Eten van tafeltje-dek-je: te zout en niet lekker IÉ 3 Animal Rights roept op tot stoppen: experimenten zijn gruweldaden De afgelopen vijf jaar zijn circa 200 cavia's en 200 ratten gebruikt voor proeven met zenuwgas. Dat gebeurde bij TNO, voor het ministerie van Defensie. Het doel van de testen is om Neder land beter te beschermen tegen een chemische aanval. De roep om te stoppen met de pijnlijke en dode lijke dierproeven klinkt luid. Want al deze dieren zijn overle den of worden gedood na afloop van de proeven. De cavia's en ratten zijn blootgesteld aan levensgevaar lijke zenuwgassen in het proefdier centrum van TNO Defence, Safety Security in Rijswijk. „Deze experimenten zijn niets minder dan gruweldaden en passen niet in een beschaafde samenle ving", zegt Robert Molenaar van dierenrechtenorganisatie Animal Rights, die een brandbrief over de praktijken naar minister Ank Bijle- veld van Defensie heeft gestuurd. Kwijlen Volgens Animal Rights blijkt uit wetenschappelijke publicaties van 2003 tot en met 2018 dat Defensie al ruim vijftien jaar cavia's en ratten gebruikt in experimenten met ze nuwgassen. „De experimenten zor gen ervoor dat de proefdieren tra nende ogen krijgen, rillen, kwijlen en niet meer op hun poten kunnen man hebben toegediend in een proef met zestig ratten. Het gas zorgde voor ernstig gewichtsverlies bij de ratten en hersenbeschadiging met epileptische aanvallen en be roertes. Sommige ratten stierven al na vier minuten. Dieren die de test overleefden, werden onthoofd om de hersenen te onderzoeken. „Zenuwgassen zijn gruwelijke wapens waarvan het gebruik ver boden is", reageert Frank Wassen- berg, Tweede Kamerlid namens de Partij voor de Dieren. „Het is vol strekt onethisch om dierproeven te doen om zenuwgassen te testen. Wat ons betreft worden die experi menten per direct gestopt." Was- senberg stelt er vandaag Kamervra gen over aan minister Bijleveld. Alternatieven Ook Animal Rights wil dat Bijle veld stopt met alle dierproeven. „De dieren ondervinden stress, angst en pijn door het transport, de opslui ting, operaties en het zenuwgas", zegt Molenaar. „Andere ministeries hebben nieuw beleid, waarbij ze dierproeven vervangen door alter natieven. Het ministerie van De fensie moet dat ook doen." „Dierproeven zijn slechts geoor loofd wanneer een geschikt alter natief ontbreekt, waarbij het doel van het onderzoek zwaarder weegt dan het ongerief dat de dieren eventueel zouden kunnen onder vinden", laat TNO weten. Defensie beperkt zich niet tot proeven met cavia's en ratten. Jaar lijks worden chirurgen, traumato- logen en anesthesiologen van De fensie naar een cursus van het Rad boud UMC gestuurd, waar ze ope raties oefenen op levende varkens. De dieren worden verwond, waarna ze onder narcose worden geopereerd. „Onze artsen moeten weten hoe het is om iemand met extreem zwaar letsel op de opera tietafel te krijgen", zegt Defensie. gif tegen zenuwgas kan worden toegediend. Daarvoor zijn haarloze cavia's gebruikt die afkomstig zijn van een Amerikaanse proefdierfok ker. Uit wetenschappelijke artike len blijkt dat een deel van die ca via's het zenuwgas VX kreeg. Vooraf werden de cavia's geope reerd, waarbij ze onderhuidse elek troden kregen. Door het zenuwgas gingen de dieren rillen, kwijlen en kregen ze stuiptrekkingen, zo staat in een artikel dat werd gepubliceerd in het tijdschrift Chemico-Biological Interactions. Een deel van de cavia's werd na zes uur afgemaakt, een an der deel na 24 uur. Uit een recente publicatie blijkt dat onderzoekers van TNO ook het extreem gevaarlijke zenuwgas so- staan", zegt Molenaar. „Dieren ster ven tijdens het experiment of wor den na afloop afgemaakt." Defensie laat weten dat de drei ging van vijandige inzet met che mische en biologische strijdmidde len actueel is. „Denk hierbij aan de gifaanval op Russische