Hoe reisde hij van Vogezen naar Spanje? 4 DE ZAAK NICKY VERSTAPPEN DE ARRESTATIE Nietsvermoedend ging Jos Brech samen met zijn Argentijnse gastheer brandhout zoeken. Na 500 meter lopen werd hij verrast door zwaarbewapende agenten. Op een stoffig Catalaans bergpad kwam zijn vlucht ten einde. Je zag dat hij gewend was met kinderen om te gaan De aanwezigen kijken verschrikt op. Drie mannen, zes vrouwen en een tiental kinderen zitten aan een tafel naast een enorme, meer dan 10 meter hoge wigwam. Ze bespreken in de vroege ochtend, terwijl de mist tus sen de heuvels optrekt, de plannen voor de dag, de bezigheden voor de yogaretraite die in het teken van de maan staat. Vreemde bezoekers ko men hier vrijwel nooit de rust versto ren, op 10 kilometer van het dichtst bijzijnde dorp, Castelltercol, de helft ervan over een slecht begaanbaar pad tussen de heuvels. La abuela, oma Margarita, staat snel op en leidt de bezoekers weg. „De kinderen en sommigen van de gasten weten niet wat hier gisteren gebeurd is", zegt ze. „Daar willen we hen niet mee confronteren." Snel wordt Lucas geroepen, de eigenaar van het cen trale huis waaromheen het kamp is gebouwd. Hij is Argentijn en bestiert een soort commune, La Encantada: de 'aangename', 'verheugde', maar ook 'betoverde'. „De kinderen kennen Jos. Met de jongens speelde hij voetbal. Je zag dat hij gewend was met kinderen om te gaan. Dat had hij ons ook verteld, dat hij scout was, en kampen met kinde ren leidde", vertelt Lucas, die zondag de meest absurde dag uit zijn leven beleefde. De dag dat hij meehielp een einde te maken aan de vlucht van Jos Brech, op een plaats waar iemand zich jaren zou kunnen schuilhouden. Inval Zondagochtend werd Lucas door de Spaanse politie gebeld. Ze wisten dat de meest gezochte Nederlander bij hem verbleef, in de bossen rond La Encantada, na een tip van een Ne derlander die zelf een tijd in het huis woonde en Brech daar deze zomer ontmoette. „Ze wilden weten waar hij precies zat, maar ik wilde niet dat ze hier een inval zouden doen, met alle kinderen rond het huis", zegt Lu cas. „En Jos had ze vanuit zijn plek kunnen zien aankomen en de berg op kunnen vluchten. Dan hadden ze hem nooit meer gevonden, of hon derden mensen moeten inzetten voor een speurtocht." De plek van Jos Brech. Eind mei kwam hij ineens aanlopen. La Encan tada is een alternatieve, hippieach tige plek voor mensen uit de hele we reld. Mensen die komen en gaan. Lu cas verschafte hem enkele dagen on- om ,V. V De voorlopig laatste tocht van Jos Brech begon in februari. Toen zoch ten bezorgde bekenden nog naar hem. En de vrijwilligers van Signi Speurhonden, die vorige week nog verzuchtten: we hebben geen idee meer waar we Jos Brech moeten zoeken. Ze dachten in de Vogezen uit te kijken naar een natuurlief hebber, die op één van zijn tochten wellicht een ongeluk had gekregen. „In Frankrijk werd het duidelijk dat het onbegonnen werk was hem te vinden. Het spoor ging alle kanten uit", zegt Janette Kruit van Signi. Brech liep dwars door de bossen, overal en nergens. Daardoor zijn vrijwel geen zeker heden, als Brech een voortvluchtige verdachte blijkt. Goed, het is duide lijk dat Brech nog in zijn geliefde trekkershut Old Crow in Sainte- Marie-aux-Mines is geweest in fe bruari. Maar daarna? Brech loopt niet op de paden, ruikt de honden neus, maar ernaast, slaapt niet op kampplaatsen, maar in zijn eentje onder rotsen en in grotten. „Uitein delijk werd duidelijk: Jos is niet ver ongelukt. Jos koos ervoor om onder de radar te blijven." Nu lijkt het erop dat hij vrijwel in een rechte lijn naar Spanje is ge gaan. Hoe dat in het geniep moet, weet Brech. Niet alleen helpt zijn hobby bushcraften hem te overleven in de natuur, hij doet ook aan stealth camping, wat zo veel betekent als onder de radar kamperen. Eerder gebruikte hij die methode al. On- i Hij loopt niet op de paden, maar ernaast en slaapt onder rotsen en in grotten line deelt Brech dan zijn ervarin gen. Zo vertelt hij hoe hij niet alleen wandelt, maar ook de fiets neemt. 'Laat het bos induiken, sheltertje bouwen, pitten, 's morgens ontbijt en weer wegwezen. Het liefst dicht bij de route die ik aan het fietsen ben, maar als er op de plek waar ik het bos in wil duiken honden wor den uitgelaten dan kies ik een plek verder van het pad af of een plek die minder druk bezocht wordt. Want hoe je je ook probeert te verstop pen, honden vinden je altijd wel.' Toch zou Brech nog wel zijn ge zien, toen hij nog 'slechts' vermist was, in april in Lemberg, aan de Frans-Duitse grens. Het leek on waarschijnlijk, toch vonden hon den hier zijn geur. Brech verklaarde gisteren tegen de rechter echter dat hij al in maart in Spanje aankwam. Er was in elk geval iemand die zijn eindbestemming voorspelde. Mede-bushcrafter Johan Mees meldde hoe Brech rond zijn ver dwijning op internet al zocht naar verlaten dorpjes in Spanje. dinsdag 28 augustus 2018 GO Lucas lokte Brech naar de agenten Edwin Winkels Castelltertpol -Lucas, eigenaar La Encantada Lucas staat de pers te woord. Hij hoopt dat de aandacht snel over waait. „De mensen komen hier voor de rust." fotoanp T De plek waar Brech bivakkeerde. Zijn hangmat is weggehaald. Hoe belandde Jos Brech vanuit de Vogezen op de plek waar hij werd ontdekt? Hij lijkt vrijwel di rect op weg naar Spanje te zijn gegaan. Carla van der Wal Rotterdam Oktober 2017 Brech uitgenodigd voor dna-onderzoek 20 februari 2018 Vermist bij Basecamp Old Crow, waar hij sinds sept. 2017 beheerder is Simpelveld Lemberg 6 april Sporen in Frankrijk Mei verblijft in de bergen bij Terrassa Eind mei - augustus Castelltergol SPANJE Barcetona

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4