II Politierechercheur: Brech had in 1985 al straf moeten krijgen Stel 'steelt' geld van dakloze Cultuur spotten in Keulen 5 Je ziet vaker dat mensen als Brech gaan 'shoppen' Man pleegde ontucht met tienjarigeii der al in Limburg. Vandaag overleg gen de Poolse scouts met de politie. „We willen onze situatie uitleggen en zijn bereid mee te werken aan onderzoek", zegt een woordvoer ster. „Wij denken niet dat Brech op dit moment in Polen is, hij heeft in elk geval geen contact gelegd met de scouts hier. We hebben iedereen geadviseerd het bij de politie te melden als dat wel gebeurt." Argwaan Er is door de Poolse scouts nooit formeel gecheckt wat de achter grond van Brech was. Maar zelfs als dat zou zijn gedaan, was er geen of ficiële informatie voor handen die argwaan zou wekken. Het was Frank Peters die, na informatie over Brechs verleden, hem bewoog om de scoutingwereld in Nederland te verlaten. Het verbaast inmiddels oud-politieagent Peters, naast zijn werk ook al 57 jaar lid van de scou ting in Heerlen, helemaal niets dat Brech in Polen opduikt. „Dat zie je wel vaker, dat ze gaan 'shoppen'. Maar ik moet zeggen: dit is de eerste keer dat ik hoor dat iemand dat in het buitenland heeft gedaan. Meestal trokken ze bij ons weg uit het zuiden en kwamen ze in het noorden van het land weer tevoor schijn", zegt Peters die in 2002 van politiecollega's een tip kreeg 'dat je een persoon zoals Brech niet bij de scouting moet willen'. Peters ver zocht Brech toen direct zijn lid maatschap op te zeggen. Omdat er geen veroordeling was voor een ze dendelict, was het niet mogelijk om Brech op een zwarte lijst te plaat sen. Duidelijk was al dat Brech in 1985 betrokken was bij een zedenzaak, zo bekende hij als getuige in de zaak-Nicky in 2001 tegenover het onderzoeksteam. Onbekend was wat zich in 1985 precies heeft afge speeld, het dossier is volgens jus titie vernietigd, veel zou er niet meer over te achterhalen zijn. Maar de toen 30-jarige agent Ton van der Vegt weet het nog wel. „Ik heb hem aangehouden en verhoord", zegt Van der Vegt te gen deze krant. Deze week ging er bij de rechercheur meteen een lampje branden, na berichten over Brech en de zedenzaak van 1985. Toen er afgelopen weekeinde ook nog oude foto's verschenen van een jonge Brech, maakte dat het plaatje compleet voor Van der Vegt, die toen bij de rijkspolitie Beek-Nuth werkte. De jongeman, die hij als recher cheur in 1985 verhoorde, moet Jos Brech zijn geweest: „Het kan niet anders. Het was de enige zeden zaak in Wijnandsrade destijds. Het ging om twee jongetjes van de basisschool in het bos", zegt Van der Vegt, toen rijkswachtmeester en tijdelijk rechercheur. Uit de verklaring van de recher cheur blijkt dat de zaak uit 1985 om betasting in het bos ging: „Ik weet nog dat ik me boos maakte voor het verhoor, zo van: knaap, wat heb jij gedaan met die kinde ren. Ik dacht: die ga ik eens profes sioneel de oren wassen. Wat ik zag was een zielig, iel kereltje." Proeftijd De rechercheur weet niet meer hoe de politie de toen 22-jarige Brech op het spoor kwam. Van der Vegt verhoorde hem en stuurde het proces-verbaal door naar het OM. Ondanks een bekentenis werd hij niet vervolgd, hij kreeg een proeftijd van twee jaar. Dat de dader er zo vanaf kwam, is mager, vindt de rechercheur. „Dat is geen straf in mijn ogen. Als politieman werk je ervoor dat iemand altijd gestraft wordt voor zijn daden." Bij de familie Verstappen heerste al een gevoel van verba zing dat de verdachte niet eerder in beeld kwam. Brech was de