g-3 Theater over stekkerauto Burgemeester Kapelle is een geliefde baan Zeeuwse Boekenprijs heeft 70 inzendingen Kraantje 2 Maanden van heet en droog weer hebben de prijzen voor groente en fruit op zijn kop gezet. Gevolg: gouden komkommers. GROENTE VRAAG EN AANBOD Commentaar Autoverkopers moeten meer aan het klimaat denken. Zij doen nu te weinig moeite om elektrische auto's aan de man te brengen. Althans, dat vindt het kabinet. Daarom overweegt staatssecretaris Stientje van Veldhoven cursussen voor verkopers. Dit plan is onderdeel van een campagne om ie dereen te wijzen op de grote voordelen van de stekkerauto. Die campagne is hard nodig. Het kabinet wil dat er snel veel meer elektrische auto's op de weg komen. Anders kunnen de kli maatdoelstellingen niet worden gehaald. Maar dit middel om de stekkerauto te promoten is wel een beetje vreemd. De auto branche heeft er terecht moeite mee. Nederlandse automobilisten zijn zeer goed in staat zelf de voor- en nadelen van stekkerauto's op een rijtje te zetten. Daar hebben ze geen autoverkopers voor nodig. De opkomst en on dergang van de diesel, het sterk wisselende gebruik van Ipg en de bloei van de hybride bewijzen dat de gemiddelde consu ment het totale effect van aanschafkosten, brandstofprijzen en belastingmaatregelen goed doorziet. Dus Van Veldhoven kan dit onderdeel van haar campagne maar beter vergeten. Om Nederland massaal aan de stekkerauto te krijgen moet de prijs omlaag en de actieradius drastisch omhoog. Verder moet het laden sneller gaan en moeten er veel meer laadpun- ten komen. Het zijn allemaal zaken waar de overheid maar wei nig invloed op heeft. Dat is de realiteit. Verkooppraatjes veran deren er niets aan. Van Veldhoven maakt er theater mee. Verkooppraatjes maken de elektrische auto niet beter en het laden niet gemakkelijker De vacature werd op 9 juli openge steld en sloot vorige week. In die periode stuurden achttien man nen en zeven vrouwen een brief naar de commissaris van de ko ning. De jongste is 34 jaar, de oudste 67. Zestien kandidaten hebben er varing in de politiek. Elf mensen hebben (al dan niet daarnaast) op dit moment een functie in het be drijfsleven of bij een maatschappe lijke organisatie. Negentien sollicitanten zijn ver bonden aan een politieke partij, laat de provincie weten. Van hen kiezen er zes voor de VVD, vijf voor D66 en drie voor SGP. Eén CDA'er en één soPlusser sollici teerden, en van drie kandidaten De nieuwe burgemeester kan in november worden geïnstalleerd ligt het hart bij een lokale partij. De vertrouwenscommissie, waarin gemeenteraadsleden zit ten, gaat nu gesprekken met kan didaten voeren. Als alles volgens plan verloopt, wordt de nieuwe burgemeester in november be noemd en geïnstalleerd. ALMANAK Nee, hè! Het zal toch niet waar zijn? De inwoonster van Hoek spitste haar oren nog eens. Ja hoor, het was echt zo: er vielen vanuit de badkamer via de trap druppels in de gang. Lekkage! Zoiets komt natuurlijk nooit op een lekker moment, maar vlak voor het slapen gaan zat ze er al helemaal niet op te wachten. Boos stiefelde ze de trap op. En daar zag ze dat er inderdaad een kraantje lekte: van haar slaap wandelende zoontje, die in de hoek van de overloop zijn broek optrok en terug richting zijn bed sjokte. Het voelde voor hun allebei als een grote opluchting. BRESKENS Doorzetter haalt master Er zijn dit jaar 70 kandidaten voor de Zeeuwse Boekenprijs. Dat zijn er iets minder dan afgelopen jaren. Vorig jaar waren er 76 inzendingen. Jurysecretaris Anya Marinissen (ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland) maakt zaterdag 8 septem ber een longlist met tien titels be kend bij Film by the Sea. Dat ge beurt tijdens een talkshow met au teur Jaap Robben, vanaf 16.15 uur in de Spiegeltent bij CineCity in Vlis singen. In oktober brengt de jury de longlist terug tot een shortlist met