g-3 Mbo'ervan de toekomst 'Stop right there' geldt nog lang niet voor Ellen Foley Actrice Astrid van Eek onderscheiden met ring Duitse dames 16 ZE Het Zeeland Nazomerfestival brengt het theater naar het strand, waar stoere paalhoofden het decor vormen voor Kustpijn Paardenkracht. ZNF KUSTPIJN PAARDENKRACHT f@B Commentaar De voorman van het middelbaar beroepsonderwijs in Ne derland, Ton Heerts, breekt vandaag in een rede bij de officiële opening van het mbo-jaar een lans voor 'een langetermijnvisie voor de arbeidsmarkt'. Het moet voorkomen dat bij economische bloei er geen mensen te vinden zijn om vacatures in te vullen, „ledereen kijkt nu verwachtingsvol naar het onderwijs, maar wij kunnen geen blik afgestudeerden opentrekken", zegt de voorzitter van de MBO-raad. Hij wijst op de ontwikkelingen in de bouw en de zorg in de laatste tien jaar. „Je kan niet mensen bij een crisis in de coulissen zetten en ze er daarna weer uittrekken." Heerts pleit hier voor een overheid die de economie aanjaagt in zware tijden en op de rem gaat staan als de zaak dreigt over te koken. Wat de zorg en de bouw betreft heeft Heerts wel een punt. Heel wat bouwvakkers zouden niet in de ww zijn beland als de woningcorporaties niet zo waren afgeknepen door Den Haag. En nu komen ze handjes tekort op de steiger. Hetzelfde geldt voor de zorg aan het bed. Wat kan het middelbaar beroepson derwijs zelf doen? Het zal niet meevallen om méér mbo'ers af te leveren. De kunst is om de leerlingen zo op te leiden dat ze breed inzetbaar zijn. Maak ze flexibel, toekomstbestendig zodat ze ook bij veranderende omstandigheden een rol kunnen blijven spelen. Een langetermijnvisie is mooi, maar het blijft een lege huls als de mensen er niet zijn om die visie in daden om te zetten. Juist dat laatste is typisch mbo. Geen woorden, maar daden. De kunst is om de leerlingen zo op te leiden dat ze breed inzetbaar zijn De band speelt al op het po dium, wanneer uit de cou lissen van Fizi in Zierikzee het onmiskenbare 'Stop right there!' klinkt en een oudere dame in een wit-roze geblokt pak op komt. Kort, slechts een fragmentje van krap een minuut, stipt Ellen Foley zondag in het kleine theater even de wereldhit aan die ze had met Meatloaf. Dan heeft ze dat maar gehad, zo lijkt het, en kan ze be ginnen aan de hits uit de jaren tachtig die daarna kwamen. Haar kenmerkende vibrato- stemgeluid is met het verstrijken der jaren ietwat onvast geworden, maar heeft over alle registers be slist niet aan kracht en gevoel in geboet. De 67-jarige Amerikaanse zan geres trakteerde Zierikzee op een heerlijke reis terug naar de jaren ALMANAK Een dagje Middelburg deden de Duitse dames van iets boven de zestig. Als kind waren ze vaak in Zeeland geweest en dat moest maar weer eens gebeuren. Alle highlights van de Zeeuwse hoofdstad sjouwden ze af. Toen het tijd was om terug te keren naar de auto, keken de beide sechzigers elkaar fronsend aan. Waar stond hun voertuig eigen lijk? Na een vergeefse zoektocht werd in lichte paniek een poli tieagent om hulp gevraagd. Die wist het antwoord wel; hun auto was net aan de Loskade be keurd wegens overschrijding van de parkeertijd. Mannen opgepakt voor klap met riem gjff ES Fietsster gewond bij oversteken weg MIDDELBURG Alerte buren melden inbraak De elementen waren in een goede bui, zaterdagavond aan de kust van Zoutelande. Imposante wolken luchten zowel boven de Noordzee als boven Walcheren, donder en bliksem. Vijf minuten nadat het slotapplaus voor de performance van Carmen Schabracq had geklon ken, kwam de bui tot ontlading. En bood strandpaviljoen De Strandzot een veilige schuilplek. Carmen Schabracq (1988) maakt theater vanuit haar achtergrond als beeldend kunstenaar en kostuum ontwerper. Ze belichaamt dit