Niet clom Sopraan Kamp Meneer Verschoor was docent geschiedenis en staatsinrichting aan de rooms-katholieke scholengemeenschap Marianum in Groenlo. Ik kwam bij hem in de klas toen ik in 1981 op mijn 16de van de mavo naar 4 havo ging. Tot die tijd werd nooit naar mijn mening ge vraagd. Sterker nog, het was niet de bedoeling dat ik er een had. Thuis kreeg ik van mijn vader te horen dat ik 'dom' was. Ik kon maar beter mijn mond houden. Hoewel ik van mijn vader naar de huishoudschool moest, mocht ik, 'omdat ik zo zeurde', alsnog naar de mavo. Daar wist ik al snel dat ik naar de havo wilde. En daarna naar het vwo. Ondanks die enorme twijfel aan mezelf. Want kon ik dat wel? Was ik slim genoeg? Als je continu te horen krijgt dat je dom bent, ga je het geloven. Tot ik op de havo geschiedenisles kreeg van Jan Verschoor. Ik weet niet eens meer waar de les over ging, maar plotseling hoorde ik hem zeggen: 'Wat vind jij ervan, Tanja?' Meerdere klasgenoten had den al geantwoord. Ik ging ervan uit dat ik toch niet gevraagd zou worden. Maar het gebeurde wel. Ik voelde me enorm overvallen, ontzettend dom, schaamde me vreselijk en stotterde dat ik het niet wist. Er schoot me niets te binnen. Verschoor moet gezien hebben hoe ik wor stelde met een antwoord, en vooral met mezelf. 'Weet je wat', zei hij, 'denk er thuis maar rustig over na. In de volgende les vraag ik het nog een keer. Ik weet zeker dat je dan wel een antwoord kunt geven.' En ik dacht na, thuis op mijn kamertje. Dagen lang. Zonder dat iemand het wist. Wie zou me ook kunnen helpen? De volgende les had ik een ant woord en meneer Verschoor vroeg ernaar. Hij gaf me zelfs een com pliment: 'Heel goed, Tanja.' Dat laatste had ik in geen tijden ge- hoord. Ik heb vier jaar lang geschiedenis en staatsin richting van hem gehad. Ik genoot van elke les. Zoog alle informatie in me op. Hij kon ook zo mooi vertellen. Toch is die ene les in de vierde klas van de havo de belangrijkste gebleven. Sinds die les be sefte ik dat ik een mening kon en mocht hebben. Ik realiseerde me daardoor na verloop van tijd dat mijn vader ongelijk had. Ik was niet dom. Het was vaak moeilijk en zwaar, maar uiteindelijk heb ik mezelf ontwikkeld en mijn talenten benut. Voor Jan Verschoor was ik misschien een van de vele leerlingen die hij had. Maar voor mij blijft hij de docent die me zelfvertrouwen gaf. Op de mulo in Tilburg kregen wij Nederlands van mevrouw Van Os- Knaapen. Ik praat dan over de jaren 50, waarin het niet gebruikelijk was dat een lerares met lippenstift en geverfde nagels rondliep tussen de nonnen. Zij was een sopraan bij Souvenir des Montagnards, een koor dat vaak uitvoeringen gaf. De koorleden zongen zowel opera- als ope rettemuziek. Ons gezin was ook muzikaal. Mis schien viel ik daarom als een blok voor deze lerares. Soms begeleidde ze het koor waarin ik zong. Al gauw wist ik te achterhalen wan neer ze optrad. Ik was 13 of 14 jaar en ging alleen naar de Tilburgse Schouwburg. Vol aandacht zat ik te luisteren en vol trots keek ik naar zowel de solozangers als het koor waarin onze lerares enthousiast meezong. Muziek werd hierdoor een passie voor mij. Ik zong in schoolkoren, leerde later piano en viool spelen en nu, op mijn oude dag, cello. Mede door deze basis kan ik mijn kleinkinderen laten zien en horen wat muziek voor iemand kan bete kenen. Ik ben dankbaar haar en haar gezel schap gekend te hebben. Wat zij mij heeft gegeven, zou ik graag willen doorgeven aan mijn kleinkinderen In het schooljaar 1945-1946 kreeg ik in de derde klas van de HBS Bergsin- gel te Rotterdam een nieuwe leraar Duits. Hij heette S.S. Noach en was zojuist teruggekeerd van een verblijf in de vernie tigingskampen. Hij had enkele jaren in de meest verschrikkelijke omstandigheden onder het Duitse juk geleden en was zijn hele familie kwijtgeraakt. Dat de man in de daaropvolgende jaren ons met groot enthousiasme inwijdde in de Duitse taal en letterkunde, ben ik nooit vergeten en bewonder ik nog steeds. 'Wat vind jij ervan, Tanja?' Deze vraag van leraar Jan Verschoor veranderde mijn leven. Miavanden Brand-deWijs, Rosmalen. Jacques van Eek, Maassluis. —Tanja Olijslager, Hengelo. 261 zaterdag 25 augustus 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90