<D O O Kabinet en werknemers oneens over wie moet 14 Terwijl het kabinet bedrijven oproept via loonsverhogingen de koopkracht op te krikken, leggen bedrijven de bal bij het kabinet. Hardwerkende Nederlanders hebben het nakijken. Kort Investeren in antibiotica Biotechbedrijf Madam Therapeutics heeft 1,1 miljoen euro opgehaald bij investeerders. De Nederlandse onderneming wil met het geld nieuwe antibiotica ontwikkelen. Waar de meeste traditionele antibiotica een lang zame werking hebben, doden de antibiotica van Madam Therapeutics bacteriën juist zeer snel. Madam Therapeutics ontwikkelt de antibiotica in samenwerking met het Leids Universitair Medisch Centrum en Amsterdam UMC. De in 2011 opgerichte on derneming heeft nog geen producten op de markt, alles bevindt zich nog in de testfase. Bonden pruimen Smith niet De Franse vakbonden houden vast aan een salarisverhoging van 5,1 procent voor het personeel van Air France. Ook lieten ze doorschemeren moeite te hebben met de nieuwe baas van Air France-KLM, de Cana dees Ben Smith. Dat gekozen is voor een niet-Fransman zit de bonden niet lekker, net als zijn beloning van maximaal 4,25 mil joen euro. Internetfraude neemt toe Eén op de vier Nederlanders is de afgelopen jaren slachtoffer geworden van internet fraude of telefonische oplichting. In totaal raakten zij hierdoor 786 miljoen euro kwijt. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de Fraudehelpdesk, een organisatie die mensen en bedrijven bewustmaakt van de risico's van digitale fraude. In het onderzoek gaf een op de vier mensen aan de afgelopen drie jaar te zijn opgelicht via internet of telefoon. Vier jaar geleden was dat een op de negen. Turkse lira zakt verder weg De Turkse lira verloor gisteren bij de ope ning van de Turkse beurs bijna 3 procent aan waarde ten opzichte van de dollar, na een handelsstop van een week vanwege officiële feestdagen. Beleggers blijven gespitst op het geschil tussen Turkije en de VS over de hechtenis van de Amerikaanse predikant Andrew Brunson. De Turken verdenken hem van terrorisme. Flitsen Altice Europe ASML De discussie over de lonen die (ver) achterblijven bij de economi sche groei is niet nieuw, maar wel uiterst actueel. Over een paar we ken presenteert het kabinet de be grotingsplannen voor 2019 en de ontwikkeling van de koopkracht staat - zeker voor Jan met de pet - al sinds jaar en dag op één. Het kabinet trekt komend jaar een slordige 6 miljard euro uit voor lastenverlichting. Dat levert de burger gemiddeld 1,3 procent koopkrachtwinst op. Ter vergelij king: in 2016, het jaar waarin 5 mil jard euro werd uitgetrokken om huishoudens te spekken, bedroeg het koopkrachtcijfer met 2,6 procent het dubbele. Het verschil met toen: de hogere infla tie gooit roet in het eten. Namen de prij zen in 2016 maar met 0,1 procent toe, ko mend jaar komt het cij fer uit op 2,4 procent. Een groot deel van de koopkracht verdampt dus doordat veel spullen en diensten duurder worden. Het kabinet is momenteel bezig om de koopkrachtcijfers die op Prinsjesdag naar buiten komen nog iets op te poetsen, maar heel veel moeten we daar niet van ver wachten, stellen ingewijden. Hooguit wordt er wat gesleuteld aan het laagste tarief in de inkom stenbelasting. Daar profiteert iedere belastingbetaler van, maar de laagste inkomens relatief het meest. Zij komen er met een ver wachte koopkrachtverbetering van slechts 0,7 procent vooralsnog bekaaid af. Belastingverlaging Economen van de Rabobank vin den dat de overheid meer moet doen om de koopkracht te verbete ren. Dat kan door de belasting op arbeid te verlagen. „Voor elke euro extra loon voor de werknemer be taalt de werkgever nu 1,40 euro ex tra", zegt Jannes van der Velde (foto) van werkgeversvereniging AWVN. Voorman Hans de Boer van werkgeversclub VNO-NCW becijferde vorige week dat werkge vers de afgelopen jaren al 12 pro cent meer