PSV wil met voedingsplan 26 De aanvoerder en routinier van Feyenoord wil 'Club'hapt toe Column S JOERD MOSSOU DeAjax-film 'Daar hoorden zij engelen zingen' is nog altijd verplichte kost voor iedere voetbal liefhebber Deze week ging de peperdure documen tairereeks All orNothing in première, over het afgelopen successeizoen van Manches ter City. U kunt uw lol op: acht afleveringen van 45 minuten maar liefst, allemaal zogezegd 'exclusief achter de schermen' gefilmd. Mijn advies: kijk slechts één deel. Ga daarna wat nuttigs doen. Er zitten prachtig gefilmde beelden tussen, een vleugje ontroering ook, flitsen van weergaloos voetbal, en het is werkelijk schitterend om Pep Guardiola in Catalaans/Engels te zien speechen in de kleedkamer. Maar verder is de documentaire (te zien op Amazon) weer één grote gelikte commercial, zoals First Team - Juventus (op Netflix) dat ook al was. Elk rafelrandje is weggepoetst met een gouden vijltje. Nergens wordt een spanningsboogje echt span nend. Zelfs Guardiola, de interessantste coach op aarde, blijft inhoudelijk veilig en dicht bij het op pervlak. Spontaan kreeg ik weer zin in de klassie ker Daar hoorden zij en gelen zingen uit het sei zoen 1999/00, over het mislukte jubileumsei zoen van Ajax. Dat trof, want de docu mentaire van Roel van Dalen staat volledig op YouTube tegenwoor dig. In matige kwaliteit weliswaar, maar toch, neem even anderhalf uur de tijd, en trek een zak chips open. De film is nog steeds, sa men met Clubfor ajiver over Leyton Oriënt (kij ken!), de eerlijkste voetbaldocumentaire die ooit is gemaakt. Wat de Ajax-film zo onthullend maakt: zijn on verbloemde alledaagsheid. Dit is professioneel voetbal zoals het werkelijk is: van de buitenkant ogenschijnlijk groot, in werkelijkheid klein en vol tekortkomingen. De hulpeloosheid van trainer Jan Wouters, de Mokumse gebbetjes van Sjakie Wolfs, het onver holen imperialisme in Ghana, het geblaf tegen jeugdspelertjes van twee turven hoog, de wan hoop bij Cristian Chivu en Nikos Machlas. Alles is echt, niks is politiek correct of gepolijst. Nooit werd er in Nederland een pijnlijker, maar oprechter beeld geschapen van een grote professi onele voetbalclub. De film schuurt en het wordt steeds gênanter, maar tegelijk zie je echte mensen van vlees en bloed, levensecht, van sympathiek tot tenenkrommend. Dat maakt Daar hoorden zij Engelen zingen nog steeds tot verplichte kost voor iedere voetballief hebber. Omdat je hier ziet hoe het écht gaat. De beelden zijn ook achttien jaar later nog relevant, juist omdat een dergelijke film nooit meer zal wor den gemaakt. Elet is ondenkbaar geworden. Zogenaamd te ge vaarlijk. Te eerlijk. Clubs gooien tegenwoordig alle deuren dicht, want dat heet 'professioneel' te zijn. Jaloezie, wrok, slechte grappen, stinkscheten en afgunst in de kleedkamer? In All orNothing bestaat het allemaal niet. Dat Manchester City is gebouwd op het geld van de enge schurkenstaat Abu Dhabi? Geen seri eus woord daarover. De spelersbus te laat, de koffie koud? Ondenkbaar in dit Amerikaans glamou- reuze schijnwereldje. Bas Dost mist de topper Drosten Van Weert uit selectie Willem van Hanegem veegde deze week de vloer aan met het positivisme bij Feyenoord, dat van aanvoerder Robin van Persie (35) in het bijzonder. Maar wat is wijsheid in deze slechte tijden voor de Rotterdammers? Afbranden, de strijd aangaan of juist helpen om de boel er bovenop te krijgen? Mark van Bommel maakte het mee in zijn laatste jaar als speler bij PSV. Giovanni van Bronckhorst ook, kort na zijn terugkeer bij Fey enoord in 2007. Het team draait voor geen me ter, de ene teleurstelling volgt op de andere, en als aanvoerder moet je steeds opnieuw voor de camera verklaren hoe dat nou allemaal komt. Van Bommel was vaak ver nietigend eerlijk. Van Bronckhorst liet het liever bij wat saaie alge meenheden. Clubicoon Feyenoord is nu nog maar amper aan het seizoen begonnen, of Robin van Persie kreeg er al snoei hard van langs bij clubicoon Wil lem van Hanegem. De oud-speler fileerde het ongebreidelde positi visme van de spits, in het bijzon der na het desastreuze tweeluik tegen AS Trencin. „Zo'n grote spe ler en dan zoveel onzin", aldus De Kromme. Toch verdient het optimisme van Van Persie ('Qua niveau zijn de trainingen niet minder dan bij Manchester