Paul de Leeuw y mm Rutte: ent kinderen in 19 Grootste struikelblok voor ons zal toch de luidruchtige seks zijn Nederland tulpenland? Zeker, maar de bloem krijgt qua populariteit geduchte concurrentie van de dahlia. De plant is bezig aan een stevige comeback. Met dank aan Instagram. „Iedereen wordt er vrolijk van." Kras.nl/zuidafrika In We zijn er bijna! zien we nooit een homostel met ca ravan. Hoe komt dit? Zijn we geen caravangangers? Met mijn man (morgen achttien jaar getrouwd) heb ik in 1999 drie weken met een caravan door Zuid-Europa gescheurd en dat was heel fijn. Heerlijk, dat saamhorigheidsgevoel als een ca ravan op de goede plek gedouwd moet worden - de caravan mover was er toen nog niet. We maak ten contact, dronken bier in de voortent en wasten ons een breuk in het washok. Ik had nog haar, dus we leenden eikaars föhn. Misschien zijn er een paar rede nen waarom homo's niet bij zo'n groepsreis, zoals in We zijn er bijna!, passen. Laat ik mijn man en mezelf als voorbeeld nemen. Homo's zijn niet balgevoelig. Zeker niet als het om een dage lijkse jeu-de-boulescompetitie gaat. Iedere heteropensionado loopt dan vol zelfvertrouwen met die zilveren ballen richting grindveld, altijd is er wel een grijze duif bij die ooit gymlerares was. En waarschijnlijk heb ik weer de verkeerde ballen gekocht - van die gekleurde, gevuld met water. Fanatisme zit mijn man en mij in het bloed, dus als wij met Ellen, Tjips en Wouter moeten spelen, spelen we uiteindelijk te gen elkaar. Mijn man, de uitzon dering op de homo-balgevoelig- heidsregel, wint alles. Maar als bijvoorbeeld Tjips mijn bal weg speelt, kan ik niet gezellig spor tief blijven. Nee, dan gil ik de hele boel bij elkaar. „Kut! Blijf van mijn bal af!" Wat de alge mene groepssfeer niet ten goede komt. is, moet je allemaal je eigen stoel en glas meenemen. Waarschijn lijk zullen onze glazen de grootste zijn. Want het be grip 'bescheidenheid troef kennen wij, als het om drank gaat, niet. Dan zoek ik juist het grootste glas uit omdat het gezellig moet worden. Op het moment dat ik met mijn glas bij het karton witte wijn sta en wil tappen, merkt Tjips op: „Dat is toch geen glas, Paul. Dat is een bloemenvaas!" Uitgerekend die Tjips die mij tijdens het jeu-de- boulen flink in de weg heeft ge zeten. „Ksttttt, in jouw wijnglas doe ik altijd mijn lenzen. Weg wezen!" Wat de algemene groepssfeer wederom niet ten goede komt. Badmutsen op in het water is ook niet ons ding. En het voort durend luisteren naar drie muzi kale deelnemers die met accor deon, gitaartje en valse fluit om de drie dagen een concertje ge ven, gaat ons op een gegeven mo ment de keel uithangen. „En nu YMCA of Anita Meyers Why teil me why, in plaats van Tomtierelom draai de trommel nog eens om!" Verder zijn we jaloers. Waarom staan Frans en Tjips wel met hun caravan richting de vallei en moeten wij genoegen nemen met het plekje naast de toiletten? „Omdat er geloot is", wordt ons verteld. Maar dan zit ik al flink te mokken in de caravan. Koken, dat doen we waar schijnlijk wél beter dan de deel nemers van We zijn er bijna!, die vaak blikjes uit Nederland heb ben meegenomen of ingevroren chili con carne. Maar ons voor naamste struikelblok zal toch de luidruchtige seks zijn. Waar zelfs Martine van Os iets van gaat vin den. „Jongens, we zijn er bijna. Maar jullie?" In de tuin van Kasteel Keuken hof in Lisse staan voor het eerst 150 soorten dahlia's in volle bloei. Tot half oktober zorgen ze voor een kleurenpracht op het landgoed, waar deze week ook de Dahlia Dagen werden gehouden. Handelaren, telers en liefhebbers van de van oorsprong Mexicaanse plant kwamen er samen om de laatste ontwikkelingen en