Dna kan nog veel meer oude zaken oplossen (alleen het mag niet) Andere Nicky's 9 Gerwig werd aangetroffen in een ka naal in Nieuwegein, omgekomen door 'slagen met een hard voorwerp op zijn hoofd' en daarna in het water gegooid. „Het is niet te omschrijven wat er gebeurde toen er die zondag avond werd aangebeld. Het was de politie, hij was gevonden. Mijn hart was eruit getrokken en de pijn die ik die dag (en nog lang erna, zelfs nu nog) voelde, wens ik niemand toe", schreef ze vorig jaar. „Al die jaren lo pen ze/hij al vrij rond en er is nog steeds geen gerechtigheid. De daders moeten gestraft worden!!!!! Zij heb ben geen recht op een normaal leven, ze hebben dat van hem afgenomen en dat van hun moet ze ook worden afgenomen! Dus ALSJEBLIEFT, weet je iets of heb je meer informatie, als jeblieft bel de politie." Het is de hoop die blijft. Net zoals die er is voor Wil Vreeburg en Annie Naaktgeboren. Vorig jaar verscheen de zaak van Jan Patat op de Cold Case Kalender van de politie, die wordt uitgedeeld in gevangenissen. Wil Vreeburg heeft begin septem ber een afspraak met het coldcase- team van de politie dat het dossier van Caroline Pino nog altijd onder de hoede heeft. „Ik weet niet of er nieuws is, of ze me iets kunnen ver tellen over een verdachte. Maar ik wil heel graag weten welke klootzak het heeft gedaan." COLDCASEZAKEN kunnen rechercheurs via dna van familie uiteindelijk toch uitkomen bij een dader. De doorbraak in de zaak van Nicky Verstappen geeft nabestaanden die in een vergelijkbare situatie zitten, nieuwe hoop. Het aantal vastgelopen zaken is al leen enorm. Vijftienhonderd ernstige geweldsdelicten liggen er nog op de plank. Vijftienhonderd daders van mis drijven die nog op vrije voeten zijn. Rechercheurs zijn erop gebrand om een flink aantal van hen ooit achter de tralies te krijgen. Oude sporen opnieuw bekijken met nieuwe technieken zal ze ker tot nieuwe doorbraken leiden, ver wachten ze. Maar het kan nog sneller dan nu het geval is, zegt forensisch recher cheur Carina van Leeuwen van het cold- caseteam Amsterdam. „Er kan technisch veel meer met dna dan juridisch mag. Dat schuurt en frustreert." Zo zijn er volgens Van Leeuwen 20.000 i Het is niet zo moeilijk om een dna-prof iel te maken uit de 20.000 oude bloedmonsters bloedsporen veiliggesteld bij ernstige misdrijven die niet op dna onderzocht mogen worden. Het zijn bloedmonsters van voor 1994, het jaar waarin dna-on- derzoek wettelijk werd vastgelegd. „Maar tussen die 20.000 monsters zitten mogelijk wel heel veel verdachten van oude misdrijven", zegt coldcaserecher- cheur Van Leeuwen. „Het is tegenwoor dig niet zo moeilijk meer om daar een dna-profiel uit te halen en te vergelijken met de dna-database die het NFI heeft." Nog frustrerender is het voor Van Leeuwen dat veel veroordeelde daders van ernstige misdrijven niet komen op dagen voor een verplichte dna-afname. Zo'n 20.000 daders blijven zo buiten beeld. „Waarom nemen we dat dna niet af als ze in voorarrest gaan? Dan wordt er ook al een foto gemaakt en nemen we een vingerafdruk af. Als later blijkt dat verdachten onschuldig zijn, vernietigen we het dna. Worden ze veroordeeld, dan kunnen we meteen kijken wat iemand mogelijk nog meer heeft gedaan", schetst Van Leeuwen. De bescherming van verdachten gaat volgens Van Leeuwen nu veel te ver. „Er lopen nog steeds honderden moorde naars los rond. Dat frustreert mij." Een doorbraak in de zaak van Nicky Ver stappen. Als er ergens een vreugdedansje werd gemaakt, dan was het wel op de af deling oude moordzaken van de politie Midden-Nederland. Hoewel de recher cheurs niets met dit onderzoek hadden te maken, voelen ze precies wat het Lim burgse politieteam moet doormaken. „En hierdoor weten wij ook weer waar voor we het doen. Dat jarenlange vast houdendheid ineens tot een doorbraak kan leiden en daders niet straffeloos blijven rond lopen", zegt de Utrechtse rechercheur en coldcase- coördinator Rob Boon. Boon was na het opzien barende nieuws uit Maas tricht meteen weer even terug in 2005. 'Vijf centi meter kippenvel', kreeg hij destijds toen hij een telefoontje kreeg van zijn afdelingshoofd dat er een roo pro cent procent dna- match was in de zaak waar hij al ja ren aan werkte: de moord op de xi-jarige Arthur Ghurahoo. Het jongetje was in 1986 seksueel misbruikt en ver moord. Onder wijzer en voetbal trainer Joop Lith uit Zegveld bleek de dader. Hij was opgepakt van wege het versturen van seksueel getinte e-mails naar pupillen en wierp zich voor de trein op de dag dat hij werd vrijgela ten uit voorarrest. Een wel heel opval lende daad na zo'n betrekkelijk licht ver grijp, vonden Boon en zijn collega Jan Zambeek, die na het nodige speurwerk zijn geheim ontdekten. Het is een zaak die Boon zijn leven niet meer zal vergeten. Vooral ook omdat het een van de eerste zaken was, waar nieuw dna-onderzoek op oude dadersporen tot een doorbraak leidde. „In 1986 konden we alleen de bloedgroep bepalen van de vermoedelijke dader. In 2000 konden we zijn dna eruit halen en kwamen we er achter dat hij was betrokken bij meer ze denzaken uit die tijd." Sindsdien brengen verfijnde dna-tech nieken rechercheurs in heel veel oude moordzaken steeds verder. Het dna-ver- wantschapsonderzoek is daarvan het nieuwste en succesvolste voorbeeld. Zo zaterdag 25 augustus 2018 GO Dna kan nog meer dan nu een sleutel rol vervullen in oude moordzaken, zeg gen rechercheurs van zogenoemde cold cases. Alleen lopen ze aan tegen de grenzen van de wet. „Er kan tech nisch veel meer dan juridisch mag. Dat schuurt en frustreert." Raymond Boere FOTOMONTAGE JEROEN DE HAAS 1. Caroline Pino 2. Manon Seijkens 3. Wilma Bres 4. Willeke Dost 5. Johannes Schrijvers 6. Veronica Camarines 7. Sjakie Gerwig 8. Miet van Bommel 9. Rosa Maria Venda da Silva 10. Claudia Yvette Edoo 11. Jessica de Roij 12. Mariet Peters 13. Arnadkoemar Koebar 14. Maria van der Zanden 15. Marielle Markgraaff 16. Jeanette Derksen 17. Jan Groeneveld 18. Caroline Toledo 19. Dyora Bosgra 20. Maarten Redeker 21, Chris van de Werken 22. Harry Zunnebeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9