naar school 8 Met alle maatschappelijke veranderingen lijkt de middelbare school de afgelopen decennia een compleet andere wereld te zijn geworden. Maar vraag het leraren en conciërges: eigenlijk zijn er ook veel dingen hetzelfde gebleven. Voorbij deze deuren geen eten. drinken of kauwgum. Pas na de bel mag je naar binnen door de klapdeuren. en je wordt overvallen door een oh- ja-gevoel. Die klapdeuren, een hal met allemaal trappen, zo'n groot houten fietsenhok, die geur (tsja, hoe omschrijf je een schoollucht) en het welbekende conciërgehok ('hier mel den'). Conciërge Buizer tovert een blauw papiertje tevoorschijn. „Als ze te laat zijn, krijgen ze nog steeds zo'n briefje." En die smoesjes... „Ze zeg gen nog steeds dat de bus niet op tijd kwam of ze een lekke band hadden. Dus dan zeg ik: ik kom wel even kij ken, loop maar vast. En dan ga ik er snel achteraan. Hoor je ssshhh als ik aankom. Ja, draai dat ventiel maar dicht hoor." Hij lacht. De conciërge kent zijn pappenheimers. Want eer lijk is eerlijk, het zijn toch wel vaak dezelfde leerlingen die zich moeten melden. Mondiger Ook al lopen leerlingen tegenwoor dig continu met hun mobieltjes op zak en zijn ze soms wat mondiger, in de aard veranderen ze geen steek. „Hoe ze reageren, denken en doen. Jongeren blijven jongeren", ervaart aardrijkskundeleraar Paul Deutekom van het Willibrord Gymnasium in Deurne. Ze vinden het leuk als lera ren iets persoonlijks vertellen, stellen het op prijs als een leraar oprechte in teresse in hen toont. Het nieuwe schooljaar trapt af. In zeven afleveringen laten we zien hoe basisschool, brugklas en universiteit de draad weer oppakken. Vandaag deel 4 over leraren en conciërges. Natuurlijk, de leer lingen zitten hele pauzes append in de aula en lopen niet meer alleen met XL rugzakken. „Die meiden ko men hier aanlopen alsof ze uitgaan; mooi opgemaakt, mooie tasjes erbij, mooie kleren. Prachtig", beschrijft conciërge Jan Buizer (54, al 33 jaar werkzaam op het Hoeksch Lyceum in Oud-Beijerland). En ja, ze hebben meer problemen: het aantal kinderen met vier ouders is vele malen groter dan decennia geleden. Maar tegelijkertijd is er op de mid delbare school van nu weinig veran derd. Al dertig jaar ziet hij elke och tend weer hetzelfde ritueel. In drom men komen de leerlingen 's ochtends op school aan voor het eerste lesuur, de meesten op de fiets. De zoemer schalt door het gebouw als de lessen beginnen en eindigen. Vervolgens komt de kudde leerlingen in bewe ging om van lokaal te wisselen. Loop het Hoeksch Lyceum binnen In de aula spelen nog steeds herken bare krachten. Er zijn groepjes leer lingen die altijd gezellig zitten te kletsen. Sommige pubers zijn de standaard troepmakers. Dan heb je nog die jongens die altijd met zijn drieën zijn. „Ja, de drie musketiers", knikt conciërge Buizer. Maar tegelij kertijd zijn er altijd een paar eenlin gen die in hun uppie bij een paal staan. „Dat is best zielig, want die vinden geen aansluiting in de klas. We melden dat vrij snel bij een men tor, zodat die de leerlingen in de ga ten kunnen houden", zegt Buizer. maandag 27 augustus 2018 Ellen van Gaaien Sommige dingen veranderen nooit A Loop een school binnen en je wordt overvallen door een oh-ja-gevoel. A Conciërge Jan Bui zer: je bent echt een aanspreekpunt voor leerlingen. FOTO'S ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8