Proefwerk} Ben jij een ervaren wereldreiziger die overal zijn weg weet, of houdt jouw kennis op bij de grens? Leg dit eindexamen af om erachter te komen. Let op! Het gebruik van woordenboeken en rekenmachines is niet toegestaan. CULTUUR EN GESCHIEDENIS HUISHOUDKUNDE iL WISKUNDE AARDRIJKSKUNDE TAAL EINDEXAMEN WERELDKENNIS Tekst SAMUELBOM Illustraties LEVI JACOBS 1. Zuid-Afrika, Suriname, Indonesië... Maarten noemt voormalige Neder landse koloniën op. Welke plek mag niet in zijn rijtje ontbreken? A Het Braziliaanse Recife B De havenstad Hongkong C Het Japanse Yokohama 2. Jan wil in het Spaanse Pamplona met de stieren rennen. Voor welk gevaar moet hij vooral uitkijken? A De stieren, natuurlijk. Jan heeft een slechte conditie en wordt daarom mak kelijk opengereten. B De drukte om hem heen. Andere hard lopers lopen zo over Jan heen. C De hoeveelheden alcohol, ledereen wil eerst moed indrinken, en Jan vecht snel als hij een glaasje op heeft. 3. Nikki is verliefd op de Italiaanse keuken. Op Sardinië bestelt zij blind een lokaal gerecht. Wat zij op haar bord aantreft, zal haar nog jaren achtervolgen in haar nachtmerries. Wat heeft Nikki besteld? A Arancini di riso, een krokant rijstgerecht B Casu marzu, een lekker schapenkaasje C Sarde a beccafico, een fris visgerecht 4. Marcel is in Amerika en vraagt waar hij een Dutch oven kan krijgen. Helaas lacht iedereen hem uit. Waarnaar is Marcel op zoek? A Een steenoven B Een grill van Philips C Een braadpan 401 zaterdag 25 augustus 2018 5. Neem de liters pure alcohol dat per jaar wordt gedronken en deel dit door het aantal inwoners dat een land heeft. Welk land kent de meeste zuipschuiten? A Wit-Rusland, waar krambambula (rode wijn gemengd met sterke drank) de na tionale drank is. B Australië, waar dronken bestuurders menig kangoeroe omver rijden. C Duitsland, waar alleen al tijdens het Oktoberfest 6,9 miljoen liter bier wordt geschonken. 6. Marie reist over de Trans-Sibe rische spoorlijn van Moskou naar Vladivostok. Om zich warm te houden, drinken zij en haar reisgenoot Dimitri iedere 150 kilometer een glas vodka. Hoeveel glazen heeft zij bij aankomst op? A 33 glazen. Marie en Dimitri zijn nog nooit zulke goede vrienden geweest. B 62 glazen. Marie had nooit ver wacht dat de Siberische toendra zó grappig kon zijn! C 113 glazen. Het eerste dat Marie in Vladivostok doet, is haar kater uitslapen. 7. Carlien wil emigreren naar een land waar haar nageslacht nog generaties lang kan wonen. Zij twijfelt over drie landen, en wil de komende honderd jaar geen natte voeten krijgen. Help Carlien een veilige woon plaats kiezen. A Jakarta B Los Angeles C Tokyo 8. Sjonnie heeft een zwembroek, een strandhanddoek en een koeler vol met bier. Op welk van de volgende strandloca- ties wacht hem dit jaar enkel bittere teleurstelling? A Venice Beach, in California B Maya Bay, in Thailand C Belle Mare, op Mauritius 9. Jaap wil zich overal in China verstaanbaar maken. Hoeveel talen moet hij dan leren, en hoeveel verschillende dialec ten komt hij tegen? A Vier tot zes talen, met meer dan tachtig dialecten B Zeven tot tien talen, en meer dan tweehonderd dialecten C Veertien tot zestien talen, meer dan driehonderd dialecten WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 104