jaar in haar eentje de vierde locatievoor stelling van het Zeeland Nazomer festival (ZNF). Als 'nieuwe maker', verbonden aan Theater Productie huis Zeelandia, maakte ze eind vo rig jaar in Brouwershaven indruk met de voorstelling SintNicolaas (hij komt, hij komt). Op het strand van Zoutelande brengt ze nu haar tweede grote productie: Kustpijn Paardenkracht. Het is een gecombineerd project: een perfor mance tussen twee palenrijen op het strand van Zoutelande en een installatie in de Kloostergang van de Abdij in Middelburg. MIDDELBURG Actrice Astrid van Eek heeft zaterdagavond bij het Zeeland Nazomerfestival de Kwek- keboom-Hamelynck-ring ontvan gen. Zij kreeg deze uit handen van de naamgevers: Bram Kwekkeboom en Marlies Hamelynck. Theaterproductiehuis Zeelandia heeft de onderscheiding in 2013 in het leven geroepen voor Zeeuwse podiumkunstenaars die een bij zondere prestatie hebben gele verd. Bram Kwekkeboom en Mar lies Hamelynck waren vijfjaar ge leden de eerste ontvangers. Zij hebben de ring - in de vorm van de bovenkant van een paal hoofd met een zeester erop - nu doorgegeven aan Astrid van Eek. Dat gebeurde zaterdagavond na af loop van Zeeuwse Vrouwen 2, de her neming van de voorstelling naar het boek van Kees Slager. Van Eek speelde eerder de rol van Els uit Sint Jansteen. Bij de herneming is haar rol overgenomen door Maike Boerdam. Van Eek (Oostburg, 1978) heeft in een groot aantal Zeelandia- en Na zomerfestival-producties gespeeld, zoals Om te beginnen een vrouw, King sweet King en Land van over zee. „Vanaf het moment dat wij onze onderscheiding ontvingen, wisten we dat we de ring zouden gaan doorgeven aan Astrid van Eek", al dus Bram Kwekkeboom zaterdag avond. ;roots vertolking tachtig. What's the matter baby en natuurlijk ook We belong to the night is ouderwets zwijmelen voor de hoofdzakelijk vijftigplussers in de zaal. Dat Fo- nog van nummers van haar nieuwste (2015) album. Maar minstens zo gedurfd en ge slaagd is haar versie van Radio- heads Creep en Should I stay or should Igo van The Clash. Ellen Foley gaf gisteren twee korte concerten in Fizi. Ze is op toernee door Nederland en België. be- ook met de maandag 27 augustus 2018 Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag twee verdachten aangehouden nadat een man geslagen werd met een riem tijdens het Ha- venfeest in Zierikzee. Beveiligers van het feest meldden dat er geslagen was met een riem en dat één van de verdachten mogelijk in bezit was van een vuurwapen. De poli tie zag twee mannen en een vrouw die aan het signalement voldeden. Eén van hen probeerde te ontkomen, maar strui kelde over een bloembak. De vrouw probeerde een riem te verstoppen. Een vuurwapen werd niet aangetroffen. v- f! VLISSINGEN Een fietsster is vrijdag avond rond 20.00 uur op de Nieuwe Zuidbeekse- weg in Vlissingen ge wond geraakt toen ze werd aangereden door een automobilist. Dat ge beurde ter hoogte van de fietsoversteekplaats bij de Zuidbeekseweg. Vermoedelijk werd de vrouw tijdens het over steken van de weg, ge schept door de auto. Het slachtoffer is met onbe kende verwondingen per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Van de auto raakte de voorruit beschadigd. De politie heeft afgelo pen weekeinde twee mannen aangehouden voor inbraak. Oplet tende buren tipten de politie. De buurvrouw werd rond 04.30 uur wakker door een harde knal. De buren wisten dat de bewoners van het huis niet thuis waren en belden de politie. Bij aankomst zagen agen ten dat er een deur openstond. In het huis was niemand meer aan wezig. De politie trof de verdachten aan in de achtertuinen. De 24-ja- rige en 33-jarige man nen hadden een tas bij zich met sieraden. Jan van Damme Zoutelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16