nut r 16 FAMILIEBEDRIJF SUCCESVERHAAL Na La Place en supermarktketens Emté, C1000 en Super de Boer lijft Jumbo receptensite Smulweb in én richt de blik op België. Als sponsor van Max Verstappen en de ploeg van Lotto-Jumbo boekt de supermarktketen ook in de sportwereld succes op succes. Hoe bokst het familiebedrijf dat voor elkaar? w pharosreizen DROMEN LANGS DE DRAU Frits heeft een geweldige drive om te winnen en almaar voorwaarts te gaan Het Jumbobloed In 25 jaar tijd is Jumbo uitge groeid van een lokale groothan del in Veghel tot een landelijke su permarktketen met een indrukwek kende jaaromzet van 7 miljard euro, bijna zeshonderd winkels en 60.000 man personeel. In tegenstelling tot grote concurrent Albert Heijn is de onderneming nog altijd een familie bedrijf. De vier eigenaren van Jumbo - topman Frits van Eerd, zijn zussen Colette en Monique en hun vader Karei - bepalen dus zelf wat ze met hun winst doen. Keren ze die uit aan zichzelf of nemen ze weer een bedrijf over? Zo kunnen ze razendsnel rea geren op kansen, zegt supermarkt- deskundige Rupert Parker Brady, die een boek schreef over de familie. „Al- bert Heijn-moederbedrijf Ahold Del- haize kampt met veel meer stroperig heid en bureaucratie. Bij zo'n beurs genoteerde multinational moeten koerswijzigingen eerst door de aan deelhouders worden goedgekeurd." Daardoor was het Jumbo en niet Albert Heijn dat na het faillissement van V&D met de aantrekkelijke res taurantformule van het warenhuis aan de haal ging. Terwijl een over name door AH veel logischer was ge weest: in de VS werkte La Place al nauw met Ahold samen. jr 9-daagse fietsvakantie langs de Drau 40 met een carnavalshit. Zijn zussen Colette en Monique houden minder van de bühne, maar hebben binnen het bedrijf wel een belangrijke rol. Colette is verant woordelijk voor de supermarktfor mule en innovatie, zoals de integratie van La Place. Monique houdt zich be zig met evenementen, zoals de popu laire Racedagen met Max Verstappen en sponsoring van onder andere de schaats- en wielrenploeg. 3 De buitenstaanders Een ceo met zoveel hobby's en adrenaline kan natuurlijk niet al zijn tijd aan zijn bedrijf beste den. Maar dat hoeft ook niet, zegt Onkenhout. „De familie Van Eerd is erin geslaagd heel goede buiten staanders aan hun bedrijf te binden." Alom geroemd wordt de financiële topman Ton van Veen. Op papier 'slechts' verantwoordelijk voor de fi nanciën, maar in de praktijk degene die het bedrijf dagelijks aanstuurt. „Frits is de creatieve ondernemer die veel dingen bedenkt", zei Van Veen daar eerder over in gesprek met deze krant. „Hij inspireert anderen, men sen werken graag voor hem." Legendarisch zijn de toespraken die Van Eerd op het podium houdt voor nieuwe medewerkers. Die worden met tou ringcars uit het hele land naar het hoofdkantoor in Veghel ver voerd om te 'geel- gewassen'. „Mensen die sceptisch naar bin nen gaan, komen en thousiast weer buiten", vertelde oud-voorzitter Ton Teklenburg van de ondernemingsraad daar over. Jumbo is volgens hem een 'heel goede werkgever'. Dat vertaalt zich in betrokken en gedre ven medewerkers. Vorig jaar liep een conflict met de vakbonden over een Het Jumbogele bloed stroomt bij de hele familie Van Eerd door de aderen. Vader Karei (80) is nog altijd presi dent-commissaris, moeder Kitty gaf in de Jumbofolder jarenlang schoon- maaktips. Ook de jongste generatie Van Eerdjes krijgt het ondernemer schap met de paplepel ingegoten. Al was het maar tijdens de jaarlijkse kerstquiz van de familie, waar vragen als 'welke vestiging had de hoogste jaaromzet?' op het programma staan. 2 De drive van Frits vroeger één droom: autocou reur worden. Z'n ouders vonden dat maar niks, dus gooide hij het over een andere boeg: snel veel geld ver dienen om zijn racehobby zelf te kunnen financieren. Dat lukte. Hij bezit inmiddels een megaverzame- ling dure oldtimers, reed vijf keer de Dakarrally en werd in 2006 Neder lands rallykampioen. In juni deed hij nog mee aan de 24 uur van Le Mans. En ondertussen nam hij afgelopen jaren doodleuk de veel grotere super marktketens Super de Boer en C1000 over en lijfde hij La Place en Emté in. Inmiddels heeft hij zijn pijlen ge richt op België: daar zijn de eerste contrac ten getekend voor nieuwe Jumbo-super marktlocaties. „Frits heeft een geweldige drive om te winnen en al- maar voor waarts te gaan", zegt Niels On kenhout, die als oud-topman van C1000 zes jaar nauw met hem samenwerkte. Ook in zijn andere grote hobby, muziek, is Van Eerd buitengewoon fanatiek. Al jaren speelt hij trompet in de huisband van de Top pers bij hun concerten in de Amsterdam ArenA. Tien jaar geleden haalde de voor malige Prins Carnaval van Kuussegat (Veghel) de Top zaterdag 25 augustus 2018 PC Het geheim van Annemieke van Dongen AUTOVAKANTIES VAN ANW T -%• anuib Fietsje mee langs de Drau? Karinthië is een stukje Oostenrijk met mediterrane flair. En dat heeft veel te maken met het overvloedige zonlicht. Dat merkje ook aan de temperatuur van de vele meren. Even afstappen voor een frisse duik? De route is afwisselend, van bloemenstad Lienz, langs Romeinse opgravingen, burchten en sloten, diverse musea j zoals het bijenmuseum, de rivier de Drau en prachtige natuur. Inbegrepen bij deze reis is o.a.: 8x hotelovernachting met ontbijt, bagagevervoer van hotel naar hotel, bustransfer Klopeiner See - Sillian/Strassen en 24-uurs hulpdienst. Zie website voor alle inbegrepen. PRIJZEN 9-d 30/08 - 19/09 20/09- 21/09 639 559 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: toeristenbelasting (ca. 2,- p.p.p.n.), reserveringskosten 20,-) en kosten Calamiteitenfonds 2,50). WWW.PHAROSREIZEN.NL/GELEZEN-IN/DAGBLADENl 023-55 42 870 Z0EKC0DE 39033 Topman Frits van Eerd had -Niels Onkenhout, oud-topman C1QOO T Frits van Eerd en zijn zus Colette. FOTO JACQUELINE DE HAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16