A DE WEEK VAN PHLIPPEN Na aanslagen, coup en boycot 20 Na enkele zware jaren zit het Turkse toerisme weer in de lift. Hoewel Nederlanders en Europeanen nog terughoudend zijn, zal het land dit jaar mede door de goedkope lira een recordaantal toeristen trekken. ls vrouwen nou eens vol tijd zouden gaan werken k dan is het probleem van al die openstaande vacatures in een klap opgelost', meldde het UWV donderdag. Daar gaan we weer, dacht ik. De deeltijdvrouwen hebben het weer gedaan. Vorig jaar riep Sander Schimmelpennink van Quote nog op tv dat vrouwen fulltime moes ten werken omdat hun investering in onderwijs zich anders niet terugverdient. Om te beginnen: vrouwen móéten helemaal niets. Wij vrouwen ma ken, net als mannen, een afweging tussen werk en privé. Het resultaat daarvan (minder inkomen, meer tijd voor kinderen, school, wijk of gewoon voor jezelf) is niet alleen in geld uit te drukken. Geluk, gezondheid en maatschappelijke betrokkenheid tellen ook mee in een mensenleven. Dat deeltijdwerken vrouwen af hankelijk maakt van de man, waag ik te betwijfelen. Wie is er nou eigenlijk de afhankelijke van de twee als de vrouw het voor elkaar krijgt om te zeggen: „Luister, ik blijf vaker thuis, jij blijft doorwer ken en we verdelen de opbrengst." Klinkt mij in de oren alsof zij de broek aanheeft. veelal aangewezen op alimentatie, maar mannen lijden daar heus ook onder. De hoogte van de alimenta tie wordt bepaald door uit te gaan van het geld dat de vrouw nodig heeft om door te leven zoals vóór de scheiding, minus wat ze zeifin het laatje brengt. Alleen als de man het aantoonbaar niet kan dragen, gaat de alimentatie naar beneden. Ik hoor vooral mannen klagen dat ze door de alimentatie nauwelijks nog op vakantie kunnen, vrouwen hoor ik er weinig over. En dan is er ook nog het lelijke- eendjeargument dat vrouwen na hun veertigste worden ingeruild voor een jonger ding, want hij Flitsen ontwikkelt zich in zijn baan en zij staat stil. Het enige bewijs dat ik ken over het verband tussen schei den en het verschil in loon tussen mannen en vrouwen, laat eerder het tegenovergestelde zien. Zodra vrouwen méér verdienen dan hun man, neemt de kans op een schei ding toe. zien dat we allemaal richting deel tijd bewegen. In vergelijking met 2007 zijn er 330.000 vrouwen (cijfers uit 2017) meer aan het werk. Daarvan is drie kwart in deeltijd en dan vooral grotere deeltijdbanen (drie a vier dagen). Mannen zijn aan het schui- De praktijk in ons land laat zien dat we juist allemaal richting deeltijd bewegen ven van voltijd naar deeltijd. In 2017 werken er 290.000 mannen minder in voltijdbanen dan in 2007 en zijn er 270.000 mannen in deeltijd banen bij gekomen. En laten we de zzp'ers niet vergeten, want ook hier zijn vrouwen meer (maar geen volle week) en mannen juist min der uren gaan werken in de laatste tien jaar. het veroordelen van deeltijd. Als maar harder werken en tegen een burnout aan lopen lijkt mij pas problematisch. Het was nota bene Schimmelpennink zelf die dit ake lige toekomstbeeld liet opkalken in zijn eigen Quote. ArcelorMittal Galapagos BAM Brill In de Yali lounge van het Four Sea- sons hotel aan de Bosporus zit een Arabisch gezin aan de lunch: pasta met zeevruchten. Voor de moeder, in haar zwarte, conservatief-islami- tische abaya, is dat nogal ingewik keld. Ze kan maar één hand gebrui ken, want bij elke hap moet ze haar nikab (gezichtssluier) optillen. In de duurste hotels van Istan boel logeren steeds meer Arabische toeristen uit de olierijke Golfstaten en welgestelde Iraniërs. Navraag leert dat het 'uitstekend gaat in het topsegment van de markt', zoals een van de managers zegt. De be zettingsgraad schommelt nu, in het hoogseizoen, rond de 95 procent. En de omzet per beschikbare kamer is gemiddeld weer op het niveau van topjaar 2014. Het gros van de toeristen in de chicste hotels komt tegenwoordig uit Iran, Qatar, Koeweit en Rus land. Veel Europeanen laten het nog afweten 'wegens de politieke problemen na de verijdelde coup in 2016', zegt een touroperator. De in Amsterdam geboren gids en reisleider Semra Özbek Akgöl heeft tijdens de crisis flink moeten be zuinigen om te overleven. Schoor voetend beginnen Nederlanders Istanboel weer als vakantiebestem ming te kiezen. „Al ruim twee jaar heb ik geen boekingen voor groeps reizen. In de eerste helft van dit jaar kreeg ik vier aanvragen van een paar toeristen voor mijn fietstours." Van bedrijfsuitjes, congressen en werkweken voor studenten naar Istanboel, tot 2016 populair, is geen sprake meer, aldus Semra. Neder landse toeristen die nu bij haar aan kloppen, kijken niet op een paar honderd euro. „Ze verblijven in hotels als het Ritz-Carlton en beta len makkelijk 300 euro voor een sessie voor twee personen in een exclusief Thrks badhuis". Met de dag goedkoper Aan de Turkse costa's is de opleving van het toerisme na de rampjaren 2015 en 2016 harder gegaan. „Het is hier in Alanya nu echt druk", zegt Hanneke Peijnenburg, salesmana- - 31 @sandraphlippen Na een scheiding zijn vrouwen De praktijk in Nederland laat juist Het moet eens afgelopen zijn met Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant. Bunq droomt van Amerikaans avontuur De Nederlandse onlinebank Bunq heeft de wens een Amerikaanse bankvergunning binnen te slepen. „Dat is toch wel een ontzettend interessante, grote markt", zei oprichter Ali Niknam in een interview met BNR Nieuwsradio. Siemens weerspreekt gerucht over massaontslag Siemens gaat geen 20.000 extra banen schrappen. Geruchten daarover zijn 'compleet ongegrond'. Het Duitse industrieconcern reageerde gisteren met die harde ontkenning op berichten in Duitse media. O zaterdag 25 augustus 2018 GO Het staalbedrijf, dat 750 miljoen aan obligaties vervroegd wil aflossen, was de sterkste stij gen Deelti dbashen De bodem van de recente koersdalingen van het biobedrijf lijkt voorlopig te zijn bereikt. De bouwer, die deze week ster ke resultaten liet zien, leverde een deel van de koerswinst in. n Beleggers straf ten beroerde cijfers van de uitgever af. o 2|K Toerisme in Mare Guillet Istanboel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20