u Geen ski- maar een koelift 3 LUCHTVRACHT RICHTING DAL Asielaanvraag Lili en Howick terecht afgewezen volgens Raad van State De asielkinderen Lili (12) en Howick (13) moeten na tien jaar procederen het land verlaten. Volgens de Raad van State lopen de kinderen in Armenië geen gevaar. Tegen twee kwetsbare kinderen wordt gezegd: zoek het maar uit, het komt goed nieuwe huisvesting geregeld. De kinderen moeten nu naar een weeshuis totdat de voorzieningen zijn geregeld, maar hoe, wanneer en of dat gebeurt, is nog totaal ondui delijk. Er is 3000 euro voor dit gezin, daarmee moet het worden gere geld." Moeder Armina is op dit moment vanwege ernstig trauma niet in staat om voor de kinderen te zor gen. Volgens de Raad van State heeft de staatssecretaris ervoor ge zorgd dat de kinderen goed worden opgevangen, maar Van Dijken heeft daar ernstig haar twijfels over. „Ik zie geen toekomstperspectief voor de kinderen. We hebben het over twee zeer kwetsbare kinderen. Nu wordt gezegd: zoek het maar uit, het komt wel goed. Dat vind ik in Ne derland onvoorstelbaar." Discriminatie Volgens de Kinderrechtenorganisa tie Defence for Children worden kinderen gediscrimineerd als het gaat om jeugdbescherming. „De rapporten van de anders zo gezag hebbende Raad voor de Kinderbe scherming worden van tafel ge veegd. Bij een Nederlands kind is het niet goed denkbaar dat de Raad op deze wijze wordt gepasseerd, maar wanneer het om een kind zonder verblijfsvergunning gaat, kan dit opeens wel", aldus Martin Vegter, jurist kinderrechten en mi gratie bij Defence for Children. Volgens Van Dijken gaat het niet goed met Lili en Howick. „Ze zijn deze week weer begonnen met school. Ik moet ze voorbereiden op hun uitzetting, maar ik heb nog even geen idee hoe.." verblijfsvergunning. Lili en Howick verhuisden zestien keer en gingen naar dertien verschillende scholen. Vorige maand oordeelde de be stuursrechter dat de staatssecretaris de asielaanvraag van de Armeense tieners opnieuw moest beoordelen, omdat hij onvoldoende rekening had gehouden met de terugkeer- voorwaarden die door de Raad voor de Kinderbescherming zijn opge steld. Dat gaat over school, huisves ting, taallessen en zorg. Harbers ging daartegen in hoger beroep. Dat werd gisteren door de Raad van State gegrond verklaard. „De voorwaarden van de Raad voor de Kinderbescherming zijn zo opzijgeschoven. De Raad van State zegt dat er contact is geweest over de opvang van de kinderen en dat er afspraken zijn gemaakt, maar de kinderen weten niet waar ze gaan wonen, naar school gaan, wie hun taalles geeft en wie psychologi sche begeleiding biedt voor hun trauma's. Hoe kan de Neder landse staat kinderen die hier al tien jaar wonen, het land uitzetten zonder enige zeker heid of concrete plannen?" al dus een geëmotioneerde Van Dijken. Ook de advocaat van de kinde ren, Patricia Scholtes, is ver baasd dat de kinderen zon der afspraken het land worden uitgezet. „Ar mina woont op een kleine kamer met een bed. Die kamer is niet groot ge noeg om met twee kinderen te wonen. Er is geen Staatssecretaris van Justitie en Vei ligheid Mark Harbers heeft volgens de Raad van State de asielaanvraag van de Lili en Howick terecht afge wezen. De tieners lopen in hun ge boorteland geen gevaar, worden niet bedreigd en komen niet in mensonterende omstandigheden terecht. Daarom hebben ze geen recht op een asielvergunning in Nederland, aldus Bart Jan van Ettekoven van de Raad van State gisterochtend. „Vol gens de Europese wetgeving kun nen de kinderen alleen asiel in Ne derland krijgen, als ze in Armenië moeten vrezen voor vervolging of voor ernstige schade door onmen selijke behandeling door de autori teiten. Daar is geen sprake van. De Armeense autoriteiten trekken zich het lot van de kinderen juist aan en hulporganisaties in Armenië zorgen na terugkeer voor opvang, als dat nodig is. De kinderen komen dus niet op straat terecht." Korte termijn Als de kinderen Nederland niet vrijwillig verlaten, mag de staatsse cretaris hen uitzetten naar Arme nië. Dat zal op korte termijn gebeu ren. Harbers liet eerder weten dat voor de start van het nieuwe schooljaar te willen doen. Lili en Howick waren gisteren niet aanwezig tijdens de uitspraak in Den Haag. Tijdens de zitting, een week eerder, zaten de kinderen wel in de zaal. „We hebben besloten de kinderen thuis te laten. We hoop ten op rechtvaardigheid van het Nederlandse rechtssysteem, maar vreesden voor een negatieve uit slag. Die vrees is helaas werkelijk heid geworden. Ik vind de uit spraak onbegrijpelijk en ben erg te leurgesteld", aldus de aangeslagen kinderrechtenactivist Esther van Dijken. Zij heeft dagelijks contact met Lili en Howick en hun moeder Armina. Armina werd vorig jaar zo mer in haar eentje uitgezet. De kin deren zaten toen ondergedoken. Lili en Howick kwamen in 2008 met hun moeder naar Neder land. Volgens moeder Armina had het gezin de Russische nationa liteit, maar de recht bank achtte bewezen dat dat niet juist is. De moeder ontving de afgelopen jaren meerdere afwijzingen op haar vraag om een zaterdag 25 augustus 2018 GO Een lichtgeblesseerde koe wordt met een helikopter van de Klausen Pas in Zwitserland naar een lager gelegen plek vervoerd. In het gebied zijn boeren bezig met de jaarlijkse trek van meer dan duizend koeien naar het dal. Deze koe kon nog wel klimmen, maar was niet in staat zelfstandig de afdaling te maken. FOTO'S EPA 'Ze komen niet op straat' kinderen Lili en Howick. fotoanp M De Armeense Rachel van Kommer Den Haag Esther van Dijken, activist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3