vijf kandidaten. Op zaterdag 3 no vember wordt de winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs 2018 bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst in de ZB in Middelburg, als onderdeel van de Week van het Zeeuwse Boek. Tegelijk worden de PZC-Pu- blieksprijs en de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel uitgereikt. Jury De jury staat onder leiding van commissaris van de koning Han Polman en bestaat verder uit Anya Marinissen, ZB-directeur Perry Moree, auteur Carolijn Visser (vo rig jaar winnaar), PZC-redacteur Jan van Damme en Tiny Polder man, kenner van en schrijver over Zeeuwse (cultuur)geschiedenis. Dronken man valt steeds van motor Tsjechië winnaar Vuurwerkfestival tehandelaren. De Wit: „Andijvie kostte 3,50 euro per kilo op de vei ling. Dat is echt heel duur." De Feijter probeert de prijs in de winkel te dempen. Hoe hoger de veilingprijs, des te kleiner de marge. „Komkommers hebben we tegen inkoopprijs verkocht. Dat maken we later wel weer goed." In de war Het warme weer heeft de planning van glastuinders in de war gegooid. Door de warme nachten groeide al les in de kassen sneller dan nor maal. Tomaten die normaal gespro ken pas eind augustus geplukt zou den worden, waren weken eerder rijp. Tegelijk met de tomaten De prijzen gaan als een jojo op en neer. Een paar weken geleden wer den de tomaten nog doorgedraaid op de veiling. Wat wel werd ver kocht ging voor een paar centen per kilo weg. De prijzen hebben zich hersteld en gaan weer richting de euro. „Komkommers waren eind vo rige week verschrikkelijk duur", zegt groentehandelaar Ronald de Wit. „1,75 euro per stuk. Dat heb ik nog nooit meegemaakt." Het was maar een hele korte periode, maar toch. De veilingprijs voor komkom mers is inmiddels gezakt tot rond de euro, weet De Wits collega Je roen de Feijter van groentezaak 't Boertje in Terneuzen. Broccoli, bloemkool, andijvie en aardappelen zijn fors aan de prijs, merken de groen- dinsdag 28 augustus 2018 Vijfentwintig mensen willen graag burgemeester worden van de gemeente Kapelle. Ze hopen de opvolger te worden van Huub Hieltjes, die op zijn beurt begin dit jaar als waarne mer het stokje overnam van Anton Stapelkamp. Martijn de Koning Kapelle Tip? redactie@pzc.nl Carmen Broeckaert (25) uit Breskens is een doorzetter. Onlangs haalde ze aan de Eras mus Universiteit Rotter dam haar master onder nemingsrecht. Zij heeft daarvoor een aparte leerweg afgelegd. Ze deed eerst vmbo-t aan het Zwin College in Oostburg, mbo-4 bouw kunde in Vlissingen en de propedeuse social works aan de HZ in Vlis singen, waarna ze in Rotterdam rechten ging studeren. Ze doet dit schooljaar nog de mas ter arbeidsrecht in Lei den, met als doel een baan als bedrijfsjuriste. Rolf Bosboom Vlissingen HULST Een motorrijder liet zon dagavond op de Dubbele Poort in Hulst wel heel duidelijk zien dat er iets niet goed zat. Een ge tuige zag dat de man steeds van zijn motor viel. Uit een blaastest bleek dat de 34-jarige bestuur der ruim drie keer teveel had gedronken. Hij had ook geen rijbewijs. De man is aangehouden. Daarnaast kreeg zondag avond aan de Sint-Anna- straat in Sluis een 59-ja- rige automobilist uit die plaats een rijverbod van twee uur. Hij was een heg bij een woning ingereden. Een takelbedrijf moest de auto eruit halen. KNOKKE Tsjechië heeft de 39ste editie van het Internatio nale Vuurwerkfestival in Knokke-Heist gewonnen. Het festival begon op 17 augustus, waarna om de dag een show werd ge geven door vuurwerkpro ducenten uit vijf landen. Tsjechië, vertegenwoor digd door Makalu Fire- works, was op zondag 19 augustus aan de beurt. Ook Frankrijk, Italië, Polen en (buiten mede dinging) België deden mee. Het festival trok per avond zo'n 10.000 bezoe kers naar de Zeedijk, dus ongeveer 50.000 in to taal. Theo Giele Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34