aan loonkosten kwijt zijn, de werknemer ziet daar 5 procent van terug in het loonzakje. De rest gaat naar de overheid. „De overheid wijst wel naar het bedrijfsleven, maar moet zelf ook wat doen", aldus Van der Velde. „Een groot deel van de economi sche groei komt nu bij de overheid terecht door hogere belasting inkomsten. Lastenverlich ting om de koopkracht te ondersteunen is daarom logisch." Het kabinet gaat wel iets doen aan de belastingdruk. Door de invoering van een sociale vlaktaks, met twee in plaats van vier be- Het politieke debat wekt de verwachting dat de lonen snel omhoog kunnen, maar dat is niet zo lastingschijven, betalen vooral ho gere en middeninkomens straks minder belasting per verdiende euro. Tegelijkertijd wordt de ho gere arbeidskorting sneller afge bouwd, wat ertoe leidt dat er van elke extra verdiende euro minder overblijft. Daardoor neemt de las tendruk juist toe. Heel veel geld om wat extra's te doen is er niet: het grootste deel van de 6 miljard euro aan lasten verlichting bestaat uit geld dat an ders toch wel bij burgers terecht was gekomen, als compensatie voor de beperking van de hypo theekrenteaftrek. Die werd door het vorige kabinet doorgevoerd en nu verder versneld, waardoor de lastenverlichting naar voren wordt gehaald. Tegelijkertijd blijven pen sioen- en zorgpremies stijgen. En omdat dit kabinet de uitgaven al met 14 miljard euro laat toenemen, is er amper ruimte om nog wat ex tra's te doen. Niet voor niets blijft de collectieve lastendruk ondanks het economisch herstel maar stij gen: in 2019 gaat 39 cent van elke in Nederland verdiende euro naar de collectieve sector, ondanks alle be zuinigingen van de afgelopen jaren. Loongolf Het kabinet vestigt daarom de hoop op het bedrijfsleven. Dat moet eindelijk doorkomen met de langverwachte loongolf, waarbij salarissen hard stijgen door de krapte op de arbeidsmarkt. Het chagrijn over het uitblijven hier van neemt in Den Haag snel toe, al is de SP vooralsnog de enige partij die de loonsverhogingen desnoods wettelijk wil afdwingen. Die oproep klinkt leuk, maar is niet realistisch zegt de AWVN. „Het politieke debat wekt de ver wachting dat de lonen snel omhoog kunnen. Maar dat is niet zo", aldus Van der Velde. „Veel cao's hebben een langere looptijd. De loonsver hogingen zijn al vast gelegd en die kun je tussentijds niet aan passen." Omgekeerd profiteerden werkne mers daarvan toen de crisis in 2008 uitbrak. „In 2009 zag je de lo nen nog fors verder stijgen vanwege cao afspraken. De econo mie was toen al aan het krimpen." Juist die cao's van enkele jaren terug hebben vaak magere loons verhogingen. „Dat komt omdat ja renlang de werkloosheid te hoog en de inflatie te laag werd inge schat", zegt Nic Vrieselaar, eco noom bij de Rabobank. Met een lage inflatie is een forse loonstij ging minder nodig. En bij een ONDERZOEK NOG IN TESTFASE LOONEIS BLIJFT OVEREIND NU AL ÉÉN OP DE VIER SLACHTOFFER GESCHIL MET VS NOG NIET OPGELOST De VS en Mexico hebben een akkoord bereikt over de toekomst van het Noord- Amerikaanse handelsverdrag NAFTA. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gisteren bekendgemaakt. Noord-Korea zou geprobeerd hebben om cryptomunten te delven. Dat staat in een rapport van de onderzoeksdivisie van de Korea Development Bank, meldt persbureau Yonhap. Transacties met digitale munten zijn vrijwel niet te traceren en kunnen ook wor den gebruikt voor het witwassen van geld. O dinsdag 28 augustus 2018 GO De Franse ka belaar was de sterkste stijger bij de hoofd fondsen op Beursplein 5. m Een goed begin van de beurs- week voor de bouwer van chipmachines. Bescheiden verlies voor de zwaargewicht in de AEX. De verzekeraar sloot de rij in de AEX. O c Wie o wie verhoogt de koopkracht? Laurens Kok Peet Vogels Den Haag - Jannes van der Velde, werkgeversvereniging AWVN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14