Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen )LEN 19 COLIJNSPLAATSE BOYS OPHAALDIENST Tientallen jaren was het een vertrouwd tafereel in Colijnsplaat. Op de laatste zaterdag van de maand haalde Piet de Wit (74) met een groene Volkswagen Pickup uit 1988 het oud papier op voor de Colijnsplaatse Boys. Zaterdag kwam er een een eind aan dat tijdperk.. Nog wat overrompeld door de bos bloemen die hij vlak voor zijn laat ste ronde in zijn handen krijgt ge drukt, probeert De Wit zich te herinneren hoe lang hij al oud pa pier ophaalt. „Poeh, ik denk dat ik dit al dertig, veertig jaar doe. Vroe ger brachten mensen zelf het pa pier en - best gevaarlijk - ook glas weg. Alles werd verzameld in twee houten schuurtjes onderaan de zeedijk. Als die vol waren, los ten we alles in containers." Later ging de club het papier zelf ophalen, vertelt hij terwijl hij aan zijn vaste route is begonnen en de laadbak achter hem gestaag wordt gevuld. „Er waren jaren bij dat dat 17.000 euro opbracht, toen gingen we ook nog langs campings en de Paardenkreek." 'Wachten Piet!', klinkt het af en toe van buiten als de jongens zijn stevige tempo even niet kunnen bijhouden. „Straks, rond een uur of elf, drinken we koffie in de kan tine. Met iets lekkers erbij, net wat de bakker dan nog over heeft." Met vier man op de achterbum per draait De Wit de Havelaar- straat op. „Een beetje netjes neer zetten hè!", roept hij tegen een ou dere dame die het papier buiten zet. „Da's mijn zuster", grijnst hij. Halverwege de rit draait hij het raampje nog verder omlaag. „De kachel kan maar op één stand", legt hij uit. „Dat is overigens al tig jaar zo!" Als het aan De Wit had gelegen, had hij zo nog heel wat zaterdagen met pickup van dorpsgenoot Piet Snoep ('Niet iedereen mag van hem hierin rijden') zijn vaste ronde gereden. De papierinzame- als lid ben je één keer in de drie maanden aan de beurt. Wat is dat nou voor moeite? Dadelijk heb je mensen doordeweeks nodig, ter wijl iedereen druk is en werkt. Ik ga er in elk geval niet achter lopen. Straks word ik 75, dat moet een an der maar doen." ling gaat echter op de schop. De mensen in het dorp krijgen straks een blauwe container die doorde weeks met hulp van twee vrijwil ligers van de club wordt geleegd. Piet betwijfelt of dat een succes wordt. „Het gaat nu toch goed? Zelfben ik er elke maand bij, maar Estate planner Alex van IJsseldijk geeft 3 september een heldere lezing in Podium 't Beest ERFRECHTPLA N www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 maandag 27 augustus 2018 Piets laatste rondje oud papier Joeri Wisse Colijnsplaat Voor chauffeur Piet de Wit had de maandelijkse ophaal- ronde niet hoeven worden afge schaft. Jongens als Lars Siere- veld (midden) vinden het niet erg dat ze niet meer om half negen paraat hoeven te staan. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ADVERTORIAL GOES - Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. Het merendeel van de vijftigplussers denkt dat de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minder waar, stelt estate planner Alex van IJsseldijk van Erfrecht- plan. Volgens hem kan het opstellen van een testament mensen veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een overlijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door diverse wetswijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu eigenlijk wettelijk is geregeld. "Met het opstellen van een testament, weten mensen vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt", zegt Alex van IJsseldijk. "Bij verhalen over testamenten, erfenissen en nalatenschappen wordt onterecht vaak gedacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Alex van IJsseldijk verder. "Binnen de huidige generatie vijftigplussers heeft dan misschien niet iedereen een kapitaal in geld op de bank opgebouwd, een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheekvrij is. Ook dat is vermogen waarover (eventueel) erfbelasting verschuldigd is." In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden van één van de ouders, de overblijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstlevende is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn weliswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Alex van IJsseldijk uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlij den van een partner tot een financieel drama voor de achterblij vers kan leiden. "De nog levende partner heeft weliswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afreke nen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erfbelasting betalen?" Alex van IJsseldijk kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen."Onnodig familie leed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een notaris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Alex van IJsseldijk ook. "Mensen vrezen vaak dat het ze handenvol geld gaat kosten of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of praten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt beden ken, dus schuiven ze het opstellen van een testament voor zich uit. Soms té ver." Erfrechtplan heeft daarom in samenwerking met een groot aantal gerenommeerde notariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opgesteld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze specialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taai. Na eventuele aanpassingen gaat de specialist samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een gewoon testament, dat pas na een overlijden in werking treedt, kan ook een levenstestament familiedrama's voorkomen, legt Alex van IJsseldijk uit." "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan beschikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de partner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten voor het opstellen van een testament wegen niet op tegen de lasten die mogelijk anders voor rekening van nabestaan den en partners komen", zegt Alex van IJsseldijk tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Maandag 3 september om 19:30 uur geeft Alex van IJsseldijk een lezing over de noodzaak van een actueel testament en levenstes tament. U kunt deze lezing kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen met 085 - 8000 100. Locatie: Podium't Beest Beestenmarkt 3 4461 CS Goes Datum: maandag 3 september 2018 Aanvang: 19:30 uur Inschrijven kan via: www.erfrechtplan.nl 085-8000 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48