Veertig jaar met de camper op de stip 18 Wethouder Smit wil subsidie mogelijk maken Jubilerende tennisclub krijgt zachte oefenwand Het landelijk streven is dat alle huishoudens en bedrijven in Ne derland in 2050 gasloos zijn. Voor historische centra als Zierikzee is dat een lastige opgave, aldus Smit: „Waar je in nieuwbouw veelal goed uit de voeten kunt met warmte pompen, zou de oplossing voor de oude binnenstad wel eens een heel andere kunnen zijn." De wethouder heeft het ant woord daarop nog niet paraat, maar realiseert zich dat de ombouw voor particulieren hoge kosten met zich meebrengt. Veel historische pan den zijn bovendien niet optimaal geïsoleerd. Dat is wel nodig voor een behaaglijke temperatuur zon der het huidige centrale verwar mingssysteem. „Het eerste rende ment zit hoe dan ook in betere iso latie en dus besparing op energie verbruik. Met allerlei nieuwe tech nieken is die kant nog lang niet uit ontwikkeld", aldus de wethouder. Investeringen Smit speelt met de gedachte een subsidie in het leven te roepen om dergelijke investeringen voor parti culieren aantrekkelijk te maken. „Maar dan een subsidie op het pand, niet voor de eigenaar. Schou- wen-Duiveland kent een relatief oudere woningvoorraad, met een relatief oudere populatie. Wie gaat dan veel geld steken in extra isola tiemaatregelen, waarvan het jaren duurt voor je dat hebt terugver diend?" Smit wijst op voorbeelden in het land waar inmiddels ervaring is op gedaan met 'objectsubsidie', die niet meeverhuisd met de verkoop. Schouwen-Duiveland heeft de ambitie in 2040 volledig energie neutraal te zijn. De 'warmtevraag' is dus nog even een flinke opgave. Maar qua elektriciteitsvoorziening 'zijn we best goed bezig', zegt de wethouder. Van het huidige stroomverbruik wordt bijna tien procent duurzaam opgewekt met windmolens en zonnepanelen. „En uit die hoek zit er nog het no dige aan te komen", wijst Smit on der meer op de windmolenparken op de Krammersluizen en de Rog- genplaat in aanbouw. Bij Zierikzee is de aanleg van een zonnepark be gonnen en in Sirjansland komt een biomassa-centrale. Ook de proefopstelling voor ge tijde-energie die in de Grevelin- gendam die wordt gebouwd, draait straks niet voor spek en bonen, maar gaat de elektriciteit leveren voor zo'n tweeduizend huishou dens. Fotowedstrijd De gemeente heeft een foto-wed strijd uitgeschreven die voor nieuwe inspiratie moeten zorgen voor energiebesparing en duur zame opwekking. De foto's mogen ook buiten Schouwen-Duiveland worden genomen. De meest lucra tieve inzendingen winnen een prijs. Een selectie wordt 5 oktober geëxposeerd tijdens een energie markt in het gemeentehuis. BROUWERSHAVEN De jubile rende tennisvereniging Brou wershaven krijgt een zogeheten Tri-tennismuur. Het gaat om een opgespannen doek, waarop individueel ofin kleine groepjes de slagtechniek kan worden ge traind. De speciale constructie heeft de bijzondere eigenschap dat een bal vrijwel altijd op de zelfde plek terug komt als waar hij van daan werd geslagen, zegt vereni gingssecretaris Ron Pronk. „Hoe hard of zacht er ook geslagen wordt." Dat maakt de tennis- muur bij uitstek geschikt voor oefeningen in een kleinere ruimte. De TRI is aangekocht dankzij de hulp van sponsoren. De TV Brouwershaven bestaat 90 jaar en viert dat 2 september vanaf 11 uur met diverse activi teiten op het complex in het Slingerbos. Jong en oud kunnen oefenen met een ballenkanon. Jeugdlid Lex Theuns geeft een tennisdemonstratie met jongens uit zijn team van zustervereni ging LTC Zierikzee. Ook is het mogelijk zelf een balletje te slaan. Het jubileumfeest wordt afgesloten met een barbecue. Oud-leden wordt gevraagd zich even aan te melden door te mai len naar secretaris@tvbrouwers- haven.nl. Ze waren op weg naar Frankrijk, maar verder dan de Brouwersdam kwam Cor Zeelenberg veertig jaar geleden niet. „We zouden bij fami lie een tussenstop maken op de camping in Renesse. Even Rie en Piet feliciteren, maar we hebben Frankrijk nooit gezien. We vonden het hier fantastisch." Cor reist inmiddels al dertig jaar alleen, maar de inmiddels 87-jarige Heemskerkse heeft sinds 1978 geen jaar op de Brouwersdam