nacht na de vondst van Nicky als toevallige passant bij de Bruns- summerheide gezien én hij biechtte de oude zedenzaak op. Ook was hij in behandeling ge weest bij het Riagg. Toch zat Brech in 2010 niet bij de groep mannen die gevraagd werd dna af te staan toen er bruikbare sporen op Nicky's kleding gevonden wer den. Politie en justitie nemen de gebeurtenissen van 1985 ook mee in hun onderzoek naar de dood van Nicky Verstappen. Stedentrip Klantbeoordeling 8. Kras.nl/54871 of bel 088-0885 886 Bobbitt hielp de 28-jarige Kate McClure toen zij zonder benzine was gestrand in Philadelphia. De vrouw had geen geld bij zich, maar kon toch verder omdat Bobbitt zijn laatste twintig dollar aan haar voorschoot. Als dank begon Kate prompt een inzamelingsactie voor hem via GoFundMe. Dat mooie ge baar kreeg ontzettend veel media- aandacht, waardoor de teller snel naar 400.000 dollar (344.000 euro) steeg. Meer dan 14.300 mensen stortten een bijdrage. Nu, negen maanden later, wor den McClure en D'Amico ervan beschuldigd goede sier te hebben gemaakt met het verhaal en een deel van het opgehaalde geld in ei gen zak te hebben gestoken. In de afgelopen maanden kocht het stel een gloednieuwe BMW, woonden ze op oudejaarsavond een zeer ex clusief liefdadigheidsgala (tot 2.400 dollar entreegeld) bij, vlogen ze per helikopter boven de Grand Canyon en gingen ze op vakantie naar Ca- lifornië, Florida en Las Vegas. McClure en D'Amico ontkennen het ingezamelde geld te hebben ge bruikt voor eigen gewin. Bobbitt kreeg een camper, waar hij inmid dels alweer uit is gezet. Ook zijn er wat spullen voor hem gekocht. Bobbitt probeert nu samen met zijn jongere broer op straat te over leven. Pro-Deoadvocaat Chris Fal- lon onderzoekt nu of zijn cliënt in aanmerking komt voor het geld. „Voor zover ik kan zien, is via Go FundMe 402.000 dollar opgehaald. Dertigduizend dollar daarvan was voor GoFundMe en Mark D'Amico en Kate McClure gaven Johnny zo'n 75.000 dollar. Dan moet er nog zo'n 300.000 dollar over zijn voor Johnny." maandag 27 augustus 2018 GO A In 2010 nam Brech in Krakau deel aan een bijeenkomst van scoutinginstructeurs en squa drons. Hij ging naar Polen nadat hij door Nederlandse scouts was weggestuurd. Ze vertrouwden hem niet met kinderen, fotozhp - Frank Peters, ex-politieman Jos Brech, nu hoofdverdachte in de zaak-Nicky Verstappen, betastte in 1985 twee jongens in het bos van Wijnandsrade. Dat zegt de politieman die hem destijds heeft verhoord. Niels Klaassen Victor Schildkamp Wijnandsrade/Rotterdam BEEK - Urn mun uit Simpr|. veld heefl trjrnover tlr Kijkv polltle In Beek twkrml d.it hij ontucht niet kinderen heelt ge pleegd Hij ion dat voor het i.ialsl vrijdagmiddag roet Iwrr 10-jjrlgr jnngrnv uit U im.imK A Een krantenbericht uit 1985. De man blijkt nu Brech te zijn. 2 dagen al v.a Ga op ontdekkingstocht en verken deze stad aan de Rijn. Bezoek bekende hoogtepunten en geniet van de Duitse sfeer in knusse kroegen en herbergen. Verblijf in een voormalig Ursulinenklooster in het centrum De meest fantastische foto's maakt u vanaf het dakterras Wandel naar de beroemde Dom en Kölner Philharmoniei 3||| Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Crowdfundingwebsite Go- FundMe is een onderzoek ge start naar een Amerikaans stel dat honderdduizenden dollars inzamelde voor de 35-jarige dakloze Johnny Bobbitt. Die be weert nu dat ze een groot deel van het geld in eigen zak heb ben gestoken. Kees Graafland Rotterdam/Philadelphia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5