.V 12 WEE Na een lange, drukke politieke loopbaan is Karla Peijs terug in Harmeien. Ze is er voorzitter geworden van het dorpshuis. Een flinke stap terug? „Integendeel, het dorpshuis is heel belangrijk voor de dorpsgemeenschap. En ik vind het heerlijk me er voor in te zetten." REPORTAGE KARLA PEIJS Als dorpshuis praten we over 6000 euro terwijl ik als minister 6 miljard als budget had e is voorzitter van het Agro-logistieke Cluster (zes bedrijventerreinen in het Westland), voor zitter van de raad van toezicht van de stichting Exploitatie Grote Kerk Veere (cultuurhuis) en lid van de Raad van Commissarissen Zeeland Refïnery (raffinaderij). En ze is decennia lang actief geweest in de politiek, achtereenvolgens als lid van de Provinciale Staten van Utrecht, lid van het Europees Parlement, minis ter van Verkeer en Waterstaat en commissaris van de koningin in Zee land. Karla Peijs (73) had ook op haar lauweren kunnen gaan rusten. „Dat is niks voor mij. Als ik achter de gera niums ga zitten, gaan de geraniums dood." Al woont ze er niet meer, Zeeland heeft ze nog steeds in haar hart ge sloten, zegt Peijs (73). „Ja, een heer lijke provincie. Ik heb het er altijd naar mijn zin gehad. Iedereen kende me daar ook. Bij mijn voornaam. Ik ben mijn hele leven overal Karla ge weest. Echt. Ik woonde in de bin nenstad van Middelburg. Ik zette een keer mijn kliko aan de stoep rand, komt de vuilnisman langs: 'Hé Karla, woon jij hier?!' Dat is toch leuk?" Dat ze het juist daar zo naar haar zin heeft gehad, komt, denkt ze, door haar achtergrond. „Ik ben een Bra bander. Geboren in Tilburg." Het is nog te horen aan haar tongval. „En wat meespeelde: ik ben niet zo for meel. Daar reageerde Zeeland wel op." Toeval Ze was er commissaris van de konin gin. „Een mooie baan, en bepaald geen luizenbaan. In Zuid-Holland kent geen mens je als commissaris van de koning. In Den Haag zit de re gering, de Eerste Kamer, de Tweede Kamer, de Raad van State, allerlei in ternationale instanties. Dan ben je als commissaris van de koning on zichtbaar. In Zeeland heb je alleen maar de commissaris en verder nie mand. Daar kijkt iedereen naar dus naar de commissaris van de koning." Hoe leuk ook, ze koos in 2013 niet voor een herbenoeming. „In het jaar daarvoor hadden we een ontslag ronde waarbij 160 ambtenaren van 57 jaar en ouder eruit gingen. Ik vond dat ik dan niet op mijn leeftijd kon zeggen dat ik nog wel een paar jaar door wilde." Peijs rolde dik veertig jaar geleden min of meer bij toeval in de CDA-po- litiek. Ze werd benaderd om voorzit ter te worden van de afdeling voor de partij in het toen nog zelfstandige Harmeien. „Ik had een afgebroken studie Nederlands aan de Universi teit van Nijmegen. Mijn twee kinde ren zijn kort na elkaar geboren, dus van studeren kwam toen niks meer. In 1975 brak ik mijn been bij een ski ongeluk. De genezing heeft wel een jaar geduurd. Dan zit je een keer te denken: Karla, waar ben je mee bezig. Wat wil je? Niemand zit te wachten op een vrouw met twee kinderen en een afgebroken studie." Ze besloot een nieuwe studie op te pakken: sociologie aan de VU in Am sterdam. „Op een feestje in onze straat kwam ik in die tijd de toenma lige Utrechtse gedeputeerde Bert van Wijnbergen tegen. Hij vroeg me of ik in het bestuur van het CDA in Har- melen wilde komen. Dat kwam op het goede moment. Door de studie sociologie krijg je grotere belangstel ling voor wat er in de maatschappij gebeurt. Dat zit nu eenmaal ingebak ken in die studie." Europa Daarna