midweek of week Limburg 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Verblijf in een ó-pers. bungalow lx diner (dagschotel) CO 50 Gratis binnenzwembad en animatie Gratis zwemmen wifi Prijzen v.a. 79,-tot 339,-per bungalow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5