BV De Liefde Wet lo JeUCófett^ Over gemak en ongemak in een relatie. Sammie (58) koos als 15-jarig meisje voor Jozef (nu 63). Ze vindt hem nog altijd een lot uit de loterij en noemt haar huwelijk 'rustig - niet gezapig, maar relaxed'. C 0^1 ij d Qfl/c 2ifn ongeloof Ik was jong en beïnvloedbaar, en na veel discussies in het niet-gelovige gezin van Jozef begon ik zelf ook te twijfelen. 'Denk je echt dat God miljoenen mensen aan kan horen?', vroegen ze. Ik wist het niet meer zo zeker en ben uit de kerk gestapt. Wat me meer bezighield was huwelijkje spelen, ik vond het spannend en leuk om een eigen huishouden te run nen. Omdat ik van toeten noch blazen wist, deed ik gewoon na wat mijn eigen schoonmoeder deed. Zo was Jozef het gewend, dus zo kon ik hem verwennen, dacht ik. Ik maakte de macaroni die zij maakte en ging niet naar de winkel in mijn eigen dorp, maar haalde de boter- O hamworst bij haar slager en de soep- Q groenten bij haar groenteman. Zij poetste i- elke dag het hele huis, dus stond ik ook o dagelijks op een trapje om de kasten uit ra te soppen. Ik vond het leuk om op die manier mij n plekj e te veroveren inde - wereld van de gehuwden. Z Toen we eenmaal een dochter hadden jjj en ik een baan kreeg, vond ik gaandeweg te mijn eigen stijl van huishouden. De kas- q ten soppen doe ik nu nog maar een keer Z per jaar, en Jozef is vaak degene die op- ruimt, stofzuigt en kookt. Hij is een lot uit de loterij, vind ik nog steeds - een ontzettende lieverd die me altijd steunt. J2 Ook toen ik als donderslag bij heldere eÏ hemel mij n geloof terugvond, heeft hij niet geprobeerd me daarvan af te bren gen. Het was tijdens een optreden van mijn koor in een kerk dat ik opeens voelde: God bestaat. Hij is bij mij. Ik was 35 jaar en dat gevoel is nooit meer ver dwenen. 'Wat heb jij nou?', vroeg mijn man, toen ik zwaar onder de indruk thuiskwam. Maar hij respecteert mijn hervonden geloof, omdat het mij geluk kig maakt. Hij is nog wel mee geweest naar de kerk, om te kijken wat voor types daar zaten en of ik niet geïndoctrineerd werd. Natuurlijk zou ik hem God ook gun nen, maar ik geloof voor mijn hele gezin. Ik heb het huis niet volgehangen met kruisbeelden, sla mijn man niet om de oren met bijbelteksten en heb ook het bidden aan tafel niet ingevoerd. Als ik zondag naar de kerk ga, blijft Jozef thuis en als ik op de bank naar een online- kerkdienst kijk, zit hij er gezellig naast met een boek. Als ik maar niet verwacht dat hij zich bekeert, vindt hij het best. Na al die jaren hebben we elkaar van binnen en buiten leren kennen en kunnen we elkaar de ruimte geven om ons eigen ding te doen. Ons huwelijk is rustig - niet gezapig, maar relaxed. Toen mijn dochter 15 jaar was, dacht ik weieens: 'Tjee, toen had ik mijn man al. Wat jong!' Zij heeft meerdere relaties gehad en dat heeft ook zo z'n voordelen. Ze weet beter wat er op de markt is dan ik, en wat ze wel en niet wil. Toch heb ik er geen spijt van dat ik aan mijn eerste vriendje ben blijven hangen. Ik krijg nog steeds vlindertjes van Jozef. 'Ah, hij is wakker', denk ik blij, als ik hem 's och tends de trap afhoor komen. Ik zou het niet anders willen." 41 magazine 15 Huwelijkje spelen, dat wilde ze graag I ozef is mijn eerste en enige I liefde. Ik was 15 jaar toen we I verkering kregen, een meisje K-S uit een katholiek gezin. Hij was vijf jaar ouder. Mijn ouders hadden er geen problemen mee; een jaar later mochten we al samen op vakantie. Ze gaven me een brief mee waarin stond dat ik als minderjarige hun toestemming had. Zodat we onder weg geen problemen zouden krijgen. Vier jaar later trouwden we. H De echte namen van Sammie en Jozef zijn bij de redactie bekend. Ook geïnterviewd worden over je relatie? magazine@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79