Racoon op Abdijplein: vertrouwd goed M Nederland-Peru 17 Schabracq trekt op het paalhoofd aan een dood paard. Een inspan ning van jewelste, maar ook teder en zorgzaam. Luidsprekers In de Middelburgse abdij is met speciaal gefabriceerde luidsprekers een geluidsstraat gemaakt, waar je als bezoeker tussendoor loopt. Je Zeeland Nazomerfestival hoort wind, zee en ook het gesnuif en gehinnik van paarden. Op de vloer ligt een groot paard met een van wol gebreide huid. In een don- Even leek het weer de zaterdagavond te beder ven. Tijdens het voorprogramma, door het Zeeuwse rocktrio Charades, begon het stevig te regenen en te onweren op het Abdijplein. Reden voor de organisatie van het Zeeland Na zomerfestival (ZNF) om het optreden stil te leg gen en het publiek veiligheidshalve naar de kloostergangen van de Abdij te dirigeren. Het ongemak bleef beperkt. Al snel kon ieder een naar buiten en tegen de tijd dat hoofdact Racoon zou beginnen, was het droog. En dat bleef het ook tijdens de anderhalf uur dat de Zeeuwse band op het hoofdpodium stond, ter wijl het plein - er waren vooraf zo'n 2.500 kaar ten verkocht - behoorlijk goed gevuld was. Racoon deed wat van haar mocht worden ver wacht: overtuigen met superieure uitvoeringen van vooral recent werk. Voor wie de band dit jaar al vaker zag, voelde de selectie van de num mers - en zelfs de volgorde ervan - vertrouwd aan, inclusief de Blackbird-opmaat tot Laugh about it, het Hit the road Jack!-intro bij Freedom en de Stairway to herwen-aanloop naar No mercy. Geen grote verrassingen dus. Maar goed was het zeker. Zaterdag was de première van de voorstelling op het paalhoofd. Er waren ongeveer honderd belang stellenden in het zand neergestre ken. Ze zagen de theatermaakster bovenop een paal van de golfbreker staan, met uitzicht op vijf van ijzer- draad vervaardigde paardenkop pen, die op het paalhoofd waren be vestigd. Klaar om richting de ver te ruggetrokken zee te lopen. Daar, in die verte, lag het paard, qua formaat in te schatten als een stevige Zeeuwse knol. Na een rituele was sing in de branding wist de actrice het logge gevaarte richting het pu bliek te slepen. Even leek het dier nog tot leven te komen, maar dat waren niet meer dan stuiptrekkin gen. Spreekwoorden Het ZNF geeft dit jaar invulling aan oude spreekwoorden. Op Neeltje Jans is in de voorstelling Wiek te zien hoe 'in het zand bijten' een dansante vertaling krijgt. Carmen kere hoek wordt een videoregistra tie getoond van het project op het strand. Het is een kunstzinnige ver taling van wat er op het paalhoofd gebeurt, met veel close-ups. De film wordt vertoond op de muur van de abdij, zodat het net lijkt of het strand is geplaveid. Performance en installatie kun nen los van elkaar worden gezien. Maar ze versterken elkaar wel. Car men Schabracq creëert met beeld en kostuumontwerpen een volle dig eigen universum. Op het strand van Zoutelande voel je de pijn en kracht. Zeker als je, met hulp van de theatermaakster, eerst even je ogen dichtdoet. Op het strand voel je de pijn en de kracht De band blijft, terecht, vertrouwen op de kracht en schoonheid van de nummers, in plaats van te kiezen voor een gelikte show. Dat betekent dat 'kleine liedjes', zoals Hate to love in de toegift, ook op een zaterdagavond tijdens een festival niet achterwege blijven. „Als je daar niet tegen kunt, moet je maar opzouten", zei zan ger Bart van der Weide. Oorspronkelijk had het ZNF Do- tan op het programma staan. Maar die lijkt, nadat duidelijk werd dat hij zijn imago op bedenke lijke wijze had opgepoetst, van het to neel verdwenen. Dat Racoon als invalact wilde fungeren, zullen maar wei nig mensen heb ben betreurd. Donderdag 6 september 2018 I 20.45 uur I Johan Cruijff ArenA Amsterdam Ga naar pzc.nl/oranje maandag 27 augustus 2018 Carmen Schabracq, teder en zorgzaam voor het dode paard. FOTO LEX DE MEESTER 21 augustus t/m 1 september Rolf Bosboom Middelburg Kustpijn Paardenkracht: t/m 1 sept. dagelijks om 20.00 uur paalhoofd strand Zoutelande, verzamelen bij strandpaviljoen De Strandzot. Installatie Kloos tergang Abdij Middelburg ook t/m 1 sept., dagelijks te zien van 10.00 tot 19.00 uur. -Jan van Damme Opzouten Racoon-zanger Bart van der Weide. FOTO ANP Prijzen zijn exclusief 1,50 servicekosten. De ontmoeting met de Zuid-Amerikanen is onderdeel van Oranjes voorbereiding op de eerste UEFA Nations League-wedstrijd tegen wereldkampioen Frankrijk op zondag 9 september. Tevens wordt er afscheid genomen van recordinternational Wesley Sneijder. Voor maar 15,- per ticket. Mis het niet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17