HART&ZIEL 6 inzichten om je baby te kunnen volgen 27 1. De eerste twee jaar zijn bepalend „We worden ons er steeds meer van bewust hoe belangrijk de eerste twee levensjaren zijn voor ons verdere le ven", zegt Hunnius, directeur van het Baby and Child Research Center en hoofd van de BabyBRAIN-groep van het Donders Institute. „Onze herse nen worden dan gevormd en de basis wordt gelegd voor onze gezondheid en ons welzijn op latere leeftijd. In teracties met anderen en relaties met ouders en verzorgers vormen een blauwdruk voor gezonde relaties gedurende de gehele levensloop." 2. Ouders zien heel goed wat hun baby nodig heeft Wat heeft een baby nou echt nodig, wordt Hunnius vaak gevraagd. In Babybrein geeft ze als antwoord dat ouders en verzorgers een liefdevolle, stimulerende omgeving kunnen bie den door goed naar hun kind te kij ken. „Het mooie is dat ouders van nature goed kunnen zien wat hun baby nodig heeft. We noemen dit 'in tuïtieve ouderlijke competentie'. Als een kindje begint te grijpen en steeds Het mooie is dat ouders van nature goed kunnen zien wat hun baby nodig heeft labeltjes vastpakt van knuffels, ma ken ze bijvoorbeeld een lapje met labels eraan. 3. Baby's houden van prettige verrassingen De meeste baby's zijn tussen de drie en vier maanden oud als ze voor het eerst lachen om iets wat ze grappig vinden. Een Britse psycholoog ont dekte overeenkomsten in wat baby's als grappig ervoeren. Waar ze om lachen, heeft veel te maken met 'ver rassing': bijvoorbeeld zachtjes in het gezicht worden geblazen. Later vol gen sociale spelletjes: baby's schate ren dan tijdens kiekeboe. Daarbij gaat het om de juiste dosis verrassing: de baby weet op een gegeven moment dat mama of papa weer vanachter de bank opspringt, maar de variatie in timing zorgt voor de grootste lol. 4. Voorlezen helpt Al zegt een baby nog niets, hij is volop bezig met taalontwikkeling. Hoe meer taal hij hoort, hoe beter het is. Het gaat dan niet om spraak op bij voorbeeld de radio, maar vooral om persoonlijke interactie. Voorlezen is daarom leerzaam. Hunnius: „Stel, in het voorleesboekje staat een beer, dan gaan ouders hem vaak benoe men precies op het moment dat het kindje naar de beer kijkt. Op deze manier krijgt je baby optimaal de kans om nieuwe woorden te leren." 5. De smaakvoorkeur is al in de baarmoeder te beïnvloeden Baby's vinden zoete en vette smaken erg lekker. Bitter en zuur kunnen ze over het algemeen niet waarderen. Deze voorkeuren zijn aangeboren, maar toch zijn ze al voor de geboorte (licht) te beïnvloeden. Uit onderzoek blijkt dat baby's van wie de moeders tijdens de zwangerschap en borst voedingsperiode regelmatig wortel- sap dronken, via het vruchtwater en de moedermelk al vertrouwd raakten met de smaak. Rond een halfjaar vonden ze een hapje met wortel lek kerder dan hun leeftijdsgenootjes. 6. Vertaal watje kind opeen tablet ziet Jonge kinderen die dagelijks een smartphone of tablet gebruiken, heb ben meer slaapproblemen. Nog on bekend is wat de effecten ervan zijn. Wel blijkt uit onderzoek dat ze moeite hebben om dingen en woor den die ze op een scherm hebben ge leerd naar de echte wereld om te zet ten. Hiervoor hebben ze vaak een volwassene nodig, die hen helpt om te begrijpen wat ze hebben gezien. Daarom is het belangrijk om de ta blet niet als zoethoudertje te gebrui ken, maar er altijd samen mee aan de slag te gaan, bijvoorbeeld door erover te praten wat er allemaal te zien is. Je oren hebben auto-correctie ROKEN Eerste sigaret op jonge leeftijd 'Red levens: pak luchtvervuiling aan' Groeien Hoogleraar Sabine Hunnius en neurowetenschapper Michiel van Elk melden in 'Het babybrein' hoe de hersenen van een jong kind zich ontwikkelen. Zes opvallende inzichten. dinsdag 28 augustus 2018 GO Door Carin Röst Sabine Hunnius ILLUSTRATIE BRAM VAN RIJEN Het babybrein. Uitgeverij Prome- theus, €19,99 HERSENEN Hoor jij moeilijk het verschil tussen de woorden 'peer' en 'beer'? Dat komt omdat de hersens een zogeheten 'auto-correct' hebben voor geluid. Onderzoekers aan de universiteit van New York speelden geluidsfragmenten met woorden als 'barricade' en 'parkiet', waarbij de eerste klank van de woorden vrijwel identiek is. Dat proefpersonen toch duidelijk 'bar' of 'par' horen, komt omdat de her sens het geluid herspelen tot de rest van het woord bekend is. Pas dan ontstaat het besef welke letter je hoort. Europese jongeren roken minder dan hun ouders, maar beginnen eerder. Dat concludeert onderzoeksgroep Ageing Lungs in European Co- horts. Hoewel het aantal nieuwe rokers elk jaar af neemt, stijgt het aantal rokende kinderen tussen 11 en 15 jaar. Sinds de jaren 70 verschoof de leeftijd van de gemid delde roker van 18 jaar naar 15 tot 16 jaar. Vol gens de onderzoekers is dit een goede reden voor strengere leeftijdscon troles in winkels. VERVUILING Wereldwijd sterven mensen gemiddeld een jaar eerder door luchtvervuiling, waar schuwen onderzoekers van de Global Burden of Disease Study. Vooral in China, Egypte en India kampen delen van de bevolking hierdoor met ern stige gezondheidsproblemen als kanker, longaandoeningen en hartproblemen. Volgens Joshua Apte, hoofd van het onderzoeksteam, kan de aan pak van luchtvervuiling 'meer levens redden dan de medicij nen voor borst- en longkanker bij elkaar'. - Berichten: Samuel Bom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27