Trouwen met je blote voeten in het zand Jeugduniversiteit komt naar Zierikzee 3 OP EIGt* RISICO Alieke Pries (45) en Henk Slabbe koorn (55) uit Assen zijn niet al leen verliefd op elkaar, maar ook op Zeeland. Ze trouwen komende vrijdag aan zee, op het strand van Vrouwenpolder. Het moet een droombruiloft worden: het jawoord in het zand. Aliekes dochter Celeste (11) en Henks dochter Julia (18) als bruidsmeisjes. Een feest bij Beach- club Lekker, met ondergaande zon. Het kan niet romantischer, vinden Henk en Alieke Henk woonde bijna zijn hele le ven in Zeeland. Hij verhuisde vier jaar geleden naar Drenthe voor zijn aanstaande vrouw. „Ik heb Zeeland nooit voor iemand verla ten, maar wel voor haar." Hij nam Alieke regelmatig mee naar zijn thuisprovincie: ze aten bolussen, gingen naar zee en bezochten dag attracties. „Ik ben daardoor ook verliefd geworden op Zeeland", zegt Alieke. Vrijheid Dat de bruiloft in Zeeland zou plaatsvinden, stond meteen vast. Henk: „Zeeland heeft de mooiste stranden van de wereld. Ik heb er mijn roots, maar ik vind zon, zee en strand ook heel romantisch. Bovendien geeft het strand een ge voel van vrijheid. In een relatie moet je elkaar ook vrij laten: onze trouwlocatie staat daar symbool voor." Alieke: „Het lijkt me zo lek ker om te trouwen met je blote voeten in het zand. En de weids heid spreekt me ook heel erg aan: dat is veel beter dan trouwen in een kamer met vier muren." Het strand van Vrouwenpolder is niet toevallig gekozen. Henk: „Vanaf het strand heb je zicht op de Oosterscheldekering. Mijn va der heeft meegewerkt aan de ke ring. Hij is overleden, maar door deze locatie is hij er toch bij. Dat vind ik heel mooi." Met de MuseumJeugdUniversiteit (MJU) als kapstok worden vier col leges gegeven voor kinderen van acht tot twaalf jaar. De eerste uit deze reeks in het Stadhuismuseum is op 23 september. Net als die van 21 oktober, 18 november en 16 de cember op een zondag, maar dat zal de pret niet drukken, verwacht Luik. „De ervaring met dit feno meen in den lande leert dat talloze kinderen nét even wat nieuwsgie riger zijn en daar eigenlijk niet op worden bediend. Kinderen die het leuk vinden om van een echte pro fessor het naadje van de kous te ho ren. Zelfs op hun vrije zondag! Daar is een markt voor en die miste ik tot op heden in Zeeland." Diploma De MJU is een initiatief van de Uni versiteit van Leiden in samenwer king met het Rijksmuseum van Oudheden. Musea kunnen zich in schrijven op dat programma. Doel is de jeugd al op jonge leeftijd en thousiast te maken voor de weten schap. Het Stadhuismuseum in Zierikzee is het eerste in Zeeland dat van die mogelijkheid gebruik maakt, aldus Luik. De studenten die de vier colleges volgen, krijgen een 'echte' studentenkaart en - na afloop - een diploma als bewijs van de gevolgde lesstof. Geen Freek Vonk Het eerste college, op 23 september, wordt gegeven door professor Jos van den Broek. „Het is geen Freek leder kind met een gezonde dosis leergierigheid kan hier aan meedoen Vonk", zegt Luik. „maar hij kan kin deren ontzettend goed meenemen in de wereld van cultuur en na tuur." In de navolgende colleges wordt onder meer aan de hand van filmbeelden en proeven getoond wat er gebeurt als nu de dijken doorbreken. Een wetenschappelijk archeologe laat haar licht schijnen over historische wrakken en schat- duiken langs de Zeeuwse kusten. En zeker zo aardig is de les over oude landkaarten, voorspelt Luik. „Hoe maakten ze die kaarten, zon der de satellietbeelden waar we te genwoordig gebruik van maken? Nu rijden we in de vakantie met be hulp van ons navigatiesysteem naar Zuid-Frankrijk, maar hoe vonden ze vroeger de weg?" In een aantal gevallen wordt het Doel is jeugd op jonge leeftijd enthousiast te maken voor de wetenschap niet alleen luisteren, maar gaan de studenten zelf ook onderzoekjes doen. Voor de colleges is geen voor kennis vereist, benadrukt Luik. „Ie der kind met een gezonde dosis leergierigheid kan hier aan mee doen. Het is toegankelijke materie voor alle niveaus." Deelname aan de vier colleges in Zierikzee kost twintig euro. De les sen beginnen telkens om half twee 's middags en duren een uur. zaterdag 25 augustus 2018 trouw op Zeeuws strand Henk Slabbekoorn en Alieke Pries trouwen komende vrijdag op het strand van Vrouwenpolder, foto lex de meester Cornelleke Blok Vrouwenpolder Schouwen-Duiveland krijgt een jeugduniversiteit. Van tijdelijke aard weliswaar, maar kinderen krijgen zo de kans om aan de wondere wereld van de weten schap te ruiken, aldus projectlei der educatie Erik Luik van het Stadhuismuseum in Zierikzee. Marcel Modde Zierikzee -Erik Luik, projectleider educatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39