Ugbert Jan In een vorig leven stond Egbert Jan voor de klas als leraar Nederlands. Hij herinnert het zich als de dag van gisteren. De klas is braaf aan het werk geto gen, maar uit het niets laait het gekeuvel op, als een wolk stoom uit een IJslandse geiser. Heel onschuldig, het is een lieve brugklas en ik ben de mentor. „Hela, hou 's op", zeg ik quasi bozig. „Opeens allemaal tegelijk praten, daar heb ik een broertje dood aan." Er schuilen duivels in ons onder bewuste. Nooit gebruik ik die uitdruk king, waarom nu wel? Silvie kijkt me aan, de tere trekken van haar jonge gezicht veranderen bijna niet. De krukken leunen tegen haar tafelblad. Laat de grond zich openen, moge ik weg zakken tot in de diepste krochten. Silvie is net terug uit het ziekenhuis, waar ik haar een week eerder heb opge zocht. Ze is zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeluk. Haar broertje is om gekomen. Elke dag komt de docent in situaties te recht waarop geen opleiding hem of haar heeft kunnen voorbereiden. Zelf kreeg ik eind jaren 70 mijn bevoegdheid vrij makkelijk: een serie van tien colleges pe dagogie met 250 man en een stage van vijf keer twee dagen op een lyceum. Nu is de opleiding meer gedegen. Niettemin, de echte lessen leer je pas in de praktijk. Dan blijkt dat dertig pubers met jou kunnen doen wat zij wil len, behalve als je met kunst- en vlieg werk voorkomt dat dat besef tot ze doordringt. Laat je dat wel gebeuren, dan draai je het nooit meer terug. Je handelt uit liefde voor de kinderen, maar dat laat je niet altijd merken. Je stelt duidelijke grenzen, maar blijft flexibel. Je wordt nooit kwaad, maar doet soms alsof. Je houdt je altijd op de vlakte, toch mag je soms kwetsbaar zijn. Een enkele keer vind je dat je ze onzinnige dingen moet bijbrengen, maar dat laat je niet merken. Zo simpel eigenlijk. In het begin deed ik het allemaal fout. Twee jaar lang had ik het moeilijk in een 4-, later 5-havo. Uitgerekend aan deze groep mocht ik na het examen de diplo ma's uitreiken. En kijk, daar zag ik ze al zitten in het lokaal, met hun ouders, in zondagse kle ren, en ook een stuk of zes grijnzende collega's die eens lekker gingen toekij ken hoe ik dat zou aanpakken. Alle aan wezigen wisten ongetwijfeld wat een puinhoop het was geweest in die twee jaar. De diploma's en cijferlijsten zaten voor elke leerling in een plastic hoesje, en de stapel hoesjes had ik onder mijn arm toen ik, nerveus, nog even snel het toilet in stapte. Zo'n stapel plastic kan makkelijk onder een arm wegglijden. Dat bleek ook wel. Even later stond ik verwoed te deppen. Geel vocht was tussen de flappen van de hoesjes gekropen. Ach ach, het onderwijs valt niet mee. Herrie In de klas ra Reageren? magazine@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (25) en een zoon (23). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. 61 zaterdag 25 augustus 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70