trends te bespreken. René Schrama, handelaar en voorzitter van Holland Dahlia Event, de organisator Dahlia Da gen, stelt tevreden vast dat sprake is van een wereldwijde opmars van de bloem. „Tot voor kort had- ie een oubollig imago en asso cieerde je de bloem met je oma, maar die tijd is voorbij. De dahlia teelt kruipt uit het dal, met dank aan trendwatchers als Sarah Ra ven uit het Verenigd Koninkrijk en de Amerikaanse site Floret Flo wers. Zij zijn begonnen met het plaatsen van mooi gestileerde fo to's van dahlia's in allerlei soorten en kleuren." De bloemen doen het goed op sociale media. „De kleuren spat ten van de foto's af. Je hebt dui zenden verschillende soorten, dus het verveelt niet snel." Daar naast is het een goedkope éi sterke bloem. In het voorjaar is het tulpentijd, de late zomer is voor de dahlia. In Nederland wordt 90 procent van alle dahlia's ter wereld geteeld. „Vijftig telers in ons land verko pen per jaar zo'n 55 miljoen knol len", zegt Schrama. Met name Amerikanen, Duitsers, Britten en Fransen zijn volgens hem dol op dahlia's. Ook bij de Keukenhof lijken ze de bloem te hebben ontdekt. In de kasteeltuin recht tegenover het beroemde bloemenpark bloeien voor het eerst dahlia's. „Deze bloem hoort net als de tulp ook bij de bollenstreek, zo'n 80 pro cent van alle dahlia's groeit in Noord-Holland. We hebben sa men met de kwekers de handen ineen geslagen om de bloem op de kaart te zetten", aldus Keuken hofdirecteur Bart Siemerink. Hardcore dahliafan Kat ja Sta ring uit Ruinerwold raakt niet uitgepraat over de aantrekkings kracht van de bloem. „Tot vijfjaar geleden had ik helemaal niks met de dahlia, tot ik een zakje knollen in de supermarkt mee naar huis nam. Daaruit kwamen de mooiste bloemen en ze bloeien makkelijk tot eind oktober. Ik heb nu zo'n veertig soorten in de tuin staan." Ook zij benadrukt dat de bloem hip is vanwege Instagram. „Je ziet er de mooiste afbeel dingen voorbijkomen. Dat werkt echt." 1 CORSOBLOEM DEN HAAG Premier Mark Rutte roept 'alle ouders nog eens na drukkelijk op' hun kinderen te laten inenten. Hij mengt zich in de discussie over vaccinatie nu steeds meer kinderen niet wor den ingeënt. Rutte 'snapt' dat ouders zich zorgen maken om het groeiende aantal niet-in- geënte kinderen. De bescher ming die de prik biedt is „niet al leen voor je eigen kinderen, maar dat doe je ook omdat je omge ving kwetsbaar is als dat onvol doende gebeurt." Het kabinet gaat onderzoeken of het moge lijk is kinderdagverblijven de mogelijkheid te bieden niet-in- geënte kinderen te weigeren. voordeel p.p of bel 088-0885 886 zaterdag 25 augustus 2018 GO Groeosreis Als er een gezamenlijke borrel Dol op de ooit zo bedaagde dahlia Sanne Schelfaut Lisse Vf Dahlia's doen het niet al leen goed in de tuin, ze zijn ook de favoriete bloem van de corso's. Ne derland telt zo'n twintig dahliacorso's. Het grootste is dat van Zundert. Dit corso vindt zondag 2 en maandag 3 september plaats. De bloemen, die in de velden rondom Zundert groeien worden vanaf donderdag geplukt om op de twintig corsowagens te worden bevestigd. „Het gaat om ruim 500.000 dahlia's per wagen, dus we hebben er best wat nodig. Door goed te beregenen staan de planten er goed bij", aldus corso-woord- voerder Ad Boemaars. Het corso wordt sinds 1937 gehouden. „Aanlei ding was de verjaardag van koningin Wilhelmina op 31 augustus. Tijdens de eerste editie werden er fietsen versierd met dah lia's. De keuze voor die plantjes had te maken met het feit dat het om stevige bloemen gaat, en de boe ren hadden ze in de voor tuinen staan." FOTO KATJA STARING/ DAILYGREENSPIRATION vóór 28 Zie kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19