wmm rennen Eén op zeven Zeeuwse baby's niet gevaccineerd, GGD maakt zich zorgen Henk van Dijk 'Ik heb altijd genoten van de paardensport' Zo'n honderdveertig atleten uit Nederland en België verschenen gisteren in Fort Rammekens bij Ritthem aan de start van de Driedaagse van Zeeland. De eerste etappe ging over zeven kilometer en werd gewonnen door Erwin Harmes. Vandaag is de halve marathon van Westenschouwen en een loop vanaf Neeltje Jans sluit morgen de driedaagse af. Goes Terwijl in reformatorische kringen de weerstand tegen vaccinaties af neemt, groeit het aantal 'antivax- xers' die om niet-religieuze rede nen hun kind de bescherming van het rijksvaccinatieprogramma ont houden. Ook in Zeeland worden steeds minder baby's gevaccineerd, blijkt uit cijfers van de GGD. Van de in 2007 geboren baby's kreeg 8,o pro cent geen vaccinatie tegen bof, ma zelen en rode-hond (BMR), acht jaar later was dat 13,6 procent. De zelfde trend is te zien bij vaccinaties tegen andere ziektes. De overheid streeft naar een vac cinatiegraad van 95 procent. Voor de generatie van 2007 wordt dit percentage voor BMR in zeven van de dertien Zeeuwse gemeenten ge haald. Bij de groep geboren in 2015 haalt alleen Kapelle nog dit gewen ste niveau. Acht gemeenten, waar onder Terneuzen en Middelburg, zijn gezakt onder de 90 procent. Directeur Ronald de Meij van de GGD Zeeland maakt zich grote zor gen. Zeeland heeft de laagste vacci natiegraad van Nederland mede door het relatief groot aantal men sen dat kinderen om religieuze mo tieven niet laat inenten. „Maar bin nen de reformatorische groep den ken jonge mensen juist positiever over vaccinatie." De afname van de vaccinatie graad is toe te schrijven aan wat De Meij de 'bakfiets-ouders' noemt. Het zijn doorgaans goed opgeleide mensen die zelf allerlei pseudo-we- tenschappelijke informatie bijeen Ouders scharrelen allerlei pseudo- wetenschappelijke informatie bij elkaar scharrelen en dan tot de conclusie komen dat vaccineren schadelijk zou zijn. Kinderopvang De Meij: „We hebben hier heel veel last van." Hij is blij dat VVD-frac- tievoorzitter Klaas Dijkhoff de zaak aan de orde heeft gesteld. Dijkhoff, zelf jonge vader, pleit voor een on derzoek naar verplichte vaccinatie. De argumenten die de medische wetenschap met alle nuance naar voren brengt, gaan verloren in het verbale geweld van de antivaxxers. „Dijkhoff weet maatschappelijk een toon aan te slaan die aan spreekt. Ik ben heel blij dat de poli tiek zich eindelijk roert in deze kwestie." In Den Haag klinkt de roep om vaccinatie verplicht te stellen in de kinderopvang. Maar in Zeeland ho ren ze bij de kinderopvang nog geen bezorgde geluiden van ouders. Kinderopvang Walcheren (KOW) en Kibeo vragen bij aanmelding of een kind is ingeënt. „Maar we wei geren kinderen niet. Dat mag wet telijk niet eens", zegt KOW-direc- teur Annemiek Koppejan. „Verre weg de meeste ouders die zich bij ons melden hebben hun kind laten vaccineren." Ook Kibeo weigert geen kinderen. m zaterdag 25 augustus 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl DiGTGHdTtS AND ZEELAND 22 Prik voor steeds minder baby's Het aantal baby's dat in Zeeland niet wordt gevaccineerd is de laatste acht jaar bijna verdub beld. De ouders van één op de zeven baby's laten hun kind niet volledig vaccineren. Acht jaar geleden was het één op de twaalf. Theo Giele Kinderen die hun eerste inenting hebben gehad Geboortejaar 2007 2015 Borsele 85,3 76,8 Goes 95,8 91,6 Hulst 93,3 90,3 Kapelle 98,2 96,0 Middelburg 95,5 89,5 Noord-Beveland 97,1 81,7 Reimerswaal 76,9 74,0 Sch.-Duiveland 93,5 87,3 Sluis 95,1 86,1 Terneuzen 95,0 89,3 Tholen 80,1 75,2 Veere 92,2 89,8 Vlissingen 99,0 94,2 Zeeland 92,0 86,7 -Ronald de Meij, directeur GGD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37