United') wel enige duiding. Van Persie verklaarde het onlangs deels al zelf: hoe Sir Alex Ferguson zijn spelers bij Manches ter United leerde om in crisistij den juist onverminderd positief te blijven, om zo te voorkomen dat frustratie en ergernis verlammend gaan werken. Dat die zonnige insteek soms potsierlijk klinkt, zeker in de van oudsher kritische Nederlandse AM RABAT voetbalcultuur, is wel duidelijk. Na de 1-1 tegen AS Trencin in de Kuip (uit met 4-0 verloren) leken alle spelers van Feyenoord bevan gen door een wonderlijk soort op- timisme-virus. Groen en geel „We mogen trots zijn op onszelf', zei verdediger Eric Botteghin, ter wijl ook Van Bronckhorst sprak van 'trots'. Een man als Van Hane gem, groot geworden in de cultuur van 'een schop onder je hol kun je krijgen', ergerde zich groen en geel. Supporters reageerden stom verbaasd of minstens zo geërgerd, in praatprogramma's werd er har telijk gelachen. Toch past de 'het glas is halfVol'- benadering ook gewoon bij de ma nier waarop aanvoerder Van Persie denkt en kijkt. De spits is altijd veeleisend geweest, hij beet als jonge speler regelmatig van zich af als een straatvechter, kon ook strontchagrijnig zijn, maar ver kondigde in interviews vrijwel al tijd een positieve boodschap. Tegenwoordig doet hij dat nog steeds, en daarnaast: zijn rol bij dit Feyenoord is nu een heel andere. De individualist van toen is een De laatste jaren onder Phillip Cocu verspeelde PSV in de eredivisie bar weinig punten. Maar als het ge beurde, was het voor driekwart rond Europese duels. Toen Cocu dit voorjaar mijmerde over een zesde seizoen in Eindhoven, zei hij: 'Vol gend jaar wil ik iets anders doen in de mentale voorbereiding van wed strijden. Want ook na drie kampi oenschappen blijf je op zoek naar verbetering. En op dat vlak ging het mis in het laatste seizoen dat we Champions League speelden. Toen speelden we te vaak gelijk, werden we geen kampioen." Cocu ging alsnog weg, maar bij PSV blijft het thema actueel. De kans is immers groot dat ook opvol ger Mark van Bommel competitie en Champions League straks com bineert. „Als je topfit bent, kun je om de drie dagen spelen. Fysiek is i Asker Jeukendrup is een wereldwijde autoriteit op het gebied van voeding dat geen probleem", stelt Van Bom mel uit eigen ervaring. Maar het is alles eromheen dat spelers soms opbreekt. Het reizen, het hangen op vliegvelden. En ook de vraag: wat doe je met eten? Hoe vul je energie- levels weer voldoende aan? Voor die vragen heeft PSV nu een nieuwe specialist in dienst. En niet zomaar iemand. Asker Jeukendrup is een wereldwijde autoriteit op het gebied van voeding in topsport. De Nederlandse hoogleraar (49) is ge vraagd een voedingsplan voor spe lers op te stellen, zoals hij eerder al deed voor onder anderen wielren ners van Lotto-Jumbo, atleten van de Britse olympische ploeg en voet ballers bij Chelsea en Barcelona. „De rol van voeding in prestaties wordt vaak onderschat", zei Jeu- zaterdag 25 augustus 2018 GO @sjoerd mossou BLESSURE Bas Dost (foto) moet de eerste topper van het nieuwe seizoen, uit tegen Ben- fica, van avond aan zich voorbij laten gaan. De 29-jarige spits van Sporting kampt met een boven beenblessure en is niet tij dig fit voor de derby. Hij werd vorige week al ge wisseld. ONRUST FC Gronin- gen-spelers Tom van Weert (foto) en Jesper Drost zijn gis teren uit de selectie gezet naar aanlei ding van uit spraken bij FOX Sports. De twee zou den voor het duel met De Graafschap op de bank zitten, maar hadden op meer krediet gerekend en uitten daarop hun frustratie. O fi. <0 Waarom Robin van Persie altijd zo'n positivo is Sjoerd Mossou Rotterdam Sofyan Amrabat verruilt Fey enoord voor Club Brugge. De 22-jarige middenvelder, die slechts één seizoen in Rotter dam speelde, tekent voor vier jaar in België. Amrabat had re cent een transferverzoek in gediend bij Feyenoord, waar zijn kans op speeltijd dit sei zoen klein leek. De club be sloot gehoor te geven aan het verzoek en ging op zoek naar een oplossing. Ajax draait al een paar weken een dubbel programma, PSV krijgt dat nu ook. PEC Zwolle-uit is vanavond een eerste verra derlijke horde tussen twee Euro pese duels. Kan Asker Jeuken- drup al iets betekenen in de aan loop? Maarten Wijffels Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26