Liefdesrelaties Ze waren (bijna) twintigers toen ze als een blok uoor elkaar vielen. Deze drie leraren namen nooit afseheicl van bun favoriete leerling. En ze zijn ruim veertig jaar later nog steeds gelukkig met elkaar. Jim Maaike Jim (77) en Maaike (64) Gasper zijn ruim 44 jaar samen, hebben twee dochters en vier kleinkinderen. Zij: „Ik was 19 en eerstejaars op de Peda gogische Academie in Den Haag. Jim was mijn leraar Nederlands. Ik vond hem eerst onuitstaanbaar. Arrogant. Maar zijn lessen waren inhoudelijk fantastisch. Hij introduceerde me in de wereld van litera tuur en kunst. Jim had ook iets eenzaams. Ik dacht meteen dat als hij mij leerde kennen alles met hem zou goed komen. Ik wilde daarom per se meedoen aan het toneelstuk dat hij voor school had ge schreven." Hij: „Het was het schooljaar 1973-1974. Een totaal andere tijd dan nu. Open, vrij. Mijn toneelstuk, gebaseerd op het Mid deleeuwse verhaal Van den vos Reynaerde, had geen decor. Er zat veel muziek in. Van de Pastorale van Beethoven tot blues van een livebandje." Zij: „Na afloop van de repetities voor dat stuk gingen we altijd met de hele groep studenten mee naar het huis van Jim." Hij: „Zoiets kon toen nog." Zij: „Er school geen kwaad in. Jim woonde alleen. Hij lag in een scheiding. Op een van die avondjes vroeg Jim me - bij de ijskast in zijn keuken - of ik ver kering wilde. Ik zei direct ja. Het voelde zo vanzelfsprekend. Ik viel niet voor hem omdat hij zo populair was. Dat heeft hij waarschijnlijk gevoeld." Hij: „Het was vooral haar naturelle uit straling die me aantrok. Maaike leek me niet het geraffineerde type. Ze was er niet op uit." Zij: „Een week later trok ik bij hem in. Alleen mijn ouders en de moeder van Jim wisten het. Mijn ouders zagen direct hoe veel we van elkaar hielden." Hij: „Toen Maaike al snel zwanger raakte, heb ik mijn schooldirecteur ingelicht. Hij had al gehoord dat ik met een student scharrelde. Ik werd kwaad. 'Als u dat zegt, zeg ik mijn baan op! Maaike en ik gaan trouwen.' Toen was het voor de school leiding oké. Als je maar trouwde. Daar mee kwam ook de jaloezie van collega's." Zij: „De buitenwereld ging ervan uit dat het na een jaar voorbij zou zijn. Dat ik te jong was." Hij: „En dat ik affaires met anderen zou hebben." Zij: „Ik heb ongelooflijk veel van Jim ge leerd, maar we zijn altijd helemaal gelijk waardig geweest. Anders had het nooit zo kunnen uitpakken." Hij: „Ik heb misschien een paar boeken meer gelezen dan Maaike, maar zij kan heel goed met mensen omgaan. Dat be wonder ik in haar." Mag dat? magazine 29 oe de vonk kan overs aa in het klaslokaa Tekst JOHANNEBBELING EN MAAIKE KRAAI JEVELD foto's DESIREE SCHIPPERS Liefde laat zich niet dwingen - een leraar kan verliefd worden op een leerling, of an dersom. Werd zo'n relatie vroeger misschien wel oog luikend toegestaan, sinds 1999 mag het gewoonweg niet meer. Toen werd de Wet bestrijding seksueel misbruik en seksuele intimi datie in het onder wijs ingevoerd, ook wel de Meld- en aangifteplicht ge noemd. Niet alleen leraren vallen daar onder maar ook de conciërge en de directeur. Voor die tijd was een seksuele rela tie met een minder jarige ook al straf baar (artikel 249 van het Wetboek van Strafrecht), maar zelfs experts vonden dat artikel niet altijd even dui delijk. Wie als meerder jarige een relatie begint met een do cent van een be roeps- of academi sche opleiding, is afhankelijk van de richtlijnen van die school of universi teit. Soms wordt zo'n liefde getole reerd, soms niet. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93