EEN BEETJE ONREDELIJK HEID EN WILLEKEUR MAG BEST „Dat is een beetje mal gegaan. Ik had ooit het plan opgevat leraar Engels te worden in Tokyo, samen met een vriend. Het avontuur lonkte. Dat leraarschap in Tokyo werd het niet, maar ik maakte wel een reis door Azië. Daarbij kwam ik terecht bij een tehuis van Moeder Teresa en dat maakte veel indruk. Toen ik terug was in Nederland heb ik een sollicitatie brief gestuurd naar Maatschappij Zand bergen, die moeilijk opvoedbare en uit huis geplaatste jongeren opvangt. Daar wilden ze me wel hebben, als pedago gisch medewerker in een opvanghuis voor die pubers." „Het belang van sport bijvoorbeeld. Kin- deren die sporten zijn sociaal vaardiger, gezonder, emotioneel stabieler en ze leren sneller en beter. Maar als mijn kin deren zouden zeggen dat ze zich hele maal op muziek willen storten, dan zou ik daar ook vrede mee hebben, hoor. Als er maar iets gebeurt in wat we het derde milieu noemen. Je hebt thuis, je hebt school en het derde milieu. Daaruit is heel veel ontwikkeling van je identiteit te halen. Wij wonen dicht bij een tennisbaan, maar met tennisen zijn de jongens ge stopt. Ze voetballen nu alleen nog. Ze vonden tennis, mijn sport, niet meer zo leuk." „Dat is een te zwaar woord. Als er aan de onderkant wat afgaat en er komt aan de bovenkant wat bij, dan blijft de hoeveel- Paspoort Steven Pont Privé heid materie hetzelfde. Dat is in het hele leven zo. Ik ben het tennis kwijt bij de jongens, maar er is aan de bovenkant wat bijgekomen. Namelijk kinderen die hun eigen leven vormgeven. Daar geniet ik ook van. Helemaal niet meer sporten zou ik ingewikkelder vinden." „Jawel, maar tolerantie en verwaarlozing liggen dicht bij elkaar. Alles in gepaste hoeveelheden, zeg ik altijd. Opvoeden is een beetje intelligent vooruit struikelen. Een kind heeft daarin recht op een beetje willekeur en onredelijkheid. Stel je voor dat een kind pas op z'n 18de voor het eerst onredelijkheid tegenkomt. Die weet niet wat hem overkomt. De perfecte op voeding bestaat niet. Daarom praten we tegenwoordig over goed-genoeg-ouders. Ik merk dat als je dat zegt, er door ouders een zucht van verlichting wordt ge slaakt." „Hoe zorg ik dat mijn kind naar me luis tert? Dan zeg ik dat je dat doet door te snappen dat wat jij zegt rationeel is, en wat een kind doet vaak emotioneel is. Kinderen spreken de rationele taal nog niet. Stel, jij zegt: 'Kom, we gaan eten', en het kind blijft spelen. Dan is de impuls om te blijven spelen bij het kind gewoon groter dan de impuls om te gaan eten. Een kind heeft de kracht nog niet die impuls te onderdrukken. Dat los je op door het te halen, of al eerder te zeggen: 'we gaan over vijf minuten eten'. Je moet ze wel leren hoe je met elkaar omgaat. Je gaat hun gedrag beïnvloeden. Niet uit frustratie, maar zoals een olifant met haar slurf een kleintje bij de groep houdt, zachtjes van achteren een beetje sturend." „Nee, Margreet heeft ook sterke ideeën over hoe je kinderen naar de volwassen heid brengt. De goden zijn geloofd en geprezen, dat loopt gelijk met hoe ik daar tegenaan kijk. We vinden het ook allebei leuk om het over de opvoeding te hebben. Margreet is van nature altijd op zoek naar wat er in een ander leeft. Daar door wordt opvoeden vanzelf een stuk makkelijker. Als je iemand begrijpt, ook U heeft lang met moeilijk opvoed bare kinderen gewerkt. Vanwaar die keuze? Wat heeft u overgenomen uit de opvoeding door uw ouders? Stelde u dat teleur? Geboren 17 juni 1962 in Amsterdam. Opleiding Pedagogische academie en studie (ontwikkelings)psy- chologie aan de Universiteit van Amsterdam. Loopbaan Begint als invaller in het onderwijs, was baas van een speeltuin en werkt voor Moeder Te resa in India. Daarna pedago gisch medewerker en manager bij een behandelingshuis voor uit huis ge plaatste pubers. Sinds 2000 zelf standig onderne mer. Publicist, trainer, spreker, columnist in onder meer AD en Het Parool. Auteur van boeken als Men senkinderen en Sociaal? Vaardig! Trad op als de ex pert in het EO-tele- visieprogramma De opvoeders. Woont samen met radiojournalist Mar- greet Reijntjes, met wie hij twee zonen heeft van 16 en 14 jaar. Moet je kinderen soms ook maar een beetje laten? Welke vraag stellen ouders u het vaakst? Laat uw vrouw de opvoeding over aan u, de expert? 121 zaterdag 25 augustus 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76