Brand bij Teslafabriek EUWS 11 Hij kan een bullebak zijn naar mensen om wie hij niet geeft Ikdenk niet dat hij gek is. Wel dat hij een aantal complexen heeft igenlijk is Ashlee Vance wel een beetje klaar met Elon Musk. „Ik ben nogal burnt out als het om denken over hem gaat", laat hij weten vanuit Californië. Twee jaar lang werkte de Amerikaanse journalist aan zijn biografie over de Zuid-Afrikaanse ondernemer. Aanvankelijk zonder medewer king, maar halverwege veranderde Musk van gedachten. Tientallen uren aan dinertjes en interview sessies volgden, waarin Vance alles mocht vragen. Het leverde het boek Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future op, dat twee jaar terug een Nederlandse editie met de weinig creatieve titel Elon Musk - hoe de topman van Tesla en SpaceX onze toekomst vormgeeft kreeg. In de biografie geeft Vance een onthullende inkijk in de per soon Musk, zijn dromen om Mars te koloniseren, zijn moordende werkethos en hoe hij rücksichtslos vriend en vijand in Silicon Valley tegen zich in het harnas jaagt. Vandaar dat Vance niet verbaasd is over Musks recente gedrag. Hij beledigde journalisten die kri tisch zijn over Tesla. Een grotduiker die hielp bij de redding van het Thaise voetbalteam noemde hij 'pedo'. En zijn tweet dat hij Tes la van de beurs wil halen en dat de fi nanciering 'zeker' is, bleek onwaar. Nu doet de Ame rikaanse beurs- waakhond SEC onderzoek naar koersmanipu- latie en dreigt een hoge boete. „Elon heeft altijd een duistere kant ge had", zegt Vance. „Die komt extra naar buiten in periodes dat hij gestrest en uitge put is." Dat was in 2008 ook al zo, toen Musk zijn huwelijk op de klippen zag lopen en raketbedrijf SpaceX vrijwel zonder geld zat. „Ook toen kregen journalisten en medewerkers ervanlangs", zegt Vance, die eerder bij The New York Times werkte en een boek over de historie van Silicon Valley schreef. Zelf kreeg de net als Musk in Zuid-Afrika geboren journalist eveneens de toorn van Elon Musk over zich heen. „Althans een klein beetje." Nadat Vances biografie verscheen, liet die weten dat het boek 'grotendeels waar is', maar ontkende hij enkele anekdotes ex pliciet. Waaronder het verhaal dat hij een medewerker uitkafferde, omdat die de bevalling van zijn vrouw bijwoonde in plaats van door te werken. „We hebben in totaal zo'n dertig uur samen doorgebracht. Dan heb ben we het over talloze sessies ge durende acht maanden tijd." „Vanuit journalistiek perspectief durf ik te zeggen dat ik hem beter ken dan wie dan ook. Elon heeft echter verschillende kanten voor verschillende mensen: zijn werk nemers, familie, zijn beste vrien den. Je krijgt nooit de complete persoon te zien. Toch denk ik dat ik nieuwe kanten van hem heb bloot gelegd." „Voor een deel is het Elon die zich gedraagt zoals hij zich altijd al ge draagt. Hij had altijd al radicale opinies en deed altijd al ongenuan ceerde uitspraken. Alleen nu is hij die wereldwijde celebrity en beste den veel meer mensen er aandacht aan. Toch zie ik ook nieuwe ele menten, neem Twitter." „Dankzij Twitter krijgen mensen een veel rechtstreeksere inkijk in Elons persona. Het grote publiek krijgt te zien wat zijn inner circle al lang ervaart: in essentie is hij een prima kerel, maar wel met een duistere, gemene kant." „Hij kan gemeen zijn richting werknemers en een bullebak naar mensen om wie hij niet geeft. Elon is er aan gewend om zijn zin te krijgen in de wereld en zal alles doen om ervoor te zorgen dat din gen zijn kant op vallen." „Ik begrijp ook niet waarom hij blijft doorgaan met het posten van zulke tweets. Het oogt kleinzielig en hij verspeelt veel van het krediet dat hij afgelopen jaren zorgvuldig heeft opgebouwd." „Véél te eerlijk. Dat ervoer ik tij dens mijn gesprekken met hem en je ziet het ook in het New York Ti- mes-interview. Hij zegt precies wat hem op het hart ligt. Het is zeld zaam een zo authentiek persoon als onderwerp tegen te komen." „Ik denk niet dat hij gek is. Wel denk ik dat hij een aantal com plexen heeft. Als hij vermoeid en gestrest is, komen die duistere pe- riodes naar de voorgrond. Zelf heeft Elon toegegeven dat hij een nareist is. Hij heeft zeker veel trekjes daarvan." „Over SpaceX ben ik zeer positief. Het is de dominante speler in de commerciële rakettenbusiness en ligt mijlen voor op de concurren tie. Wat Tesla betreft, ben ik min der zeker hoe dat verdergaat. Hoe dan ook, Tesla heeft elektrische auto's mainstream gemaakt." „Ik vond en vind zowel Tesla als SpaceX fascinerende bedrijven. Silicon Valley ging net door een donkere periode en de focus lag vooral op advertenties en enter