c Mogelijk vervolging om 'kidnappen' migranten 10 MAARTEN BEDANKT Tijdens een bezoek aan het Maria- bedevaartsoord Knock had de paus nogmaals namens de kerk om ver giffenis gevraagd. Ook zaterdag bood hij verontschuldigingen aan voor de Vreselijke geschiedenis van kindermisbruik binnen de kerk'. Slachtoffers eisen vooral concrete maatregelen die kinderen moeten beschermen tegen misbruik door priesters en bisschoppen. De Ierse premier Leo Varadkar riep de kerk vorst op om een 'nultolerantie' af te kondigen voor pedofiele priesters. Varadkar vond dat er genoeg woor den hadden geklonken en er nu da den moesten volgen. „Het is tijd dat we een nieuwe, meer volwassen re latie opbouwen tussen de kerk en de staat", aldus de Ierse premier, die liet weten dat zijn voorgangers al tijd intensief overleg voerden met de bisschoppen. De paus had zaterdag een ont moeting met acht slachtoffers van misbruik. Tijdens die gesprekken zou de Argentijnse paus de corrup tie en toedekking van het schandaal door de kerk 'kaka' (poep) hebben genoemd. De officiële vertaler maakte daarvan 'vuil dat je in het toilet vindt'. Nieuwe getuigenissen van mis bruik in Ierland en schokkende onthullingen uit de Verenigde Sta ten maakten het bezoek zeer bela den. Een brief van de paus vorige maandag, waarin hij toegaf dat de kerk niet genoeg had gedaan tegen het misbruik, oogstte hoon bij me nig Iers slachtoffer. Boycot Meer dan 10.000 mensen steunden op Facebook de groep 'Say Nope to the Pope' die opriep de viering in Dublin te boycotten. Evenveel mensen steunden de actie 'Stand for Truth' van de misbruikte Colm O'Gorman. Een keur aan Ierse artiesten, on der wie Hozier, Villagers, Mary Coughlan, en Mary Black traden spontaan voor de demonstranten op. Terwijl de paus sprak, was er ook een stille tocht in de stad Tuam. Hier werden vorig jaar 8oo kinder lijkjes ontdekt bij een voormalig katholiek opvanghuis voor onge huwde moeders en hun baby's. Ook elders vroegen demonstran ten de paus om op te komen voor de overlevenden en hen ook te com penseren. Ondertussen heeft een voormalige aartsbisschop uit het Vaticaan gezegd dat de paus moet aftreden omdat hij al jaren op de hoogte zou zijn geweest van bij voorbeeld de misdragingen van de Amerikaanse kardinaal Theodore McCarrick. Deze zou seminaristen en priesters hebben misbruikt. Volgens Vaticaanwatchers is de aanklacht mogelijk ook ingegeven door de traditionele vleugel binnen de kerk die af wil van deze, door sommigen als te liberaal ervaren, paus uit Argentinië. De migranten werden vastgehou den op het schip 'Diciotti' van de Italiaanse kustwacht, dat de mi granten had opgepikt. Het schip lag sinds maandag in de haven van de Siciliaanse havenstad Catania. Salvini, berucht om zijn harde opstelling tegen migranten en Eu ropa, eiste dat andere Europese landen de migranten over zouden nemen. Toen die toezegging uit bleef, dreigde de Italiaanse rege ring met het onmiddellijk stop zetten van de maandelijkse bij drage aan de Europese Unie. Veel Italianen staan achter de lijn van Salvini. In een dit week end gepubliceerde peiling gaf ruim 70 procent van de Italianen aan dat ze het eens waren met Sal- vini's lijn om de migranten op het schip vast te houden. Uiteindelijk gaf Salvini zaterdag toestemming om alle migranten van boord te laten. Albanië en Ier land zullen elk zo'n twin tig van hen opvangen. De rest blijft in Italië en wordt door de ka tholieke kerk opge vangen. Salvini bracht het nieuws op een partijbijeenkomst met de belofte dat 'de Italianen hiervoor anders dan vroeger geen cent hoeven te beta len'. Volgens Europese regels mogen asielzoekers niet langer dan 48 uur gevangen worden gehouden. De meeste migranten op de Diciotti zaten ruim vijf dagen vast. Alleen een groep alleenreizende minder jarigen mocht eerder het schip verlaten. Het Openbaar Ministerie begint nu een strafrechtelijk on derzoek naar Matteo Salvini om te beoordelen of hij kan worden ver volgd voor ambtsmisbruik, ille gale arrestatie en vrijheidsbero ving. Salvini noemde het 'een schande, dat een minister ver volgd kan worden omdat hij de rechten van de Italianen verde digt.' Onder luid gejuich van zijn achterban beloofde hij zaterdag dat hij zich niet door een officier van justitie zou laten tegenhou den. „Ze kunnen vervolgen wie ze willen, maar de wil van de Italia nen om te veranderen kunnen ze niet tegenhouden." Ook Silvio Berlusconi liet van zich horen. De oud-premier noemde het onderzoek 'absurd', en zei op een voor Salvini gun stige uitkomst te rekenen. maandag 27 augustus 2018 Kijk op de site bij /video Voor de huldiging van Van der Weijden in Waalwijk. Maarten van der Weijden is gisteren als een held onthaald in zijn woonplaats Waalwijk. Vele honderden mensen kwa men naar het centrum om de zwemmer, met zijn dochter op de schouders, toe te juichen. Guus Meeuwis en 0'G3NE zon gen hem toe en hij werd be noemd tot ereburger. De Olym pisch kampioen, die vorige week het grootste deel van de Elfstedentocht zwemmend af legde, haalde met deze presta tie ruim 4,3 miljoen euro binnen en dat bedrag is nog groeiende. „Ik ben zo onwijs dankbaar, wat een geld", zei Van der Weijden. Hij hoopt op 4,5 miljoen te komen. Het geld gaat naar het Koningin Wilhelmina Fonds, dat het gebruikt voor kankerbestrij ding. Het geld wordt verdeeld over elf projecten. FOTO'S REMKO DE WAAL/ANP Paus kan de leren amper geruststellen over misbruikzaken Zo'n half miljoen leren volgden gistermiddag de paus bij een misviering in Dublin. Ondanks alle verontschuldigingen woed den er heftige discussies en waren er verschillende protes ten tegen het seksueel misbruik binnen de katholieke kerk. Bob van Huët Dublin Kijk op onze site bij /video De toespraak van de paus in Dublin over het misbruik. Vicepremier en minis ter van Binnenlandse Zaken Matteo Sal- vini wordt mogelijk vervolgd voor het kidnappen van mi granten. Het Open baar Minister is een strafrechtelijk onder zoek gestart nadat Salvini, leider van de anti-migratiepar tij Lega, afgelopen week 177 migranten dagenlang had ver boden aan land te gaan. Eveline Rethmeier Catania

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10