Ryanair: rolkoffer mee in de cabine? Een tientje extra betalen Fed-baas weerstaat Trump E 21 nu terug in top 10 van populaire vakantielanden ger bij Panorama Homesmakelaars. „Het oude gevoel is terug. Weer veel Russen en Scandinaviërs op de stranden. Een forse groei van het aantal Iraniërs en toeristen uit lan den zoals Estland, Letland en Litou wen. Meer Nederlanders, maar nog niet zo veel als voor de crisis." Na het topjaar 2014, toen 36,8 mil joen toeristen een omzet genereer den van 34 miljard dollar, kelderde het aantal vakantiegangers in 2016 met 70 procent door terroristische aanslagen, de mislukte coup en de boycot door Rusland. Sinds de tweede helft van vorig jaar zit het toerisme in de lift, mede door aan biedingen en de aanhoudende geldontwaarding van de Turkse lira, waardoor shoppen en restaurants met de dag goedkoper worden. Voorzitter Firuz Baglikaya van de vereniging van Turkse reisorganisa ties verwacht dit jaar een record aantal toeristen: tussen de 38 en 40 miljoen. Daarmee komt Turkije weer in de top 10 van populairste toerismelanden. Toch blijft het wat verdiensten betreft in de onderste regionen. Het concept van massa is kassa, gebaseerd op zon, zand en zee, met goedkope all-inclusiveresorts, is te eenzijdig en levert op termijn geen duurzame groei op. Daarom is de sector begonnen met het verbreden van het toerismepakket, het ont sluiten van nieuwe markten en het aantrekken van toeristen die meer geld uitgeven. China en India zijn twee van de speerpunten. Ook de groei van het aantal gezondheids- en wellness- toeristen -1,1 miljoen vorig jaar - wordt gestimuleerd, omdat ze tien keer meer spenderen dan de gemiddelde toerist. Als onderdeel van de promotie van cultuurtoerisme is het budget verhoogd voor het sneller ontslui ten van archeologische opgravin gen. Zoals het circa 12.000 jaar oude tempelcomplex Göbekli Tepe (Na- velberg), dat deze maand werd be stempeld tot Unesco-werelderf- goed. En vrijwel dagelijks brengen Engelstalige Turkse kranten deze zomer verhalen over antieke neder zettingen. Dikkere portemonnee De kersverse minister van Toe risme, Mehmet Ersoy, weet als geen ander dat het verdienmodel van de sector aan modernisering toe is. Hij bestuurt al 27 jaar Etstur, een van de grootste toerismebedrijven van Turkije. Ersoy wil een kwaliteits slag maken om toeristen met een dikkere portemonnee aan te trek ken. De opleiding van het personeel moet omhoog, aldus de minister. Verder stimuleert hij de diversifica tie van de toerismesector en pogin gen het seizoen te verlengen van 150 naar 365 dagen. „Daartoe dienen de faciliteiten voor pensionado's te worden uitge breid", zegt de Nederlands-Turkse Deniz Üstertuna, die al sinds 1990 in het toerisme werkzaam is. „Ook moet er meer gedaan worden aan marketing, en zal Turkish Airlines meer directe vluchten moeten organiseren naar de Turkse Rivièra. Op die manier kan ook het golf-, spa-, congres-, en voetbaltoerisme verder worden gestimuleerd." Volgens Ryanair zijn de nieuwe regels nodig om passagiers vlotter te laten boarden. Momenteel wor den veel rolkoffers na het instap pen alsnog in het ruim geplaatst, omdat de bagagebakken in de cabine vol zijn. Dat veroorzaakt vertragingen tot 25 minuten en die praktijk moet verdwijnen, meent Ryanair. Na 1 november mogen alleen nog rug-, hand- of laptoptassen van normaal formaat tot tien kilo gratis mee het vliegtuig in. Passa giers met een zogeheten priority- ticket mogen wel hun rolkoffer meenemen aan boord. De maatschappij zegt dat er voor 60 procent van de klanten niets verandert. 30 procent koopt nu al een priorityticket en nog eens 30 procent reist met enkel één kleine tas. De Ierse prijsvech ter gaat een tarief van 6 tot 10 euro rekenen voor het inchecken van koffertjes en grote rugzakken. Ryanair, dat al een paar maan den in de clinch ligt met het eigen personeel wegens slechte arbeids voorwaarden, kent een historie van passagiers geld uit de zakken kloppen voor allerlei aanvullende services. Ooit overwoog de Ierse maatschappij een euro te vragen voor toiletgebruik tijdens het vlie gen. De creativiteit van topman Michael O'Leary is daarbij grenze loos; hij opperde al om staanplaat sen in te richten in het achterste deel van zijn vliegtuigen. Door de jaren heen zijn de for maten van de gratis handbagage kleiner geworden, bij andere maatschappijen overigens eve neens. Extra moet worden betaald voor het reserveren van een stoel, eten en drinken et cetera. Daar naast probeert Ryanair ook hotel boekingen, verzekeringen en autohuur aan zijn vliegtickets vast te knopen. Gaat Ryanair geld rekenen voor rolkoffers, bij de andere bekende budgetmaatschappij, Easyjet, blijft dit stuk handbagage voorlo pig gratis. Wel gelden maximale afmetingen van 56x45x25 (centi meters), inclusief handvatten en wieltjes. Easyjet laat op zijn site weten dat er in de cabine slechts plaats is voor zeventig stuks handbagage. „De overige handbagage zal in het ruim worden geplaatst." De nieuwe regels gaan ook gelden voor andere uit de kluiten gewassen handbagage. JACKSON HOLE Ondanks kri tiek van president Donald Trump ziet Jerome Powell, baas van de Amerikaanse centrale bank de Fed, geen enkele reden van het in gezette monetaire beleid van ren teverhogingen af te stappen. Vol gens hem gaat het momenteel goed met de economie in de Ver enigde Staten en blijft dat voorlo pig zo. De Fed is al langer bezig om de rente stapje voor stapje op te voe ren. Sinds december 2015 ge beurde dat al zeven keer, waarvan twee keer sinds Powell het roer begin februari overnam van Janet Yellen. In een speech op het jaar lijkse symposium van de koepel van centrale banken in Jackson Hole benadrukte Powell dat hij dit nog steeds een geschikt beleid vindt. Powell ziet voorlopig ook geen extra signalen die zouden kunnen wijzen op oververhitting van de economie. Als er niks geks gebeurt, gaat de rente in septem ber volgens kenners waarschijn lijk weer een stapje omhoog. Niet iedereen is blij met de koers van de Fed. President Donald Trump liet zich deze week kritisch uit over het monetaire beleid. Hij had verwacht dat de door hem aangestelde Powell voor 'goedkoop geld' zou zorgen. Renteverhogingen maken lenin gen juist duurder. zaterdag 25 augustus 2018 GO Turkije bloeit op Toeristen bij Pamukkale in Turkije, foto getty images toeristen worden dit jaar in Turkije verwacht, een record. T Het strand van llica. FOTO GETTY IMAGES AMSTERDAM Ryanair accep teert rolkoffers niet langer als gratis handbagage. Reizigers moeten ze per 1 november tegen maximaal 10 euro laten inchecken als ruimbagage. 1 g j;y.4>,N^ v A Een vliegtuig van Ryanair op Eindhoven Airport. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21