tainment. Ineens was daar deze kerel die duizenden jonge ingeni eurs enthousiast krijgt over nieuwe, moeilijke machines." „Alleen sporadisch. Ik werd na publicatie immers het onderwerp van zijn woede." PROBLEMEN TESLA langrijk is om de tonen van de wijn goed te laten doordringen en om ervan te ge nieten." De kristallen glazen zijn met de mond geblazen en 'liggen heerlijk in de hand', prijst Mulder zijn waren aan. „De wijn kan goed 'walsen' in de glazen en het is ook gemakkelijk eruit te drinken op een zonnebedje. Deze glazen hebben er min der last van dat golven wijn ongevraagd uit het glas komen. Doordat de glazen schuin in de vaatwasser staan, blijft er bovendien geen water liggen op het voetje." Trends Horecagroothandel Makro gaat het glas verkopen en in restaurants, bars en hotels zal het glas steeds vaker op tafel verschij nen. „Makro volgt de laatste trends op het gebied van glaswerk en het serveren van dranken, en neemt daarom de Mona Lisa-glazen op in zijn assortiment", zo laat een woordvoerder weten. „Dit bij zondere glas voorziet naar ons idee goed in de behoefte van onze horecaklanten." De drie versies van de Mona Lisa zijn bij alle zeventien Makrovestigingen vanaf 10 september verkrijgbaar. Een horeca-ondernemer met wie Mul der bevriend is, kreeg deze week de pri meur. „Wij willen met ons nieuwe be drijf iets brengen dat anderen niet heb ben", zegt Ben Smilde van Bijna thuis in Rijswijk. „Het drinkt lekker en je hoeft je hoofd niet zo ver achterover te houden. Vooral mannen, die vaak een grote neus hebben, zullen het prettiger vinden. En het is een heel gave vorm." Nog één vraag rest aan Mulder: waarom kreeg het scheve glas de naam Mona Lisa? „Omdat iedereen die het glas ziet, in de lach schiet." Het drinkt lekker en je hoeft je hoofd niet zo ver achterover te houden FREMONT In de fabriek van Tesla in het Californische Fremont heeft gisteren een brand gewoed. Beel den van de plaatselijke brandweer lieten grote rookpluimen boven de productiehallen zien. Er zijn geen gewonden gevallen en de schade valt volgens Tesla mee. De brandweer slaagde erin de brand te blussen. Tesla-topman Elon Musk bedankte in een eerste reactie de brandweer voor de snelle en adequate inzet. De oorzaak is vermoedelijk een stapel karton bij een parkeerplaats die vlam vatte. Daarna vloog ook een aangrenzend grasveld in brand. Volgens Tesla heeft de brand geen gevolgen voor de autoproductie. zaterdag 25 augustus 2018 Hoe vaak heb je Musk daadwer kelijk gesproken voor je boek? Ben je hem dicht genaderd? Is Musk alleen overwerkt, zoals hij tegen The New York Times zegt? Hij leidt twee bedrijven, heeft vijf kinderen, dropt ideeën als de hyperloop, et cetera. Zijn twittergedrag is tamelijk bi zar te noemen. Beschrijf die duistere kant eens? Vertelt niemand hem dat hij be ter kan stoppen met Twitter? Tegelijk is Musk zeldzaam open en eerlijk... In de allereerste zin van je boek beschrijf je Musk die tijdens een etentje vraagt of jij hem gek vindt. Het antwoord krijgt de le zer niet. - Ashlee Vance, biograaf van Musk Beleggers beginnen te twijfe len of Musk Tesla nog aan de praat krijgt. Hoe groot is de kans dat hij, net als Travis Kala- nick bij Uber, wordt vervangen? „Ik kan het me niet voorstellen. Tesla heeft absoluut serieuze fi nanciële issues, maar er bestaat geen Tesla zonder Elon." Ben je positief over de toe komst van Tesla en Musks an dere bedrijf SpaceX? Musk is de nieuwe Steve Jobs. Wat maakte dat je in 2012 een boek over hem wilde schrijven? Heb je nog wel eens contact met hem? Het laatste staaltje genialiteit van Musk lijkt wel lichtjaren ge leden. Zijn pr-stunt om afgelopen februari een Tesla Roadster met een raket van SpaceX en met mu ziek van David Bowie de ruimte in te schie ten, kreeg wereld wijde aandacht. Oor zaak van Musks Twit- ter-tirades en veron gelijkte gedrag lijken de problemen bij Tesla. Dat slaagt er niet in de nieuwste Model 3, de auto die elektrisch rijden be taalbaar moet maken, in massaproductie te nemen. Eind decem ber moesten er weke lijks vijfduizend exem plaren van de band rollen, het werden er achthonderd. Ook verbrandt het bedrijf sneller cash dan de stekkerbolides acce lereren, afgelopen kwartaal bijna 750 miljoen dollar. Musk trekt zich de proble men zeer aan: in een interview met The New York Times zei hij 120 uur per week te werken en zonder pillen niet te kunnen slapen. „Dit jaar was het zwaarste uit mijn carrière." Het wijnglas met schuin aflopende bovenzijde in de variant voor rode Wijn. FOTO'STEDDENIES Ben Smilde, horeca-ondernemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11