De vele missers rond de zedenzaak van Jos Brech 7 Jos Brech verliet de Nederlandse scouting toen zijn verleden uitkwam, maar in Polen was hij welkom. „Volgende week zit ik met 150 kinderen in het woud. En dat zes weken lang..." w*-1 Spoedoverleg, gisteren bij de Poolse scouting. Deze week werd ook daar duidelijk wie zich al die tijd binnen hun gelederen had begeven. Jos Brech blijkt niet alleen verdachte van een kindermoord in Neder land, maar ook een zedendelin quent. In de Limburgse scouting werd Brechs vertrek afgedwongen toen zijn zedenverleden in 2002 aan het licht kwam. Volgens de politie was hij iemand 'die je niet bij de scouting moet willen hebben.' Maar in Polen wisten ze van niks. En daar begaf Brech zich de afgelo pen jaren veelvuldig en volop onder de kinderen, blijkt uit informatie die deze krant achterhaalde. Verhalen die Brech zelf online deelde over zijn belevenissen in Po len onderstrepen dat beeld én ge ven voor het eerst een inkijkje in de gedachten van Jos, de man die door zoveel mensen uit zijn omgeving in Nederland wordt omschreven als een zwijgzame man 'die je nooit echt leert kennen'. Enthousiast schrijft hij over zijn leven in Polen aan andere liefhebbers van het spel geocaching. 'Tussen de trainingen en programma's voor jongeren kampen door veel gehiket. Veel re gen en zon gehad, maar wat doet dat ertoe als je er maar zin in hebt en het avontuur lokt.' En, over zijn terugkeer naar Nederland: 'Tijd voor weer wat avontuurtjes dichter bij huis.' Er zijn zinnen die nu lugu ber klinken. 'Volgende week zit ik met 150 kinderen in het woud. En dat zes weken lang. Les De verontrustende lading voelt ook padvinder Maximilian Steinhoff, die Brech vorig jaar in juli ont moette op een kamp in Polen waar ook leden van de scouting waren neergestreken. „In het kamp in Lgin gaf Jos les, bijvoorbeeld in het aan leggen van een vuur. Hij was er te gast, wij hadden daar een scout kamp." Toen Jos vermist raakte, zette ook Steinhoff zich net als an dere leden van de Poolse scouting in om hem te vinden, bijvoorbeeld door lid te worden van de Face- bookpagina die daarvoor werd op gericht. „Het is voor mij een grote verrassing om nu te horen waar voor hij in Nederland wordt ge zocht." Dat laatste geldt ook voor de Poolse scouting. Brech dook daar op, vlak nadat hij bij de Neder landse scouting was weggestuurd. Hij gold in Polen als specialist in survival- en scoutingtechnieken en gaf daar dan ook les in. Hij was voor het laatst in Polen in de zomer van 2017 en vertelde de Poolse organisa tie dat hij in Nederland als leraar werkte. Volgens woordvoerster Anna Halatek zijn er op dit mo ment geen aanwijzingen dat Brech in Polen kinderen heeft misbruikt. „We gaan maandag verder overleg gen met de politie", aldus Halatek. Online bevestigt een kennis van Brech dat deze volop actief was bin nen de Poolse padvinderij, waar hij in veel kampen met scouts optrok. Uit online gegevens van Brech zelf blijkt dat hij steeds langere tijd in het land verbleef. Het lijkt erop dat Brech zelfs de taal leerde. Zo adviseert hij een an der: 'Vaak naar Polen gaan, dan komt de taal vanzelf goed.' Een an der voorziet hem op zijn beurt van een advies om de kinderen bij el kaar te halen, nadat Brech meldt met een groep kinderen het bos in te zullen gaan. Als Brech de choco- bananen maar tevoorschijn haalt, 'dan komen ze allemaal terug'. Brech was in 1985 betrok ken bij een zedenzaak, zo vertelde hij tijdens een ge tuigenverhoor in 2001. Het Regionaal Historisch Cen trum Limburg heeft een document aan Nieuwsuur verstrekt, waaruit blijkt dat de zedenzaak uit Nuth, Dat Brech van de lijst voor dna-onderzoek is gehaald is een misslag, verzuim waarbij twee jongens van 10 jaar betrokken waren, is ge seponeerd op voorwaarde dat Brech een proeftijd on derging van twee jaar. ech ter, toen in 2009 ruim hon derd mannen werden opge roepen om dna af te staan in het onderzoek naar de dood van Nicky Verstappen, zat Brech daar niet bij, tot ver bazing van De Vries en de familie: „Dat een scouting getipt wordt vanuit de poli tie bevestigt dat men een slecht gevoel had bij hem", zegt De Vries tegen deze krant. „Dan moet er een rood kruis achter zijn naam staan. Daarom is het onbe grijpelijk dat hij bij de eerst volgende mogelijkheid niet meegenomen wordt. En hij stond aanvankelijk wel op een langere lijst. Maar daar is hij weer vanaf gehaald. Dat is een misslag, ver zuim." De politie in Limburg kan niet melden waarom Brech is afgevoerd van de groslijst. Wel noemde de politiechef het woensdag 'met de kennis van nu een gemiste kans'. Een politie bron die eerder bij de zaak betrokken was meldt dat een zedenverleden niet au tomatisch tot een verden king leidt. „Het blijft lastig als je verder geen aanwij zingen hebt. Dat dna-pro- fiel was er lange tijd niet. En bij het onderzoek kwamen ze meerdere mensen tegen bij wie vermoedens of aan wijzingen waren van een zedenverleden." Volgens misdaadjournalist De Vries is de familie van Nicky 'emotioneel uitgeput' door alle ontwikkelingen: „Ze zijn ook opgelucht dat er eindelijk wat gebeurt, maar deze berichten geven hen ook het gevoel: potverdorie, die zaak had tien jaar gele den al opgelost kunnen worden." De Vries benadrukt wel dat het 'achteraf makkelijk praten is'. „Destijds ston den zo'n vijfduizend na men in het dossier." Vorig jaar kreeg Brech wel een oproep om dna in te leveren. Hij was een van de eerste 1500 geselecteerde mannen in het onderzoek. De man uit Simpelveld be loofde dat inderdaad te doen, maar hij verdween. DUIZEND TIPS zaterdag 25 augustus 2018 Carla van der Wal A Jos Brech gaf les in de Poolse scoutingkampen. Scouting Polen wist niets van zijn verle den. FOTOYOUTUBE Verbazing bij de familie van Nicky Verstappen en Peter R. de Vries. Ver dachte Jos Brech had vanwege een oude ze denzaak al veel eerder in het vizier moeten komen, zegt De Vries. „De familie heeft ook het gevoel: potverdorie, die zaak had tien jaar geleden al opge lost moeten worden. Niels Klaassen - Peter R. de Vries, misdaadjournalist De politie heeft dik duizend tips ontvangen in de zaak- Nicky Verstappen. Driekwart gaat over de mogelijke verblijf plaats van Jos Brech, of van en over mensen die hem mis schien nog hebben gezien. In april en mei zou Brech nog onder valse namen hebben in gelogd op internet. Het is niet bekend of de Limburger daad werkelijk zelf ingelogd heeft, maar Peter R. De Vries spreekt van 'interessante informa tie': „Dat maakt zijn laatste le vensteken een stuk recenter. We komen dichterbij." De Vries heeft de informatie overgedra gen aan de politie. Brech is sinds april officieel vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7