Gelek en geflèr 9 Zuiderburen BOEK EN EXPOSITIE VISSEN IN HET VERLEDEN Onlangs verscheen het boek 'Vissen in het verleden, 500jaar Vlaamse zeevisserij'. Onder dezelfde titel is een tentoonstelling te zien in het nationaal visserijmuseum in Oostduinkerke. Boek en expo geven een verrassend beeld van de visserijgeschiedenis van onze zuiderburen. Wie nog nooit van 'Os- tendaises' heeft ge hoord, weet waar schijnlijk ook niet dat er langs de hele Belgische kust oesterkwekerijen gevestigd waren. Ooit. Het begon in 1765, maar pas na de Belgische onafhankelijkheid (1830) schoten de kwekerijen als paddenstoelen uit de grond. Hoe wel kwekerij misschien niet het goede woord is. Het waren eerder mesterijen. De jonge, platte oesters werden voor de Engelse kust ge vangen en binnen enkele maanden vetgemest in Nieuwpoort, Blan- kenberge, Zeebrugge en vooral in Oostende. De Ostendaises stonden bekend om hun goede smaak en het blanke, sappige vlees. De Vlaamse oestercultuur floreerde. Maar toen de Eerste Wereldoorlog in 1914 uitbrak, was het gedaan. Door de eeuwen heen is oorlog een van de belangrijkste vijanden van de Vlaamse visserij geweest. Standaardwerk Het verhaal van de Vlaamse oes ters is er een van vele die zijn op getekend in het boek Vissen in het verleden, dat als ondertitel heeft meegekregen 500 jaar Vlaamse zee visserij. Het is het resultaat van sa menwerking tussen een aantal in stellingen - de drie schrijvers van het boek hebben verschillende achtergronden. Ann-Katrien Les- crauwaet is mariene bioloog en verbonden aan het Vlaams Insti tuut voor de Zee (VLIZ) in Oos tende. Ruth Pirlet is historica en werkt voor het nationaal visserij- museum Navigo in Oostduinkerke (Koksijde). Jan Parmentier is cura tor van de maritieme collectie van het MAS in Antwerpen. Ze deden uitgebreid onderzoek. Het leverde een zeer leesbaar boek op dat nu al een standaardwerk mag heten. Het begon ruim tien jaar gele den met de vraag waarom er geen volledig beeld is van wat de visse rij door de eeuwen heen betekend heeft. „We zijn begonnen met de harde data, de cijfers", zegt Ann- Katrien Lescrauwaet. „In het ne- gentiende-eeuwse systeem van subsidieregeling bijvoorbeeld moest je als visser met rapporten aantonen dat je op bepaalde plek ken gevist had en hoeveel. Dat zijn betrouwbare gegevens, want er werd streng gecontroleerd. Met dit soort bronnen zijn we jaren bezig geweest. Zo is het idee ontstaan er een boek van te maken, waarin we al die mooie beelden en stukken die we gevonden hebben samen konden brengen." Vissen in het verleden houdt een chronologische volgorde aan. En datzelfde geldt voor de gelijkna- mige tentoonstelling die naar aan leiding van het boek is opgezet in het nationaal visserijmuseum Na vigo. Thema's uit verschillende perioden komen in woord en beeld aan de orde. Zoals de visserij in de Franse en de Hollandse peri ode. „De algemene consensus was dat het in die perioden slecht ging met de visserij, maar onderzoek was daar niet naar gedaan", zegt Ruth Pirlet. „Ik kreeg de mogelijk heid om dat te gaan doen." De Franse periode begon in 1795 en eindigde in 1815. De Zuidelijke Nederlanden (België en Luxem burg) waren in die tijd onderdeel van het Franse rijk. Aanvankelijk was er voor de vissers geen vuiltje Oorlog tussen Frankrijk en Engeland legde de vrije visserij in 1798 aan banden aan de lucht. Er mocht vrij gevist worden en er was een premiestel sel. Maar oorlog tussen Frankrijk en Engeland maakte daar een einde aan. In 1798 werd de vrije visserij aan banden gelegd en de Fransen gingen de wijken in om vissers voor hun marine binnen te halen. Na de Franse periode kwam de Vlaamse visserij direct onder Ne derlands bestuur. Koning Willem I dacht er goed aan te doen de re gelgeving voor de visserij te uni formeren. De Vlaamse vissers werden zo opgescheept met mores die niet aansloten bij hun manier van werken, waardoor ze brood nodige vangstpremies misliepen. Na de onafhankelijkheid in 1830 maakte de kersverse Belgische