Ex-student krijgt geen hypotheek bij studieschuld 9 I Pool bedreigt en mishandelt voorbijgangers in Roermond Ze zeggen nog steeds dat de bus niet op tijd kwam of dat ze een lekke band hadden. Ja, draai dat ventiel maar dicht De leraar moet de eerste weken een nieuwe klas flink sturen Jongeren blijven jongeren, hoe ze doen en denken ...file gehad... ,..0V kaart vergeten Puberexpert Marina van der Wal er kent dat tieners in de aard hetzelfde blijven. Dat heeft alles te maken met het temperament waarmee kinderen worden geboren, verklaart ze. „Je ziet dat sommigen heel makkelijk contact maken en anderen meer de kat uit de boom kijken." Het flashbackgevoel is vooral sterk in de klaslokalen. Hoewel er varian ten bestaan, zitten de leerlingen in de meeste lokalen nog in drie rijen van twee tafeltjes. „Het zijn van die stan daard lokalen waar dertig leerlingen in kunnen. Die had je 25 jaar geleden ook al", erkent Deutekom. En ja echt: de wandelende tak is in veel biolo- gielokalen het vaste huisdier. Al thans: „We hebben hem jaren gehad, ik geloof dat we er vorig jaar voor het eerst geen een meer hadden", vertelt Buizer. Maar ook de samenstelling van groepen blijft herkenbaar. Leraren weten precies welke klas 'die rustige' is, die met veel studiebollen of juist die drukke. „In de eerste weken van het schooljaar worden alle rollen in een klas verdeeld. Het is heel belang rijk dat een leraar in die weken stuurt", verklaart Van der Wal. Want in elke klas zitten drukke en rustige kinderen. Toch zijn niet alle klassen druk óf rustig. „De chemie onderling bepaalt hoe de klas zo'n jaar gaat functioneren. Hoe reageren kinderen op het gedrag van die drukke leerlin gen? En welke invloed oefent de do cent daarop uit?" Gekras En dan die proefwerkblaadjes: ge ruit/lijntjes, kantlijn links, bovenin de naam, klas, datum en het vak in vullen. Voor de leraar blijft het vier kante blokje over, daarin moet het cijfer komen. Aan het begin van het schooljaar is het invullen van die proefwerkblaadjes een uitdaging. Le raren zien met grote regelmaat gekras op de plek waar de scholieren hun klasnummer moeten invullen. Het blijft wennen om naar een hogere groep te gaan. Ook de strafklusjes zijn nauwelijks veranderd: de aula vegen, nieuwe vuilniszakken in de prullenbakken doen, het buitenterrein schoonma ken. Wél nieuw op die lijst: het op ruimen van het afval tussen school en de pizzeria in de buurt, waar veel leerlingen tussendoor iets gaan ha len. Buizer: „Sommige denken slim te zijn. Die pakken een volle zak uit een andere prullenbak, lopen tien meter richting de pizzeria en komen terug met die volle zak. En maar den ken dat ik het niet doorheb." Hij vertelt het met een glimlach. Want na al die jaren houdt deze con ciërge nog steeds van zijn beroep. „Je bent echt een aanspreekpunt voor die leerlingen. En hoewel er meer problemen zijn, is het prachtig dat ze je tóch altijd weten te vinden." Dat stelt studentenorganisatie Interstedelijke Studentenover leg (ISO) na een inventarisatie naar de effecten van een studie schuld op het aanvragen van een hypotheek. In 2015 werd de basisbeurs ver vangen door een studielening en lenen studenten vaker en meer. De Tweede Kamer droeg in dat zelfde jaar het kabinet op om de regels zo aan te passen dat alleen rekening wordt gehouden met de schuld die nog open staat op het moment dat de hypotheek wordt aangevraagd. Omdat dit niet is gebeurd, hebben ex-studenten nauwelijks kans op de woning markt. Het ISO onderzocht de gang van zaken. Daarbij ging het uit van de gemiddelde studieschuld van 21.000 euro en een bruto jaar inkomen van 40.000 euro. Als dan bij de vijf grootste hypo theekverstrekkers een annuïtei tenhypotheek