23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Leefstijl Gezonder leven hoeft niet ingewikkeld te zijn, stelt de Zweedse arts Bertil Marklund in zijn nieuwe boek 'Drink meer koffie'. „Er verschijnen inderdaad veel - vooral dikke - boeken op het gebied van gezondheid en gezond leven. Meestal gaan ze over één gezond heidsaspect, voeding bijvoorbeeld. Daarover krijg je dan zoveel informa tie dat je door de bomen het bos niet meer ziet, waardoor de kans klein is dat je de adviezen in de praktijk brengt. Mijn boek bevat tien tips op verschillende gebieden, zoals bewe ging, ontspanning, voeding en mondgezondheid. Ik geef simpele, concrete adviezen, waarmee je met een kunt beginnen. Dat is vaak het grootste probleem: de kloof tussen goede voornemens en actie onderne men." „Doe wat dan ook om je gezondheid te verbeteren. Begin klein, zoals meer koffie drinken, dan ben je in elk geval positief bezig met je gezondheid. Zo kom je in een opwaartse spiraal te recht om meer onderdelen van je le ven aan te pakken. Als ik toch één ad vies uit het boek moet kiezen, kies ik voor beweging. Er zijn weinig tips die door zoveel wetenschappelijk on derzoek worden onderbouwd. Met een halfuur wandelen per dag - ook de vloer dweilen en stofzuigen tellen mee - verklein je het risico op ern stige aandoeningen als diabetes type 2, hart- en vaatziekten, dementie en sommige vormen van kanker al aan zienlijk." „Allebei mijn ouders stierven veel te jong. Ik wil mezelf dat lot besparen. Dus ging ik nadenken: wat kan ik doen om langer te leven en gezond te blijven? Recent onderzoek toont aan dat genen daarbij maar een kwart be palen. Leefstijl speelt een veel be langrijkere rol. Als arts was ik ge wend om ziektes te behandelen, maar het is natuurlijk veel interes santer om te onderzoeken hoe je die ziektes kunt voorkomen. Dat hoeft vaak niet zo ingewikkeld te zijn. Re gelmatig in de zon voor voldoende vitamine D, minimaal een halfuur per dag bewegen, zorgen voor een optimistische kijk op het leven: je kunt met allemaal meteen aan de slag." „Ja, dat is toch een heel eenvoudige tip? Onderzoek toont aan dat koffie stofjes bevat die in matige hoeveelhe den - ongeveer vier kopjes per dag - het risico op diabetes, de ziekten van Alzheimer en Parkinson en kanker verkleinen. Ze versterken je im muunsysteem en verminderen ont stekingen. Natuurlijk is dit alleen een eenvoudige tip als je van koffie houdt en het zwart drinkt. Het toevoegen van suiker en melk, of een begeleidend koekje, doen de ge- Mijn ouders stierven jong. Ik wil mezelf dat lot besparen zondheidsvoordelen helaas weer te niet." „Mensen zijn groepsdieren, met een diepgeworteld verlangen naar sociale relaties. Ooit was dat nodig om als soort te overleven. Een sociaal leven met betekenisvolle relaties stimu leert de aanmaak van 'feelgood-hor- monen', waardoor ontstekingen ver minderen en je immuunsysteem sterker wordt. Uit onderzoek blijkt dat mensen die hechte, positieve re laties hebben, sneller herstellen van ziekte. Eenzaamheid heeft net zo'n verwoestend effect op de gezondheid als roken, overgewicht of een te hoge bloeddruk. Dat geldt overigens ook voor stress. We zijn gewend om de hele dag bereikbaar te zijn, informa tie te verwerken en beslissingen te nemen, maar de stress die dat geeft richt veel schade aan de gezondheid aan. Zorg dus niet alleen voor een hecht netwerk, maar maak jezelf ook regelmatig onbereikbaar voor alle prikkels uit de buitenwereld." dinsdag 28 augustus 2018 Bi^r M* kunt nu beginnen Dominique Prins Dit is niet het eerste boek dat mensen aan spoort om gezonder te leven en vast ook niet het laatste. Wat maakt uw boek anders? Wat is uw belangrijkste advies? Hoe bent u er eigenlijk toe geko men om als arts niet langer 'risico factoren' te behandelen, maar u te richten op 'gezondheidsfactoren'? En we moeten meer koffie drinken dus... Bertil Marklund: „Als arts was ik gewend ziektes te be handelen, maar ik wil onderzoeken hoe je ze voorkomt." FOTO HOLLANDSE HOOGTE —Bertil Marklund U schrijft ook dat wij mensen el kaar nodig hebben. Hoe beïnvloedt dat onze gezondheid? Drink meer koffie, Bertil Marklund, Kosmos Uitgevers, €15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23