Subtiele satire van Carlo Cipolla over domheid 5 VERTREK KLEDINGBANK De Kledingbank Zeeland gaat per 3 september verder zonder oprichtster Susannah Koppejan. „Ik heb net de vestiging in Terneuzen opgezet. Voor mijn gevoel is mijn taak klaar." Haar spontane idee om tweedehands kleren door te geven aan mensen die geen nieuwe kunnen beta len, groeide in zes jaar tijd uit tot een onmisbare schakel in de ar moedebestrijding in Zeeland. Maar ze is meer van het oprich ten dan van het leiden, vindt Kop pejan. Hoewel de Middelburgse nooit het idee had een kleding bank op te richten. Dat ging per ongeluk, door een combinatie van haar werk als verkoopster in een kledingzaak in Middelburg en als diaken bij de Nieuw Leven Ge meente. „Mensen wisten dat ik veel con tacten had met mensen die het krap hadden. Zo kreeg ik veel kle ding om door te geven. Na een werkbezoek aan een kledingbank in Limburg sloeg de vlam in de pan. Dat wilde ik ook." Armoede was nog een taboe, blikt Koppejan terug op dat begin. „Zat je in de schulden, dan was dat je eigen schuld. Door de crisis en ingestorte huizenmarkt veran derde het denken over armoede. Daarna groeide de Kledingbank heel snel. Het was een sneeuwbal effect en ik heb geprobeerd die sneeuwbal bij te houden. Maar ik heb ook vaak het gevoel gehad: ik sta erbij en ik kijk ernaar." Kledingpakketten Sinds de opening in 2012 zijn nu bijna 10.000 kledingpakketten uit gedeeld. Dat is exclusief de ver koop op beurzen en markten en de noodhulp aan asielzoekers in Mid delburg in 2015 en in een vluchte lingenkamp in Noord-Frankrijk begin 2016. „Ik ben ontzettend dankbaar dat ik dit allemaal heb kunnen doen. Het toont aan dat de Kledingbank Zeeland nodig is." En nodig blijft. Want dat is ook haar verdrietige vaststelling. „Armoede zal altijd blijven bestaan. De Kle dingbank, de Voedselbank, de Speelgoedbank, Gemeenschaps- tuin CitySeeds, wij zijn de meet- organisaties van de maatschappij. De economie kan aantrekken, maar de nood aan hulp neemt niet af. Dat laten wij zien. Mensen mo gen maximaal drie jaar klant zijn bij ons. Ze stromen uit, maar er stromen dus ook nieuwe in. De ar moede daalt niet." Gemeenten, sociale diensten, projecten voor schuldhulpverle ning bestrijden armoede op de lange termijn, organisaties als haar Kledingbank zijn onmisbaar voor de korte termijn. „We werken goed samen en moeten elkaar blij vend ondersteunen. Want schul den wegwerken duurt jaren. Maar kinderen hebben elk halfjaar nieuwe kleren nodig." Het huidige team coördinatoren zorgt voor een uitstekende leiding Na een werkbezoek aan een kledingbank in Limburg sloeg de vlam in de pan.- van de Kledingbank, die ook kan vertrouwen op een grote groep vrijwilligers. In dat opzicht ver trekt ze met een gerust hart. Eén zorg heeft Susannah Koppe jan wel: de huisvesting van de Kle dingbank. Eind volgend jaar moet er een nieuw pand zijn. Maar geld om iets te kopen is er niet. En een pand is ook niet zomaar gevonden. Collega-armoedebestrijders als de Voedselbank, de Speelgoedbank en gemeenschapstuin CitySeeds zitten met vergelijkbare uitdagin gen en richten zich op dezelfde mensen. Dus ja, intensieve samenwer king zou goed zijn, vindt Koppe jan. „Ze hoeven niet samen te gaan tot één organisatie. Maar mis schien kunnen ze zorgen voor één nieuwe gezamenlijke huisvesting. Dat is misschien gemakkelijker te bereiken dan ieder voor zich. En het zou herkenbaarder zijn voor de doelgroep. Ja, dat lijkt me een goed idee: een sociaal warenhuis." Zeeland Nazomerfestival Satires heb je in soorten. Van mild- vriendelijk tot fel-giftig. En dat is hetzelfde als van goedbedoelend tot aanvallend. De wetten van menselijke stupidi teit'valt in de eerste categorie. Nieuwjaarsgeschenk De auteur Carlo Cipolla (1922 2000) was een gerespecteerd hoogleraar in Berkley, met talloze 'ernstige' boeken op zijn naam. De wetten van menselijke stupiditeit 'was ooit, in 1976, een lichtvoetig nieuwjaarsgeschenk voor vrien den. Het werd al snel wereldbe roemd, ook al hield de schrijver tot 1988 elke vertaling tegen. Spreken over domheid - want daar gaat de tekst over - is 'not done'. Dus voor iemand die dat zonder valse schaamte en zonder irritante ijdelheid wél doet, wor den de oren sowieso gespitst. En als die persoon dan ook nog precies de juiste wetenschappelijke toon weet aan te slaan (niet moeilijk voor een professor), wisselen on- geloof en instemming elkaar koortsachtig af. Wat is het nu? Zou er iets van waar zijn. Ergens klopt het wel. Zeker die grafiek. Eén kwart van de mensheid hoort in De wetten van menselijke stupidi teit die heel fijne ondertoon van spot. Maar dan nóg. Schuilt niet in elke grap een kern van waarheid? Uiterlijk zit je braaf op je theater- stoel, maar innerlijk wiebel en schuifel je. Van het ene standpunt naar het andere weerwoord. Dynamiek De professor weet het mooi te schrijven. En actrice Simone Mils dochter (kent u ze van Flikken, Code 37 of van Als de dijken breken1) kan het heel boeiend vertellen. In feite speelt ze een soort theatermono loog. Als je deze voorstelling ten minste nog theater kunt noemen. Er is natuurlijk niets van een 'dra matische ontwikkeling'. Maar er is wél heel veel dynamiek, ook al is die nog zo innerlijk. En nog zo subtiel. Magisch spel Een klein uurtje wordt u meege nomen in een verrassende denk trant, in een magisch spel van woorden, in een dartele dans van ideeën, in een geraffineerde over reding. Dat mag best 'theater' ge noemd worden. En hoe Simone Milsdochter dat voor elkaar krijgt, dat mag best knap en boeiend ge noemd worden. dinsdag 28 augustus 2018 De taak van Koppejan zit erop Maurits Sep Middelburg Susannah Koppejan vertrekt bij de Kledingbank Zeeland, die zij zelf in 2012 opzette, foto lex de meester Susannah Koppejan 21 augustus t/m 1 september Naast de locatievoorstellingen presenteert het Zeeland Nazo merfestival diverse kleine thea terproducties. In het water schapskantoor in Middelburg speelt Simone Milsdochter 'De wetten van menselijke stupidi teit'. Willem Nijssen Middelburg Simone Milsdochter. FOTO JOHANNES VANDE VOORDE Nog te zien: dinsdag 28 en woensdag 29 augustus om 15.00 en 20.00 uur, vrijdag 31 augustus om 15.00 uur. Locatie: kantoor waterschap, Kanaal- weg, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37