tt Ifc Nog steeds optelevisie 22 ZE ONDERSCHEIDING GOUDEN SPELD Dierenarts uit Heinkenszand blikt terug op twintig jaar als teamveterinair bij het Nederlands jeugddressuur- team. „Ik heb altijd ontzettend genoten van de sport en de professionele instelling van de jeugd." Altijd maar bezig, be trokken en zeer ge passioneerd. Dat is typerend voor die renarts Henk van Dijk (68) uit Heinkenszand. Vorig jaar deed hij toch een stapje terug en nam hij na twintig jaar afscheid als teamveterinair van het Neder landse jeugddressuurteam. On langs werd hij met een gouden speld door de KNHS - de Neder landse hippische sportbond - be dankt voor zijn inzet. „Kom maar direct na het avond spreekuur", zegt Van Dijk als we hem vragen of hij wil vertellen over zijn tijd als teamveterinair. Want ook al is hij de moderne pensioengerechtigde leeftijd al ge passeerd, zijn praktijk voor kleine huisdieren en paarden draait nog op volle toeren. „Stoppen? Ik heb net een nieuwe auto gekocht, dus ik moet nog wel door. Nee, ik vind het gewoon nog te leuk om te doen." Dat hij toch gestopt is als team veterinair heeft alles te maken met een ongeval in 2016. Het paard van Van Dijk sloeg op hol, terwijl hij erachter op de menwagen zat. „Ik ben toen via een kleine luchtreis met mijn hoofd op de straat be land. Ze zijn vervolgens in het zie kenhuis drie dagen met me bezig geweest. Ze dachten dat ik het niet zou halen. Ik had zwaar hersenlet sel, een klaplong, een evenwichts stoornis, van alles. Ik heb ongeveer een halfjaar gerevalideerd en het gaat weer goed met me." Dan grijpt hij naar zijn hoofd. „Die emotie, die spanning die bij het werk als teamveterinair hoort, die kan ik niet meer aan. Ze heb ben vanuit de KNHS nog aan me proberen te trekken. Ze vonden dat ik moest doorgaan, maar ik wilde niet meer." In zijn werk als dierenarts zijn pauzes hem vreemd. Als hij door moet, gaat hij door. Al is hij om zes uur 's morgens opgestaan en moet hij om drie uur 's nachts nog naar een koliekgeval (ernstige buikpijn bij een paard). „Als het moet, dan moet het", is zijn motto. Dus ja, als Van Dijk zuchtend uit het - dit maal niet ver uitgelopen - spreek uur komt, schuift hij direct aan voor het interview. „Wat wil je weten?", vraagt hij. Na een korte uitleg over de bedoeling van het gesprek brandt hij los, om vervol gens twee uur lang niet meer te stoppen met praten. „Tjonge, ik heb zoveel mooie dingen meege maakt. En we zijn in elk puntje van Europa geweest." EK's Met 'we' bedoelt Van Dijk naast het team ook zijn vrouw Marjan, want die reisde de eerste vijftien jaar altijd mee als hij naar een Eu ropees kampioenschap ging. EK's, daar draait het om bij het jeugd dressuurteam. Van Dijk was als teamveterinair de hele dag bezig. „Je staat overal bij: het losrijden van de paarden, het uitstappen en je bent op stal. Ik was vaak van 's ochtends zeven uur tot 's avonds Soms was mijn aanwezigheid al genoegvoorde ruiters en amazones tien uur continu bezig. Dat was ook gelijk mijn sterke kant, ge woon er zijn. Soms was mijn aan wezigheid al genoeg voor de rui ters en amazones. Want het is zo veel meer. Er speelt ook emotie mee. Joyce Heuitink, die nu bondscoach is van het paradres- suurteam, zei bijvoorbeeld altijd: 'Als Henk er maar is, dan is het goed'." Het betekende ook wel eens dat Van Dijk een schouder bood om op uit te huilen, of even goede ge sprekken met iemand voerde als die de moed liet zakken. „Ik heb altijd ontzettend genoten van de sport en de ontzettend professio nele instelling van de jeugd. Die is zo kundig op dat niveau, er zitten echt talenten bij. Je kent iedereen, ook de ouders, en je komt die mensen overal weer tegen. Het werk als teamveterinair heeft niets te maken met je gewone vak als dierenarts. Het is een heel an der leven." Hij heeft passie voor de sport, maar het puzzelen vindt Van Dijk het leukste aan zijn vak. „Ik had ANEKDOTE net een hond op de behandeltafel en heb geen idee wat het dier man keert, maar morgenochtend wil ik het weten." Tijdens de EK's moest Je kent iedereen, ook de ouders, en je komt die mensen overal weer tegen hij vaak razendsnel handelen. Als hij zag dat een paard niet lekker liep in de losrijdring bijvoorbeeld. Dan ging hij als de wiedeweerga op zoek naar een oorzaak en zorgde hij dat hij er nog wat aan kon sleutelen. „Het is de kick: zor gen dat die paarden fit zijn." Geheim Het was dan ook Van Dijks taak als teamveterinair: zorgen dat de paar den optimaal fit to compete waren. „En dat begon in mijn geval al 's morgens, als de paarden gevoerd werden. Ik keek of ze allemaal goed aten, of ze gezond oogden. En zo niet, of ze nog iets extra's nodig hadden." Juist die extraatjes, daarin zit het geheim. „Dat zou je wel willen we ten hé?", zegt zijn vrouw. Ze maakt ermee duidelijk dat we er niet ach ter zullen komen. Van Dijk bena drukt dat hij een paard niet op pijnstillers de ring in liet gaan. „Het moet wel diervriendelijk blij ven." Binnen de grens van het do- pingbeleid blijven, dat is hem steeds gelukt bij de controles. Maar kom bij hem niet achteraf aanzetten dat een paard toch posi tief bleek. „Dat ze Lance Arm strong - de wielrenner - achteraf nog pakken op iets dat al duizend keer onderzocht is en zijn me daille afpakken, daar kan ik niet tegen. Je moet iets op het moment zelf onderzoeken en niet achteraf. Maar dat vind ik." zaterdag 25 augustus 2018 GO Henk van Dijk: 'Zorgen dat die paarden fit zijn, dat is de kick' Valeska Nastaly Heinkenszand Henk van Dijk: „Dat ze Lance Armstrong - de wielrenner - achteraf nog pakken op iets dat al duizend keer onderzocht is en zijn medaile afpakken, daar kan ik niet tegen." foto johan van der heijden -Henk van Dijk Henk en Marjan Van Dijk zijn echte sportliefhebbers. Vooral als er grote wedstrij den zijn in de paardensport, zoals de Olympische Spelen, proberen ze erbij te zijn. „In Sydney won Jeroen Dub beldam in 2000 goud. Ik pakte een Nederlandse vlag van iemand af en rende met die vlag boven mijn hoofd van de tribune af. Het kwam op het NOS-journaal en het wordt nu nog wel eens uitge zonden op tv." -Henk van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58