dubbelspi onnen in Engeland, de aanslag op een familielid van Kim Jong-un in Maleisië, maar ook aan inzet op gro tere schaal in Syrië", aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Hoewel het gebruik en de opslag van de zenuwgassen wereldwijd is verboden, heeft TNO legaal kleine hoeveelheden in bezit voor proeven met defensieve doeleinden. „De fensie is verantwoordelijk voor be- Dierproeven dragen bij aan de kennisopbouw over chemische wapens scherming tegen chemische wa pens, zowel in Nederland als in missiegebieden", zegt de defensie woordvoerder. „Daarom is het no dig kennis over deze middelen op te blijven bouwen. Dierproeven dra gen bij aan deze kennisopbouw." Zo is onder meer onderzocht op welk moment het beste een tegen- Tafeltje-dek-jemaaltijden zijn een uitkomst voor mensen die niet meer zelf kunnen koken. En popu lair, gezien de keus. De Consumen tenbond nam zes leveranciers on der de loep. De resultaten staan in de Consumentengids die vandaag verschijnt. De bond kocht maaltijden van Apetito, Chef Martin, Diepvries- man.nl, Eten met gemak, Food Connect, Maaltijdservice.nl, Uitge kookt en Vers aan tafel. Van elke aanbieder werden vijf maaltijden in een laboratorium getest. Daarnaast proefde een panel van elke aanbie der twee maaltijden. De conclusie: niet om over naar huis te schrijven. Het panel proefde best lekkere ge haktballen. En goeie jus en fijne pu ree. Maar helaas nooit bij elkaar in een maaltijd. Door de bank genomen vallen de gerechten simpelweg tegen, vindt het smaakpanel. „Het panel ver moedt dat er veel uit pakjes en zak jes wordt gekookt. De jus is vaak waterig en bij bijna alle maaltijden slecht", aldus woordvoerder Babs van der Staak van de Consumen- tenbond. „De andijvie was vaak te lang doorgekookt en niet meer knapperig." Er zijn wel uitzonde ringen. De stamppot van Uitge kookt 'leek wel echte andijvie', stelde het panel vast. Gebruikers lijken minder nega tief. Op de Facebookaccount van Apetito zijn de reacties overwegend positief. Er zijn mensen die melden dat het 'nergens naar smaakt' of die het hebben over 'rubberen vlees- ballen met reepjes groenteloze bami', maar het gros is tevreden. Te zout Met de gezonde eigenschappen valt het vies tegen. De enige aanbieder die minimaal 150 gram groente in elke maaltijd stopt is Uitgekookt. De andere maaltijden hebben meestal (veel) minder. Het diepte punt is de stamppot van Food Con nect: daar zit maar 75 gram groente in. Het zoutgehalte wordt in de test 'bar en boos' genoemd. In een maaltijd zat bijna de hoeveelheid die je maximaal per dag mag eten. De aanbieders reageerden in enkele gevallen lauw op de uitslagen. Dat een geteste maaltijd van Uitgekookt negen keer meer zout bevat dan op het etiket staat, lijkt het bedrijf niet zoveel te kunnen schelen, stelt de Consumentenbond. De claim 'Deze maaltijd bevat minder zout minder vet extra gezond' ver dween pas toen de bond dreigde de Nederlandse Voedsel en Warenau toriteit te informeren. Maaltijdservice belooft genoeg groente, maar van de vijf maaltij den lost er maar een die belofte in, aldus de bond. 'Wij nemen uw op merkingen serieus', reageert de le verancier. De site vermeldt nu dat de chefs 'proberen te voldoen aan de aanbevolen hoeveelheid groente per maaltijd: 150 gram'. dinsdag 28 augustus 2018 GO Defensie test al jarenlang zenuwgas op kale cavia's Peter Winterman Den Haag - Ministerie van Defensie Bij sommige proeven zijn haarloze cavia's gebruikt, fotodreamstime Papperige stamppot, waterige jus en de andijvie is eigenlijk al tijd te lang doorgekookt. Het lijkt de aanbieders van kant-en- klaarmaaltijden maar niet te luk ken gezonde en lekkere scho tels te leveren, zo heeft de Con sumentenbond getest. Ellen den Hollander Den Haag Bezorgmaaltijd. fototomatudor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3