ledereen verdacht Honderd Zeeuwse honderdjarigen Woningbouw Zeeland stevent af op topjaar Heinkenszand 2 HUWELIJK MOOIE PLEKJESA Ze komen uit Singapore, Bonaire of China, of gewoon elders uit Nederland. Ze hebben hier familie of mooie herinneringen aan vakanties en besluiten niet in hun eigen provincie of land te trouwen, maar in Zeeland. Commentaar Ioet het dna van alle Nederlanders opgeslagen worden in een grote databank zodat ernstige misdrijven met een druk op de knop kunnen worden opgelost? Dat was een van de vragen uit een enquête van deze krant. Het klinkt verleidelijk, zeker na de (waarschijnlijke) ontknoping van de zaak-Nicky Verstappen, om hier volmondig ja op te zeg gen. Want waarom zou je het weigeren een beetje wangslijm af te staan wanneer je niets te verbergen hebt? Er kan een mo ment komen dat binnen een beperkte groep afstaan van dna gevraagd kan worden. Maar alleen in uitzonderlijke gevallen voor het oplossen van ernstige misdrijven. Voorstanders wijzen er op dat een nationale dna-bank niet alleen van waarde kan zijn bij het oplossen van misdrijven, maar ook bij de identificatie van slachtoffers van rampen en aanslagen. Grootschalig dna-onderzoek is nu een ultiem middel, dat wordt ingezet als alle andere opsporingsmethoden falen. Als de politie van iedereen genetisch materiaal heeft, ligt het voor de hand om het onderzoek te beginnen met het zoeken naar een match. Door die werkwijze zullen misdadigers proberen speurders op een dna-dwaalspoor te brengen. De vuilniszak van de kapper wordt goud waard voor de penoze. De overheid zal ongetwijfeld beloven dat een dna-bank onder streng toezicht zal staan. Toch blijft het knagen dat in dit sys teem voortaan elke Nederlander als mogelijke verdachte in beeld is. Niet verwonderlijk dat een meerderheid een nationale databank een stap te ver vindt. De vuilniszak van de kapper wordt goud waard voor de penoze als ieders dna bekend is Naar verhouding heeft Zeeland veruit de meeste eeuwelingen van alle provincies: 26 per 100.000 in woners. Drenthe komt nog het dichtst in de buurt met 16 per 100.000 inwoners, gevolgd door Groningen (14 per 100.000 inwo ners). Op Flevoland zijn dat er slechts 5. Zeeland heeft in absolute aantallen meer honderdjarigen dan Friesland (93), Drenthe (80), Gro ningen (80) en Flevoland (20). Het aantal Zeeuwse honderdjari gen is redelijk stabiel. Begin 2015 waren het er 101, in 2016 92 en begin vorig jaar 94. Binnen Zeeland telt de gemeente Middelburg de meeste eeuwelin gen: 16. Afgezet tegen het aantal in woners zijn ze juist op Noord-Be veland en in de gemeente Sluis het sterkst vertegenwoordigd. In de ge meente Reimerswaal is slechts één inwoner de honderd gepasseerd; in de gemeenten Kapelle en Tholen zijn dat er twee. Schiermonnikoog Landelijk gezien is het aandeel honderdjarigen op Noord-Beve land ook opvallend. Alleen op Schiermonnikoog zijn het er ver houdingsgewijs (veel) meer. Sluis staat op de derde plaats van de in to taal 380 gemeenten. Onder de 2180 honderdjarigen in Nederland zijn slechts 323 mannen. Dat betekent dat 85 procent vrouw is. Dat komt precies overeen met de verdeling in Zeeland: 15 mannen en 85 vrouwen. ALMANAK De twee Middelburgse redac teuren richtten zich deze week tot hun collega. „Zeg, Heinkens zand hè, dat is toch wel hart stikke hot. Ze gaan er nu hon derd huizen bij bouwen!" Hun collega knikte eens vriendelijk. De twee gingen nog even door. „Weet je wat je daar allemaal hebt? Een supermarkt, een fiet senmaker, een zwembad, twee fritestenten, een congrescen trum, een sporthal, een café, een industrieterrein, het ge meentehuis..." De collega on derbrak hen. „Jongens, ik weet het allemaal wel. Ik woon al bijna tien jaar in dat dorp." Foto-expo wegens succes verlengd Twee gewonden bij ongeluk Sloeweg HULST Twee keer toneel op Vestingfeesten Met name Duitse en Belgische pa ren weten Zeeland goed te vinden, zegt zelfstandig trouwambtenaar Daphne Haegens van Wedding-D. Normaal gesproken sluit Haegens als trouwambtenaar een wettig hu welijk, maar bij buitenlandse stel len kan op Nederlandse bodem vaak alleen een ceremoniële ver bintenis plaatsvinden. „Het wette lijke stukje wordt in dat geval eer der al in het eigen land afgehandeld. Ik zorg dan dat er een prachtige ce remonie op volgt in Zeeland, com pleet met akte en getuigen en - in dien gewenst - kom ik zelfs in toga. Op dat moment ben ik dus geen buitengewoon ambtenaar burger lijke stand, oftewel BABS, maar ce remoniespreker." In de gemeente Schouwen-Dui- veland worden jaarlijks gemiddeld veertig huwelijken (of geregis