overheid haast om wetgeving te ontwerpen zodat de Vlaamse vis serij opnieuw kon gaan floreren. Het boek Vissen in het verleden, 500 jaar Vlaamse zeevisserij (ge bonden, 240 bladzijden) kost 35,50 euro en is in Nederland onder meer te verkrijgen via bruna.nl en bol.com. Een paer weken elee stoeng Trump in de krante twint a t'n de voorzitter van de EG kust'n. Goed voe een foto mae of a ze het meênden dat za nog motte blieke. Me- kaore een stevigen and geve ao ok a moai ewist. Oans bin nie zo gewend om mekaore te kussen, zeker as vent gin venters. Bie vrouwen is het a een gedoe, wan het is nie eên kus, mae aol- tied drieë. M'n vaoder ao d'r ok a een ekel an. Dat gelek en dat geflèr, daè most 'n niks van Een and geve liekt beter, mae daè kunne letterlijk en fi guurlijk ok bezwaeren an kleve. Laèt m'es kieke welke. Om te begunnen je trokkers en dauwers. Daè bin d'r die a je gewoon naè d'r eigen toe trokke en daè bin d'r ok die a je op afstand ouwe. Dan je niepers, die niepe zö ard in j'n and at 'n d'r zeêr van doet. J' ei ok van die slappe, die strieke zomae luchtjes over j'n and. Een onangenaem gevoel geef dat. Mae toch nog wee beter as klevers. Die ouwe j'n and eêl lange vast en begunne twint ok a te praoten. Je begriept at het een eêle opgaeve is om d'r op die meniere eên een and te ge ven en te kussen. Voe a je binnen bin is t'r een ööp tied om. En voe a ze wig- gae krieg je dat circus nog een keêr. Ik wete nog goed a vroeger tante Janna een dagje kwam. Weken van te voren wiere me a ewaerschuwd om fersoen- lijk en beleefd te wezen. Tante Janna dat was wat. Die kwam uut Den 'Aag, ze praotte'n eêl bekakt en bemoeiden d'r eigen mie aolles. Ze was amper binnen of ze verwachtt'n a je bie d'r kwam en dan most 'r ekust worre. Oe stieve a j'n aerm ok ieuw, ze trokt'n je naè eur toe en dan lebberd'n ze je af Dat was gin kussen mï, ze gaf je com pleet een groate beurte. Vervolgens vroeg ze naè je ciefers op schole en ze steldd'n ok vraegen over biebelse ge schiedenis. A je de antwoorden goed wist, dan kreeg je een foaitje. Mie aol d'r geld steld'n dat nie vee voor, wan meer as een kwartje 'k noait ehad. Tegen a ze wiggieng moste me d'r nog een keêr an gloave. Ik kan d'r wè een boek over schrieve. 't Was feêst a ze wig was. Dan dee me ze na een pro beerden ok deftig te praoten. Het scheen a me d'r van erve zoue, mae ze is varre in de 't negentig eworre en ik noait wat ezie. En aoltied a t'r ekust mö worre dan dienk ik an tante Janna. Dan bin de kussen mae an de maegere kant en eên is wè genoeg. En a 't het noe droge kussen were, dan zou 't het nog wè gae, mae daè bin d'r die kusse nog a nat. Mie vee spieë. En het is on beleefd om gauw mie je mouwe langs je kaeken te wrieven, dus dat mö ge woon opdröge. Misschien kunne me wat leêre van andere landen. De Mao- ri's doe neuze-neuze. Dat liekt me wè wat, behalve a je vee verkouwerd bin. In Thailand doe je j'n andpalmen te gen mekaore en vervolgens buug je lichtjes. Daè mö glad gin mens voe lieë. Knuffele is tegenwoordig ok mode an 't worren. Dan raèk je glad van de pad, of je mö graag stilletjes even vrieé. Onder jongelui is tegen woordig de box mode. Dan stomp je even mie je vuuste tegen de vuuste van degene die a je tegenkomt. Dat kan d'r mie deur, a je temisten raak boxt, wan a je mist, is dat wè slordig. Ik ouwe 't verlöpig mae bie een and, glööv 'k, mae je eit het nie voe 't zeg gen, wan om te groeten bï je aoltied mie z'n tweêën. dinsdag 28 augustus 2018 GO Vijf eeuwen Vlaamse zeevisserij Peter van den Assem Oostduinkerke In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De expo sitie 'Vissen in het verleden' is tot 6 januari 2019 te zien in het nationaal visserijmu seum Navigo in Oostduin kerke (Koksijde). In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Engel Reinhoudt Ann-Katrien Lescrauwaet (I) en Ruth Pirlet, auteurs van het boek Vissen in het verleden, 500 jaar Vlaamse zeevisserij (zie onder). FOTO'S BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41