43 Vier relatietips van de seksuoloog 13 RELATIES PROBLEMEN Naar elkaar toegroeien, dat lijkt het doel van de meeste (echt)paren tijdens de vakantie. De praktijk valt tegen. Na de zomer is er een scheidingspiek„Op de camping concluderen sommige stellen dat hun relatie toch tekortschiet", zegt seksuoloog Astrid Kremers. Uit een onderzoek van Kantor TNS, voormalig TNS NIPO, blijkt dat het aantal scheidingsaanvra- gen na de zomer twintig tot dertig procent hoger ligt dan gemiddeld. De Nederlandse vereniging Familie- en erfrechtadvo- caten en scheidingsmediators (vFas) gaf in 2006 opdracht tot het onder zoek en ziet het patroon nog steeds. „We hebben geen recentere onder- zoekscijfers, maar horen wel van onze leden dat deze trend de afgelo pen jaren niet veranderd is", aldus Saskia Braun van de vFas. Volgens seksuoloog Kremers zijn er koppels die de zomervakantie zien als een moment waarop ze gaan kij ken hoe de relatie zonder de alle daagse sleur is. „In een relatie heb je te maken met stimulerende en rem mende factoren. Remmende factoren zijn bijvoorbeeld werk, het huishou den en stress. Stimulerend werken bijvoorbeeld aandacht en tijd voor el kaar." Sommige mensen willen bewust een kamer of tent met het hele gezin delen Kremers legt uit dat koppels vaak ho pen dat de vakantie het moment is waarop de remmende factoren weg vallen en ze daardoor weer meer naar elkaar toe groeien. „Maar dat kan te genvallen", concludeert ze. „Er zijn namelijk koppels die tijdens een va kantie geen extra aandacht aan elkaar besteden, maar vooral allerlei uit stapjes maken in de omgeving. Dan is het doel meer het vakantieland te ontdekken dan het contact met el kaar te verdiepen." Advocaat en scheidingsmediator Manon Renken ziet het ook terug in de praktijk. Ook de tijd na de feestda gen in december is een bekende peri ode waarin het aantal scheidingsaan- vragen toeneemt. „We zien inder daad dat mensen teleurgesteld terug komen van de vakantie, omdat het meer tijd met elkaar doorbrengen toch niet zijn vruchten heeft afge worpen", aldus de advocate van De Familiekamer in Leiden. Minder privacy Een andere reden waardoor de va kantie minder oplevert op relationeel vlak is het hebben van minder pri vacy. „Vaak verblijven mensen in een kleinere ruimte, zoals een tent of ca ravan, en als daar ook nog kinderen in slapen is het minder gemakkelijk om onbezonnen met elkaar te vrijen", legt Kremers uit. Aan de an dere kant kan het hebben van minder privacy ook juist als excuus dienen. „Sommige mensen willen bewust een kamer of tent met het hele gezin delen, zodat ze een goede reden heb- ben om maar niet met hun partner seks te hoeven hebben." Vooral gezinnen met jonge kinde ren melden zich na de zomer bij het kantoor van advocate Renken. Voor hen is de zomervakantie juist de pe riode om de scheiding aan de kinde ren te vertellen. „De beslissing is vaak al eerder genomen, maar een hoop ouders kiezen ervoor om het aan de kinderen te vertellen tijdens de vakantie. Zo krijgt het gezin wat langer de tijd om het te verwerken", spreekt Renken uit ervaring. Wel vraagt de advocate het koppel altijd eerst of wel alles gedaan is om de re latie te redden. „Ik hoor vaak dat mensen al naar relatietherapie zijn geweest, maar mocht dit niet het ge val zijn, dan probeer ik uiteraard te kijken of de relatie op enige manier nog te redden is." Mocht dit niet het geval zijn, dan is het volgens Renken verstandig om als koppel samen advies over de scheiding in te winnen. „Zo voorkom je dat je beiden andere informatie krijgt en daardoor lijnrecht tegenover elkaar komt te staan." Als er bij koppels die willen schei den ook kinderen in het spel zijn, is het volgens de advocate van het grootste belang dat de ouders in har monie tot een regeling komen. „Met kinderen blijft er altijd een vorm van overleg tussen beide ouders nodig." Probeer daarom samen tot een rege ling te komen en betrek de kinderen op een goede manier in het proces, luidt het advies. „En vertel het plan om te scheiden altijd samen." zaterdag 25 augustus 2018 GO Vakantie voorbij; op naar de echtscheidingsadvocaat? Elise van Joolen Utrecht —Astrid Kremers, mediator Om het in een relatie toch leuk te hebben tij dens de vakan tie en daarbui ten is het vol gens de seksuo loog van belang om aan vier fac toren aandacht te besteden. sen van de ander, complimenteer elkaar en wees bewust van posi tieve communica tie." 3„E ar aé Astrid Kremers. „Geef aandacht aan je zelf. Als je goed voor je zelf zorgt, kun je daarna beter voor je partner zorgen. Zorg daarom dat je lichame lijk en geestelijk zo gezond mogelijk blijft, door daar vol doende zorg en tijd voor te nemen." 2 „Geel en inv kaar, „Geef elkaar aandacht 1 investeer tijd in el- want wat aan dacht krijgt groeit. Als je aandacht aan elkaar be steedt, is goede communi catie van groot belang. Gooi geen verwijten naar het hoofd van de ander, want dit zorgt voor verwijdering. Vraag eerder naar de wen- Besteed aandacht aan de con text van jullie re latie. Breng in kaart welke externe facto ren jullie relatie beïnvloeden. Besteden jullie te veel aan dacht aan anderen, het huis houden of werk, meer dan aan elkaar? Is de sfeer in de slaapkamer of in het huis prettig of moet die veran derd worden? Hebben jullie voldoende privacy?" I v „Geef seks aandacht. Zorg dat er een vorm van intimiteit blijft die voor beiden plezierig is. Denk hierbij niet alleen aan geslachtsgemeenschap, maar ook aan tongzoenen, samen douchen of bijvoor beeld een (erotische) mas sage." ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13