De bouw in cijfers 4 KLUSSER GEZOCHT Een dakkapel laten zetten of een stukadoor inschakelen voor de buitengevel? De wachtlijst voor dit soort klussen loopt snel op. Bouwbedrijven hebben zo veel werk, dat vooral grotere klussen pas na minimaal drie maanden kunnen worden ingepland. Sommige bedrijven nemen zelfs geen nieuw werk meer aan. kV udy Evers, dakdek ker bij Primodak in Utrecht, laat weten dat zijn be drijf al twee maan den geen nieuwe klussen aanneemt. „Het was vorig jaar hectisch, maar 2018 is extreem. Zeker na de heftige storm in januari kregen we veel schademeldingen. We zijn nog steeds beschadigde daken aan het herstellen. Dat zijn klussen naast je reguliere werk." De topdrukte heeft tot gevolg dat Evers alleen zijn vaste klanten helpt, voor nieuwe klanten is voorlopig geen ruimte. „Onlangs had ik een dame aan de lijn van wie het dak lekte. Ze was in tra nen, want wij waren al het vijfde be drijf waar ze nul op rekest kreeg. Ze W\. Het lijkt wel of heel Nederland zijn huis aan het verbouwen is klonk inmiddels behoorlijk rade loos", aldus Evers. Een telefonische rondgang langs veertig dakdekkers, timmerlieden, stukadoors en schilders leert dat de wachttijden niet alleen in de Rand stad fors oplopen, maar in heel Ne derland. Sommige bouwbedrijven zijn zo druk dat ze de telefoon niet eens opnemen. Als ze het wel doen, is de boodschap overal hetzelfde: meer dan genoeg werk! Bij stukadoorsbedrijf Broeren en Van Osch in het Brabantse Sint-Mi chielsgestel bijvoorbeeld. Ook deze stukadoors hebben een wachtlijst. „Als je je buitengevel wilt laten stu ken, ben je in het voorjaar van 2019 aan de beurt. Het lijkt wel of heel Ne derland zijn huis aan het verbouwen is", aldus Michel Broeren. Volgens de stukadoor heeft het voorlopig geen zin af te dingen op de prijs. „Tijdens de crisis was dat mogelijk, nu niet Bel op tijd! Zeker voor het grotere werk, voor kleinere klussen valt altijd wel wat te regelen GROEISPURT meer. Dan mogen ze een ander be drijf bellen. Het is terecht dat de ta rieven voor ons werk omhooggaan, want we hebben lange tijd onder de prijs gewerkt. Tien jaar lang ging het beroerd in onze bedrijfstak." Broeren is samen met timmerman Wim Giesbers bezig met de renova tie van een huis in Nijmegen. Hij merkt dat het nu al lastig is voldoen de vakmensen te vinden. „Laat staan over een paar jaar. De gekte in de bouw duurt nog wel even en veel col lega's zijn begin 60. Die zijn binnen vijfjaar allemaal weg. Door de crisis zijn er veel minder mensen in onze sector werkzaam, dat tekort los je niet in een paar jaar tijd op. Dus ik vrees dat de consument nog lange tijd veel geduld moet hebben." Norbert Rijnbeek van timmerbe drijf J. den Heijer uit Den Haag geeft aan dat mensen de klussen aan hun huis goed moeten inplannen. „Bel op tijd! Dat is de belangrijkste tip die ik kan meegeven. Dat geldt zeker voor het grotere werk, voor kleinere klus sen valt er altijd wel wat te regelen. We zijn best flexibel, maar als er een half huis moet worden vertimmerd, is het een ander verhaal. Daarnaast zijn we ook afhankelijk van onze le veranciers van bouwmaterialen. Daar staat de nodige druk op. Beton, maar ook specifieke producten zoals deu ren zijn niet aan te slepen. Hierdoor lopen de wachttijden ook op", aldus Rijnbeek. Zelfs een flexibel bedrijf als Klus- Heeren moet alle zeilen bijzetten om de planning bij te houden. „Wij wer ken met honderd gepensioneerde vakmensen. We zijn flexibel inzet baar in heel het land, maar ook wij moeten vaker 'nee' verkopen. Spoed- klusjes lukken meestal nog wel bin nen een paar weken, daar zorgen we gewoon voor", aldus Mark van der Stok namens de bouwvakkers op leeftijd. Nu de economie blijft aantrekken, is de verwachting dat bouwbedrijven ook in 2019 een extreem druk jaar voor de boeg hebben. Vooral de dak dekkers 'vrezen' de komende winter periode. Dakspecialisten Matthijs Heijkamp uit Gouda en Rudy Evers uit Utrecht voorspellen meer lek kende dakgoten. „Door de hitte van deze zomer zijn de naden van zinken dakgoten uitgezet. Als het straks koud wordt, zet het zink juist de an dere kant op. Hierdoor zullen er meer lekkages optreden", aldus de dakdek kers. Ondanks de extreme drukte, blij ven de meeste klussers er rustig on der. „We hebben maar twee handen, het is even niet anders. Deze situatie is het vervelendst voor de klant, want die wordt qua geduld behoorlijk op de proef gesteld." zaterdag 25 augustus 2018 GO 'Druk? Een understatement, het is gekkenwerk in de bouw' Sanne Schelfaut Utrecht K V - Michel Broeren (stukadoorsbedrijf) - Norbert Rijnbeek (timmerbedrijf) De orderportefeuille voor de totale bouw is in augustus ge stegen tot ruim elf maanden (11,5). Dat is de langste periode in dertig jaar. Het aantal banen in de bouw stijgt. De sector biedt dit jaar werk aan 444.000 personen. Dat is een toename van 3 pro cent ten opzichte van 2017. Bijna 36.000 bouwvakkers die na 2008 uit de sector waren verdwenen, zijn in 2017 terug gekeerd. Een op de tien arbeidskrach ten op de bouwplaats is buiten lander. Het gaat voornamelijk om bouwvakkers met een Pool se, Bulgaarse of Turkse nationa liteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4