Kruising Sloeweg (N62) weekend dicht M Sensoren meten bezoek in winkelstraat 8 www.pontendam.nl Onlangs kwam de tentoonstelling '25 jaar Kunstschouw' in het Zierikzeese Stadhuismuseum voorbij. Er zijn in die stad nog twee exposities die ik kan aanraden. PONTENDAM AANRADERS IN ZIERIKZEE Om te beginnen de presen tatie Omnia Temporaria (Alles Tijdelijk) van Rosa- linde van Ingen Schenau in de Dikke Toren. Een installatie die haar vaste thema indrukwekkend verbeeldt. Bloemen staan centraal in haar werk. Symbolen voor schoonheid, kwetsbaarheid en tij delijkheid. Voor je de talloze trap treden opgaat, krijg je van de sup poost een bloem aangeboden. Die mag je, eenmaal op de top van de toren aangekomen, door een ope ning naar beneden laten zweven. Zo word je ook praktisch betrok ken bij de tentoonstelling. Maar eerst kom je in een ruimte waar al leen een lichte doek hangt van gi gantisch formaat. In de stof zijn subtiel bloemmotieven geweven. Je wordt uitgenodigd op een knop te drukken, waarna het duister wordt. Na een paar minuten zie je een bloemstilleven oplichten. Dat weer verdwijnt als het licht aan gaat. Een mooi beeld van leven tussen licht en donker. Een flinke klim brengt me in nog zo'n ruimte. Daarin - opnieuw op groot formaat - een projectie: een ver snelde weergave van ontluikende bloemen, elk in eigen tempo transformerend van kleurige kracht tot verdorde materie. Een boeiend schouwspel. Dat mij wel wat melancholisch stemt. Op de top aangekomen krijgt het uitzicht een andere lading. Meer dan ge woonlijk besefik mijn plaats in tijd en ruimte. Ik zie eeuwen be woning onder me liggen. En in de verte de uitgestrekte watervlakte van de Oosterschelde, met water dat al stroomde, golfde en schit terde voordat er sprake was van wat voor levensvorm dan ook. Ik zie mijn bloem langzaam richting de aarde gaan. Een herinnering Van Ingen Schenau heeft de mogelijkheden van de plek uitstekend benut aan dat ik hier was. Velen zijn mij voorgegaan. Zo wordt deze instal latie een ervaring. Van Ingen Sche nau heeft de mogelijkheden van de plek uitstekend benut om haar verhaal opnieuw indringend te vertellen. In Galerie Het Moment zag ik werk dat prachtig aansluit bij deze installatie. Suus Suiker combi neert pigment, olieverf en bijen was tot composities waarin spet ters, vlekken en lijnen tegelijker tijd fragmenten van ongeordende materie zijn en zich vormen tot bosschages en bloemenvelden. Soms lossen de kleuren op in het licht en soms lichten ze juist op uit het duister. Het werk heeft een prachtig evenwicht tussen tast baarheid en ongrijpbaarheid. Ze noemt de reeks Symbiose. En bena drukt daarmee de mogelijkheid en de noodzaak om in harmonie met de natuur te leven. Naast het werk van Suiker is er in Het Moment nog veel meer te zien. Ik noem de prikkelende tafe relen van Hans Leijerzapf, de inge togen stillevens van Dirk Bal en de energieke landschappen van An- genelle Thijssen. 5 EXCLUSIEVE VILLA'S, DIRECT AAN HET VEERSE MEER Verkoop: Ruiterplaatmakelaardij T +31 (0)113 372474 Sinds kort meten twaalf senso ren in Vlissingen hoe goed de winkelstraten worden bezocht. In Goes komen er ook tien. Mid delburg heeft er al een paar jaar één en waarschijnlijk komen er daar wat bij. En Terneuzen heeft interesse. De sensoren zijn van het Am sterdamse Bureau RMC. Dat meet in heel Nederland het be zoek van winkelcentra en -stra ten. Tot dusver was Zeeland een witte vlek in het onderzoekssys teem. „Die sensoren tellen dage lijks om de drie seconden hoe druk het is in winkelstraten", legt directeur Huib Lubbers van Bureau RMC uit. „Hoeveel men sen er lopen zegt iets over de kooppotentie. Het is een heel neutrale, objectieve en nauw keurige manier van meten." Bureau RMC wordt vaak inge schakeld door gemeenten, maar kan ook werken in opdracht van ondernemersverenigingen of vastgoedeigenaren. Het bureau publiceert daarnaast zelfstandig onderzoek, zoals recent over de populariteit van de koopavond. Op basis van tellingen in de 25 grootste Nederlandse gemeen ten signaleert Bureau RMC een Het is een heel neutrale, objectieve en nauwkeurige manier van meten trendbreuk. De koopavond zit weer in de lift. Vergeleken met de eerste helft van vorig jaar trekken vrijdagavonden dit jaar 9 procent meer bezoekers en donderdagavonden 4 procent. Tot vorig jaar kelderde het be zoek alleen maar. Lubbers durft die conclusie niet één-twee-drie van toepas sing te verklaren op de Zeeuwse situatie. „Dat is een gewetens vraag aan een onderzoeker. We hebben de statistische gegevens van Zeeland niet. In zijn alge meenheid zie je wel dat mensen tegenwoordig het winkelen graag combineren met andere bezigheden, zoals een bezoek aan horeca of de bioscoop. Dat kan natuurlijk goed op een koopavond." Volgens Lubbers wijzen cijfers ook uit dat de toe name van het aantal koopzonda gen niet ten koste gaat van de populariteit van de koopavond. zaterdag 25 augustus 2018 Symbolen van schoonheid en tijdelijkheid Nico Out RECENSIE Installatie Omnia Tempraria van Ro- salinde van Ingen Schenau M Symbiose van Suus Suiker. FOTO'S NICO OUT T/m 4/11, 'Omnia Temporaria'. Ro- salinde van Ingen Schenau, Dikke Toren. Di. t/m zo. 10.00 -17.00 uur. Doorlopend, Suus Suiker e.a.. Galerie Het Moment, Poststraat 28. Di. t/m za. 11.00 -17.00 uur. 25/8 gesloten v/a 13.30 uur. VEERSE MEER Vanaf maandag 3 september 2018 (5.00 uur) rijdt het verkeer over een tijdelijke rotonde op de Sloeweg N62. De verkeerslichten bij Nieuwdorp zijn dan buiten gebruik. De rotonde is een tussenstap in de bouw naar het knooppunt Sloeweg met drie viaducten. Om de rotonde open te kunnen stellen is de Sloeweg en het kruispunt Sloeweg-Westerscheldetunnelweg-Bernhardweg dicht van vrijdag 31 augustus (20.00 uur) tot maandag 3 september 2018 (5.00 uur). Verkeer wordt geadviseerd de gele borden te volgen. Omleidingsroutes zijn via de A58 en/of Europaweg (Vlissingen-Oost). Plaatselijk verkeer wordt om geleid via de Oude Rijksweg (N665), de Postweg (N666) bij 's-Gravenpolder en/of de Heinkenszandseweg tussen Heinkenszand en 's-Heerenhoek (N667). Houd bij het plannen van uw reis rekening met extra reistijd. ry Tractaatweg BV namens Omleidingsroutes en meer informatie op: www.sloeweg.nl GO Ernst Jan Rozendaal Vlissingen mondriaan fonds Mondriaan Fonds zoekt adviseurs voor beeldende kunst en cultureel erfgoed Reageren t/m 7 september 2018 www.mondriaanfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44