overgesla gen. Elke zomer is ze, nog altijd met dezelfde onverwoestbare camper, overdag op de dam te vinden en overnacht ze een paar kilometer verderop Camping International. Cor is een begrip onder de leden van de Nederlandse Kampeerauto Club KNC net als 'de stip van Cor' waar ze elke zomer staat. De plek is zelfs gemarkeerd met, hoe kan het anders, een wit gekalkte stip met de naam Cor en het jaartal 1978. Samen met initiator Ada van der Pol maakte zij de Solo's - onderdeel van de Nederlandse Kampeerauto Club (NKC) - tot een hechte en bij zondere groep van zo'n vijfhonderd alleenreizende camperaars, veelal weduwen en weduwenaars. Zo'n veertig van hen zetten Cor zaterdag op haar vertrouwde plek op de Brouwersdam in het zonnetje. IN DE REGIO 'De Kerk draait door' Nieuw koorseizoen Samen eten MIJN DORP, MIJN STAD maandag 27 augustus 2018 SD Potje voor betere isolatie oud huis De gemeente Schouwen-Duive- land steekt eigenaren van mo numentale woningen mogelijk een handje toe bij investeringen in extra isolatiemaatregelen. Op dat vlak valt volgens wethouder Ankie Smit (Energietransitie, GroenLinks) in eerste instantie meer rendement te halen. Marcel Modde Zierikzee Theo Giele Brouwersdam BRUINISSE De tweede zomer- editie van 'De Kerk draait door' in Brui- nisse wordt donder dag gehouden. In het 'Kerkje onder d'n diek' ontvangt musicus en theo loog Mar van der Veer bijzondere gasten uit de eigen omgeving die een opvallende bijdrage leveren aan kerk of samenleving. Diri gent en kerkmusi cus Wim Boer legt uit wat Gregori aanse muziek is. Tweede gast is Mir jam van den Hoek uit Kerkwerve, die een van de jongste vrouwelijke koordiri genten van Neder land is. De aanvang is om 19.30 uur. Aan de avond werkt de Zeeuwse Koor school mee. ZIERIKZEE Het Christelijk Ge mengd Eilanden koor begint morgen met repetities in de Nieuwe Kerk te Zie rikzee. Elke dinsdag wordt er van 19.45 uur tot 21.45 uur gezongen en alle geïnteresseerden zijn welkom om te komen luisteren of om mee te zingen. Er zullen uitsluitend Psalmen en geeste lijke liederen ge zongen worden. Tij dens de repetities kan iedereen gratis langskomen. ZIERIKZEE In de Zierikzeese wijk Poortambacht wordt morgen de derde editie van 'samen eten in de wijk' gehouden. Kosten bedragen 5 euro. Er is ruimte voor dertig perso nen bij lunchroom De Punt van het Gors. Aanmelden kan via eten@ hartvanpoortam- bacht.nl. NIEUWE BRANDWEERWAGEN OOSTERLAND Vier brandweermannen in vol ornaat vorm den zaterdag met stadionfakkels een ereboog voor het nieuwe blusvoertuig van de brandweerpost Oosterland. De crashtender van vliegbasis Woensdrecht zorgde met een waterboog voor een extra effect. Het nieuwe voertuig is speciaal ingericht om met vier man te kunnen uitrukken. Dat maakt de inzet van de post Oosterland flexibeler, aldus Bouke Pieper. „We hebben wel zestien vrijwilligers, maar overdag zijn veel mensen elders aan het werk." De brand weer hield zaterdag een open dag. Dat leverde een aantal belangstellenden op. foto dirk jan gjeltema BROUWERSHAVEN Centrum, 10.00- 17.00 uur: Zomer- markt; Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 13.00- 16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi; Excursieschuur Boswachterij, 20.30 uur: Vleermuizen speu ren; Trampolinecentrum Westenschouwen, vanaf 11.00 uur: Cruisen langs bloei end Jacobskruiskruid; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Muziekvereniging Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerkgroep CresBeat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00- 23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoe ting 65 plus; 19.00 uur: Muziekvereni ging; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badmin ton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangver eniging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Ro- donis; ZIERIKZEE Gasthuiskerk,13.30- 16.30 uur: Open Kerk; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00- 10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Re petitieavond Nut en Uitspanning. Cor Zeelenberg al veertig jaar de Brouwersdam. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45