Zuster Philoteria Boodsch appe nl i j s Ij e Blokfluit In september 1944 kwam ik voor het eerst in het aard- rijkskundelokaal. Ik was een beetje bang voor de leraar, want hij zou streng zijn en kon hard bulderen! Maar hij bleek de aardigste leraar die ik ooit heb gekend. Zijn manier van lesgeven vergeet ik nooit meer. In een van de eerste lessen gaf hij aanschouwelijk onderwijs over de wereldbol. 'Kijk', zei hij, 'dit is de aarde en dit zijn de meridianen en bij het ontstaan ervan kwam reus Koekoekvroedvroedloedoekoe en liep er met zijn grote laarzen overheen. Dat zijn nu de oceanen!' Hij gaf gezel lig les, vertelde veel en als wij vroegen: 'Meneer, dicteert u dat straks ook', dan antwoordde hij steevast: 'Nee!' Met als gevolg dat ik in mijn atlas, aan de randen van de land kaarten, dingen krabbelde die ik me nu nóg herinner en doorgeef aan mijn kleinkinderen. We hadden geen boeken. Alles werd mondeling uitge legd en gedicteerd. Voor een repetitie leerde je het dan nog eens goed. Ik weet nog precies wat hij zei als je geen antwoord kon geven op zijn vraag: 'Dat wist ik al toen ik op de kleuterschool zat bij zuster Philoteria!' Frans was altijd mijn beste vak, mede doordat ik zo'n bijzondere klik had met mevrouw Streef. Voor haar deed ik altijd net een stapje harder en dat resulteerde in een uitstekend cijfer. Ze trok mij nooit voor, want ik herinner me nog dat ik in de derde klas een spiekbriefje aan de binnenkant van mijn linkerhand had geschreven. Ze zag het en vroeg ijzig kalm: 'Zo, mevrouw Simons, schrijft u wel vaker uw boodschappenlijstje op uw hand? Gooi uw proefwerk maar in de prullenbak. U krijgt een 1 voor de moeite, au revoir\' Mevrouw Streef was geduldig en had van zo'n beetje alle vakken wel verstand. Zo ben ik ook een paar keer bij haar thuis geweest waar ze mij bijles Engels, schei kunde en wiskunde gaf, altijd met een bakkie thee met een koekje want anders kun je je niet concentreren. In de vierde klas ging ik met mijn ouders op vakantie naar Zuid-Frankrijk. De hele reis werd uitgestippeld door mijn lievelingsjuf, mevrouw Streef. Het was een fantastische vakantie. We hebben altijd contact gehouden. Tot op de dag van vandaag gaan wij nog een paar keer per jaar lun chen of koffiedrinken. Ik heb twee dochters van 4 en 7 jaar en die hoopt ze ooit de beginselen van de Franse taal te leren. Je l'espère! Van 1960 tot 1964 volgde ik bij de Dr. Schaepmanstichting in Hengelo de ulo. In die jaren was er een bijzondere leraar die geschiedenis- en muzieklessen gaf. Hans Sytstra, een gedreven leraar met een, voor die jaren, flamboyante haardracht. Hij was bijzonder geliefd. Hij had de natuurlijke gave om de leerlingen aan zich te binden. Hij gaf geestdriftig les. Vaak stopte hij even tijdens het lesgeven, pakte zijn blokfluit en speelde een paar fuga's van Bach voor de leerlingen. Daarna vertelde hij wie Johann Sebastian Bach was. Dit was in de begintijd van het tijd perk van The Beatles en The Rolling Stones. Velen vonden de muziek van Bach mooi, maar velen von den het ook maar niks. Ik vond het fantastisch. Later hoorde ik dat meneer Sytstra ook veel had gedaan voor de oprichting van jongerencentrum Baby- Ion in Hengelo. Hij vond dat er te weinig werd gedaan voor de Hengelose jeugd. Een aantal jaren daarna hoorde ik van zijn overlijden. Veel en veel te vroeg. Ik was er stil van. Ik ga elk jaar nog naar het Weihnachts- oratorium van Johann Sebastian Bach in de Sint-Plechelmusbasiliek in Oldenzaal. Drie jaar geleden bezocht ik in Leipzig het graf van Bach. Daar heb ik toch even moeten denken aan die leraar van mij met zijn blokfluit. Bij het lezen van de oproep dacht ik meteen aan de heer Van den Berg, aardrijkskundeleraar aan het Gemeentelijk Lyceum in Eindhoven. Gerrie Heijligers-Wooning, Eindhoven. Ik heb goede herinneringen aan juffrouw Streef van Franse les op het Thomas More College in Den Haag. Ik had les van haar van 1993 tot en met 1998. Ze was in 3 havo ook nog eens onze mentor. Renate Cocquyt-Simons, Wateringen. —Hans Nijhof, Hengelo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 89