ging het relatief snel. „Ik werd benaderd om op de CDA-lijst te komen voor de verkiezingen van de Provinciale Staten van 1982." Dat lukte ook, maar hogerop lokte Peijs niet. „Ik weet niet waarom, maar ge deputeerde worden leek me niets. Het trok me niet." Het CDA zag ech ter volop potentie in de Harmelense. Ze werd kandidaat voor het Europees Parlement en gekozen in 1989. „Veer tien jaar gedaan. Dat doe je ook niet voor even. Eer dat je door hebt waar het allemaal om gaat, zijn die eerste vijfjaar al voorbij." In Nederland wordt vaak te neer buigend gedaan over Europa, vindt ze. „Je moet juist je aller-, allerbeste mensen naar Brussel sturen. En dat doet Nederland niet. De Tweede Ka mer ziet 'Europa' als concurrentie. De Tweede Kamer heeft het al zo druk met Nederland, die kan niet heel Europa erbij nemen. Ik heb dat nooit begrepen, maar zo zit het wel. Jarenlang heeft Mark Rutte zich ook tegen Europa afgezet. Nu hield hij pas een toespraak voor het Europees Parlement en zei dat er niets beters is dan Europa. Dan denk ik: had dat nou maar eens wat eerder ontdekt." Giganten Al valt er best wat op de Europese Unie af te dingen, grosso modo spreekt Peijs van een goede constel latie. Ze snapt de geluiden om Eu ropa de rug toe te keren dan ook niet. „Wat moeten wij als Nederland al leen in een wereld die bestaat uit gi ganten als China, de Verenigde Sta ten, Zuid-Amerika en Azië. Als we allemaal uit elkaar vallen in Europa, zie je dan Nederland al een handels akkoord sluiten met de VS? We ko men dan nergens. Ik weet nog dat, toen ik weg ging als minister van Verkeer en Waterstaat, India net een plan op de markt had gegooid voor tachtig luchthavens. Tachtig luchtha vens! Wij praten verdorie 25 jaar over één luchthaven." Minister Hetzelfde geldt, zegt ze, voor de sen timenten rond de gulden. „Geert Wilders wil af van de euro en terug naar de gulden. Want dat was ten minste een sterke munt. De gulden is nooit een sterke munt geweest. Er was een sterke mark. De Duitsers hebben een sterke munt gehad. Daar hebben wij ons aan vast gehouden. Eén keer, begin jaren tachtig, hebben we de koppeling losgelaten. Dat heeft ons als Nederland jarenlang geld ge kost. Ik beweer niet dat alles van Eu ropa goed is. Maar we zijn wel beter af mét dan zonder Europa." Na Brussel werd ze in 2003 minis ter van Verkeer en Waterstaat. „Ik was daardoor verrast. We zaten met wat parlementariërs aan het einde van een vergaderdag wat na te pra ten, toen een medewerkster langs kwam en zei dat mijn naam al sinds 14.00 uur die dag op internet stond." Peijs was eerder al eens gevraagd als staatssecretaris voor buitenlandse handel. Dat zag ik niet zo zitten: weer een baan met veel reizen. Bovendien was dat het eerste kabinet Balke nende. Dat was het kabinet met Her man Heinsbroek (LPF, red.). Hila risch, maar geen serieus kabinet." Nu haar naam opnieuw werd ge noemd, maar dan als minister van Verkeer en Waterstaat, hapte Peijs wel toe. „Dit was kat in het bakkie. Ik ging aan de slag met transport. En vooral met verkeersveiligheid, iets wat me na aan het hart lag. Wanneer zaterdag 25 augustus 2018 GO 'Ik ga niet achter de geraniums zitten' Ruud F. Witte Karla Peijs in haar drie bestuurlijke functies als europar lementariër voor het CDA, minister van Verkeer en Water staat en bij haar in stallatie als commis saris van de koningin (van boven naar be neden). FOTO'S KIPPA, JOEL VAN HOUDT/ANP EN LEX DE MEES TER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48