treerde partnerschappen) gesloten tussen niet-Zeeuwen. Daaronder inwoners van Singapore, Groot- Brittannië, Duitsland, Bonaire en China. In de gemeente Sluis zijn sinds 2016 zes huwelijken gesloten tussen partners uit België, Enge land en Brazilië. Trouwlocaties wa ren het strand, het belfort in Sluis en het gemeentehuis in Oostburg. Daarnaast werden sinds 2016 55 stellen in de echt verbonden die el ders in Nederland wonen. Veere is in 2017 door 52 stellen van elders in Nederland tot trouwlocatie geko zen. Ook waren er paren uit België, Zwitserland, Nieuw-Zeeland en Dubai. In de eerste helft van dit jaar stond de teller op 46 landgenoten van buiten Zeeland en drie buiten landse stellen (twee uit Duitsland en één uit Roemenië). Speech Dankzij communicatiemiddelen als Skype en Facetime kan Daphne zich bij buitenlandse geliefden on danks de afstand uitgebreid voor bereiden en inspiratie opdoen voor de speech. Overigens is onder be paalde voorwaarden ook een wettig Nederlands huwelijk mogelijk. Dan moet wel de plaats van handeling - al dan niet tijdelijk - als officiële trouwlocatie aangewezen worden. Romantische plekken als het Als het alleen een ceremonie is, kun je dat gewoon met je voeten in het zand doen strand, Fort Rammekens of Slot Moermond kunnen dan worden aangewezen als 'bijzondere locatie'. Die locatie wordt voor één dag 'Huis der gemeente'. Er wordt daar voor een overeenkomst getekend. „Die beperking heb je niet bij een ceremoniële verbintenis. Dan kun je waar dan ook bij zonsondergang met je voetjes in het zand tegen je lief zeggen: „Jij bent zó belangrijk voor mij, dat ik mijn verdere leven met jou samen wil zijn." Vergeleken met de periode januari- juni 2013 is er zelfs bijna sprake van een verdubbeling. Als deze ontwik keling zich doorzet, wordt 2018 een topjaar voor de bouw in Zeeland. De ervaring leert dat er in de laatste zes maanden van een jaar, en dan met name in het laatste kwartaal, meer woningen worden opgeleverd dan in de eerste zes maanden. In de gemeenten Middelburg (99 woningen), Goes (93) en Reimers waal (70) werden volgens de op gave van het CBS de meeste wonin gen gebouwd in de eerste helft van dit jaar, in de gemeenten Noord- Beveland (11), Sluis (6) en Vlissin gen (3) de minste. De aantallen voor de andere gemeenten zijn Borsele 13, Hulst 66, Kapelle 26, Schouwen- Duiveland 39, Terneuzen 31, Tholen 58 en Veere 41. Er werden overigens ook veel meer woningen gesloopt in Zee land: 110 in de eerste zes maanden van 2018 tegenover 52 woningen in de eerste helft van 2017. zaterdag 25 augustus 2018 Zeeland telde op 1 januari van dit jaar precies honderd hon derdjarigen. Dat blijkt uit een analyse van CBS-cijfers door LocalFocus. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl OUWERKERK De fototentoonstelling 'De Ramp in focus' in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk is zo'n groot succes dat de tentoon stelling wordt verlengd. Eigenlijk zou de tentoon stelling in september ein digen, maar nu is die nog tot eind januari 2019 te zien De tentoonstelling be staat uit zeventig origi nele foto's van de iconi sche fotografen Ed van der Elsken, Cas Oort- huys, Eva Besnyö, Ed van Wijk, Aart Klein, Kees Molkenboer en Dolf Kru- ger. Het zijn allemaal foto's van de getroffen gebie den in februari 1953. VLISSINGEN Bij een botsing op de Sloeweg tussen twee au to's zijn gistermiddag twee personen gewond geraakt. Beiden zijn per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Het ene voertuig werd van achteren geraakt door het andere. Hoe dat kon gebeuren, is niet bekend. Van de auto die achterop de andere reed, klapten de airbags open. De poli tie assisteerde bij de af handeling van het onge luk. Het verkeer kon on gehinderd verder rijden, omdat beide auto's in de berm stonden. Camere van Rhetorica De Transfiguratie treedt niet alleen zondag tij dens de Hulster Vesting feesten op, zoals eerder gemeld, maar ook zater dag. Vandaag staat de to neelgroep uit Hulst op de planken aan de Bier kaai. Om 14.00,15.00 en 16.00 uur brengt 'De Transfiguratie' het stuk Paniek in Parijs. Morgen, zondag, zijn de opvoeringen op het po dium in de Frans van Waesberghestraat. Die zijn eveneens om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. De voorstellingen zijn gratis bij te wonen. Eeuwige Ondine van der Vleuten Vlissingen -Daphne Haegens, Wedding-D In de eerste helft van dit jaar zijn in de provincie Zeeland 556 nieuwe woningen opgeleverd. Dat zijn er 35 meer dan in de zelfde periode vorig jaar, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38