met een rentevaste periode van 10 jaar wordt aange vraagd, blijkt dat studenten door hun studieschuld ruim 25.000 euro minder kunnen lenen voor de aankoop van een huis. Het be drag dat ze niet van de bank krij gen, is groter dan de hoogte van hun studieschuld. Spaarpot Dan blijft er te weinig over om een starterswoning te kopen, stelt ISO-voorzitter Van den Brink. „Als je dan een huis van tussen de 175.000 en 200.000 euro wil kopen, moet je wel heel veel eigen geld inleggen. Starters op de arbeidsmarkt hebben geen pot met geld staan. Dan moeten ze de spaarpot van hun ouders gaan plunderen." Studenten uit gezinnen met la gere inkomens, waarvan de ou ders doorgaans minder kunnen bijdragen, worden zo extra hard geraakt. Volgens het ISO werken de huidige regels kansongelijk heid 'tot ver na de studie' in de hand. ISO-voorzitter Tom van der Brink vindt het 'een tikkie onbegrijpelijk' dat banken blij ven rekenen met de oorspronke lijke schuld. „Dan geef je studen ten toch ook geen prikkel om af te lossen?" In 2016 schreef toenmalig mi nister Stef Blok van Wonen aan de Kamer dat de actuele studie schuld 'niet relevant' is, omdat het maandbedrag tijdens de hele terugbetaaltermijn constant blijft. Het maakt 'geen verschil voor de maandlasten', reageerde hij op een aangenomen motie uit 2015. Die werd ingediend door Wouter Koolmees (D66) en Ca- rola Schouten (Christenunie), beiden destijds Kamerlid en in middels minister in Rutte III. t Student kan zelf een herberekening van de studieschuld aanvragen bij DUO Wel kunnen banken bij het bepa len van het maximale hypotheek rekening houden met de studie schuld die op dat moment nog open staat. Daarvoor moet de ex- student wel zelf het initiatief ne men door een herberekening op te vragen bij DUO, de organisatie van het ministerie van Onder wijs die de studieleningen ver strekt. Zelfs dan zijn hypotheek verstrekkers niet verplicht om re kening te houden met het lagere schuldbedrag. Van den Brink verwijt DUO dat het geen goede voorlichting geeft over de consequenties van lenen. De studielening wordt volgens hem 'hartstikke positief gepre senteerd'. „Het is 'sociaal', er zijn gunstige voorwaarden, je hoeft niet af te lossen als je geen baan hebt en je krijgt geen BKR-regis- tratie. Maar ondanks die mooie verhalen betaal je de rekening als je eenmaal student-af bent." De ISO-voorzitter vreest dat studenten hierdoor in de toe komst vaker in de problemen zullen komen op de woning markt. „Het ergste moet nog ko men; het leenstelsel bestaat pas net. Daarom moet de minister vanaf het komend studiejaar eer lijk zijn en studenten voorlichten dat lenen risico's met zich mee brengt." ROERMOND De politie heeft gistermiddag in Roermond een 35-jarige man uit Polen opgepakt die meerdere men sen had bedreigd en mishan deld. Zo had hij op straat bak stenen naar mensen gegooid en even verderop een vrouw van haar fiets getrapt. De politie in de Limburgse stad startte een zoektocht en wist de man uiteindelijk op te pakken. Hij bleek onderweg nog iemand te hebben gesla gen. Het is niet uitgesloten, al dus de politie, dat hij gisteren nog meer slachtoffers heeft ge maakt. maandag 27 augustus 2018 GO -Jan Buizer, conciërge HoekschLyceum LSSt \S' Naam Datum ^^..^^rtotdetestoetetaten nderBie/JJ.BL"ier Conciërges; a.o. van De smoesjes zijn van alle tijden, de te- laat-briefjes ook. - Marina van der Wal, puberexpert - Paul Deutekom, leraar aardrijkskunde Een studieschuld blijkt nog steeds een enorm obstakel voor wie een huis wil kopen. Banken rekenen bij hypo- theekaanvragen met de oor spronkelijke studieschuld, ook al is die (groten)deels afbe taald. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9